Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

karta miejska

karta warszawiaka

Mając na uwadze uruchomienie przez  Ministerstwo Finansów od 15 lutego 2019 roku usługi "Twój e-PIT", za pomocą której udostępnia dla podatników rozliczoną deklarację podatkową PIT-37 i PIT-38, prosimy pamiętać, aby po zaakceptowaniu takiego zeznania, pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Numer wygenerowanego w ten sposób UPO musi być zgodny z numerem rozliczenia przygotowanego przez Urząd Skarbowy.

Osoba, która skorzysta z powyższej formy rozliczenia podatku za 2018 r. celem uzyskania e-hologramu okazuje do wglądu: pierwszą stronę zeznania podatkowego (przygotowaną przez US) zawierającą adres zamieszkania podatnika wraz z pobranym UPO.

baner_ehologram_dol_542

Mieszkańcy Warszawy, którzy dokonają rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2018 i korzystają z Karty Warszawiaka/Karty Młodego Warszawiaka, mają możliwość przedłużenia uprawnień na kolejny okres  do 30.09.2020 roku w następujący sposób:

- w wybranych biletomatach – opcja dedykowana dla osób, które mają wgrany e-hologram ważny do 30 września 2019 roku. W biletomacie wystarczy włożyć kartę do kieszeni, wybrać z menu startowego opcję "przedłuż e-hologram" i postępować zgodnie z wyświetlanymi komunikatami.

Przedłużyć uprawnienia w biletomacie nie mogą rodziny z trójką dzieci oraz rodziny wielodzietne, które powinny zgłosić się do Punktów Obsługi Pasażerów ZTM.

- w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM i Wydziałach Obsługi Mieszkańców dla osób, które nie posiadają wgranego e-hologramu

Wymagane dokumenty:

- wypełniony wniosek:

 • zielony (I) – dla osoby indywidualnej
 • niebieski (R) – dla rodziny
 • pomarańczowy (3) – dla rodzin z trójką dzieci (tylko w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM).

Konieczne jest także okazanie do wglądu dowodu osobistego oraz jednego z dokumentów:

 • pierwszej strony złożonego PIT-u za 2018 rok (ta, na której jest adres zamieszkania) ze stemplem warszawskiego urzędu skarbowego poświadczającej rozliczenie podatku
 • urzędowego poświadczenia odbioru wydanego przez elektroniczną skrzynkę podawczą systemu teleinformatycznego administracji podatkowej (UPO) wraz z pierwszą stroną zeznania podatkowego (tą, na której jest adres zamieszkania) składanego drogą elektroniczną i wygenerowanym numerem dokumentu zgodnym z identyfikatorem dokumentu UPO
 • zaświadczenia z urzędu skarbowego potwierdzającego złożenie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w 2018 roku i adresem zamieszkania.

W przypadku przedstawienia przez Państwa pierwszej strony PIT-u, na której brak jest adresu zamieszkania, niezbędne jest okazanie do wglądu zaświadczenia z urzędu skarbowego zawierającego adres zamieszkania podatnika.

W przypadku obcokrajowców konieczne jest okazanie do wglądu dokumentu potwierdzającego nadanie numeru NIP.

Jeśli składają Państwo wniosek rodzinny (R) lub (R3) powinien on być podpisany przez wszystkie osoby pełnoletnie oraz dodatkowo należy okazać do wglądu dokument potwierdzający stopień pokrewieństwa (np. akt urodzenia dziecka/dzieci).

SPRAWDŹ GDZIE ZNAJDUJĄ SIĘ AUTOMATY BILETOWE
WGRYWAJĄCE E-HOLOGRAMY

baner_ehologram_dol_542

INFORMACJE O KARCIE WARSZAWIAKA (KW)
I KARCIE MŁODEGO WARSZAWIAKA (KMW)

I. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
II. Co to jest Karta Warszawiaka?
III. Procedury dotyczące przyjmowania i wydawania wniosków
IV. Miejsca, w których można odebrać kartę Warszawiaka oraz Kartę Młodego Warszawiaka
V. Katalog ofert do zniżek (plik PDF)
Wnioski do pobrania

I. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

A) Uprawnienia do wyrobienia kart, wybór kart i wniosków

1. Kto może otrzymać Kartę Warszawiaka (KW), Kartę Młodego Warszawiaka (KMW)?
2. Jestem mieszkającym w Warszawie, pracującym i samodzielnie rozliczającym się z podatku studentem. Moi rodzice również rozliczają się i mieszkają w Warszawie. Którą kartę powinienem wybrać?
3. Czy osoba niepełnosprawna mająca ulgi na przejazdy komunikacją miejską może wyrobić Kartę Warszawiaka i skorzystać z uprawnień do zakupu Ulgowego Biletu Warszawiaka?
4. Jestem bezrobotny (zarejestrowanym lub niezarejestrowanym). Czy mogę korzystać z KW?
5. Czy mój 13-16-letni syn może sobie wyrobić KMW samodzielnie?
6. Mój mąż jest za granicą (mieszka). Tutaj opłacamy PIT. Czy możemy otrzymać KW?
7. Mieszkamy w Józefowie, Błoniu (gminy ościenne). Pracujemy w Warszawie. Nasze dzieci uczą się w stolicy. Czy możemy mieć KW a nasze dzieci KMW?
8. Mieszkam w Ożarowie Maz. ale podatki płacę w warszawskim urzędzie skarbowym. Czy mogę sobie wyrobić KW/KMW?
9. Jak mam udowodnić, że mieszkam (nie jestem zameldowany) i płacę podatki w Warszawie?
10. Sama wychowuję swojego wnuczka, którego rodzice są za granicą. Czy mogę dla niego wyrobić KMW?
11. Mam czworo dzieci, które teraz korzystają z komunikacji miejskiej bezpłatnie. Czy od stycznia moje dzieci będą musiały kupować bilety roczne za 99 zł?

12. Czy dzieci z rodzinnych domów dziecka/rodzin zastępczych które teraz podróżują komunikacją miejską bezpłatnie, będą musiały wyrobić sobie kartę i kupować bilety roczne?
13. Chcę zacząć płacić podatki w Warszawie i korzystać z KW/KMW. Co powinienem zrobić?
14. Jestem obcokrajowcem, który ma numer PESEL. We wniosku o hologram dla obcokrajowca jest jedynie miejsce na podanie NIP-u. W formularzu elektronicznym również nie ma możliwości podania numeru PESEL przez obcokrajowca. Co w takiej sytuacji należy zrobić?
15. Z mężem wychowujemy trójkę dzieci. Jedno wspólne oraz dwoje z mojego poprzedniego małżeństwa. Wszyscy mieszkamy w Warszawie i tutaj rozliczamy się z podatku. Czy w takiej sytuacji moje dzieci mogą korzystać z biletu rocznego za 99 zł?
16. Mieszkam w Warszawie i rozliczyłem się z podatku dochodowego od osób fizycznych w warszawskim urzędzie skarbowym. Mimo to otrzymałem informację, że na moje dane nie przysługuje mi Karta Warszawiaka. Co powinienem zrobić?
17. Gdzie mogę wyrobić KW/KMW?
18. Nie mam Warszawskiej Karty Miejskiej. Bilety koduję na karcie banku PKO BP/Elektronicznej Legitymacji Studenckiej/Elektronicznej Legitymacji Doktoranckiej/Elektronicznej Karcie Pracowniczej/Karcie Kibica Legii. Czy muszę sobie wyrobić nową kartę miejską, aby korzystać z Biletu Warszawiaka/Biletu Młodego Warszawiaka/Ulgowego Biletu Warszawiaka?
19. Jakie dokumenty są wymagane do weryfikacji stopnia pokrewieństwa?
20. Czy KW/KMW to nowe karty z nowym wzorem i czy będę musiał sobie wyrobić nową, mimo, że już mam kartę spersonalizowaną, na której koduję bilety?
21. Ile trwa wyrobienie KW/KMW?
22. Czy w przypadku zgubienia karty z e-hologramem, aby otrzymać duplikat karty z e-hologramem KW/KMW muszę ponownie weryfikować rozliczanie podatku w Warszawie i składać kolejny wniosek?

B) Profity związane z posiadaniem karty. Ładowanie karty

23. Jakie zniżki przysługują posiadaczom KW/KMW?
24. Jakie są ceny Biletu Warszawiaka?
25. Jakie są ceny Biletu Młodego Warszawiaka i Ulgowego Biletu Warszawiaka?
26. Czy Bilet Warszawiaka, Bilet Młodego Warszawiaka i Ulgowy Bilet Warszawiaka będę mógł kupić np. w biletomacie, czy będę mógł to zrobić tylko w ZTM?

C) Ulgowy Bilet Warszawiaka

27. Dla kogo dedykowany jest Ulgowy Bilet Warszawiaka?
28. Czy potrzebuję e-hologramu na karcie miejskiej dla Ulgowego Biletu Warszawiaka?
29. Jaki e-hologram powinien być na karcie miejskiej, aby móc korzystać z Ulgowego Biletu Warszawiaka?
30. Kończę 26. rok życia i przestaje mnie obowiązywać Bilet Młodego Warszawiaka. Czy muszę wymieniać e-hologram z Młodego Warszawiaka na e-hologram Warszawiaka?
31. Kończę 21. rok życia i przestaje mnie obowiązywać Bilet Młodego Warszawiaka. Czy muszę wymieniać e-hologram z Młodego Warszawiaka na e-hologram Warszawiaka?

D) Zmiana hologramu warszawiaka na E-HOLOGRAM

32. Co to jest e-hologram?
33. Kto może otrzymać e-hologram?
34. Czy e-hologram obowiązuje bezterminowo?
35.
Jak uzyskać e-hologram, jeśli do tej pory nie posiadałem ulgi Warszawiaka?
36. Czy jeśli już posiadam e-hologram i za rok 2018 rozliczyłem podatek w Warszawie, to muszę zgłosić się do Punktu Obsługi Pasażerów ZTM lub Wydziału Obsługi Mieszkańców z kompletem dokumentów oraz wypełnionym wnioskiem?
37. Czy muszę wnioskować o nową Kartę Miejską jeżeli chcę wgrać e-hologram?
38. Ile kosztuje wgranie e-hologramu?
39. Jakie korzyści - oprócz przedłużenia ważności uprawnień - daje zmiana hologramu na e-hologram?
40. Jak sprawdzić, czy mam wgrany e-hologram i do kiedy jest ważny?
41. Czy wszystkie automaty są przystosowane do wgrywania e-hologramów?
42. Jak kontroler biletów sprawdzi, czy posiadam ważny e-hologram?

43. Czy jeśli zmieniam status z Karty Młodego Warszawiaka na Kartę Warszawiaka i posiadam e-hologram muszę wymienić kartę na nową?
44. Kończę 21 lat i nie będę już mógł korzystać z Biletu Młodego Warszawiaka. Czy muszę zgłosić zmianę statusu na Kartę Warszawiaka wraz z wgranym e-hologramem w Punkcie Obsługi Pasażerów?
45. Kończę 26 lat i nie będę już mógł korzystać z Biletu Młodego Warszawiaka. Czy muszę zgłosić zmianę statusu na Kartę Warszawiaka wraz z wgranym e-hologramem w Punkcie Obsługi Pasażerów?
46. Jak instytucje oferujące zniżki na podstawie Karty Warszawiaka i Karty Młodego Warszawiaka będą sprawdzały uprawnienia?
47. Co należy zrobić w przypadku zgubienia/zniszczenia karty z wgranym e-hologramem?
48. Czy jeśli do 1 października 2018 roku nie wgram e-hologramu, a na karcie będę miał Bilet Warszawiaka, będę mógł korzystać z tego biletu i ulg wynikających z faktu rozliczania podatku w Warszawie?
49. Czy Senior może otrzymać Kartę Warszawiaka?

E) Kodowanie biletów Warszawiaka po rozszerzeniu obowiązywania na dwie strefy biletowe

50. Jak zakodować bilet na Karcie Warszawiaka, gdy upłynął już termin ważności poprzednio zakodowanego biletu?
51. Jak zakodować bilet na Karcie Warszawiaka, gdy na karcie posiadamy aktywny bilet ważny w 1 lub w 2 strefie biletowej?

Sprawdź gdzie znajdują się automaty biletowe wgrywające e-hologramy

Zobacz jak zakodować Bilet Warszawiaka, Bilet Młodego Warszawiaka i Ulgowy Bilet Warszawiaka w automatach biletowych

A) Uprawnienia do wyrobienia kart, wybór kart i wniosków

1. Kto może otrzymać Kartę Warszawiaka (KW), Kartę Młodego Warszawiaka (KMW)?

Kartę Warszawiaka można otrzymać, jeżeli spełnia się łącznie dwa warunki, tzn. trzeba mieszkać na terenie m.st. Warszawy i rozliczać podatek dochodowy od osób fizycznych w Warszawie.

Karta Młodego Warszawiaka przysługuje:

 • dzieciom do 30 września roku kalendarzowego, w którym kończą 21. rok życia, zamieszkałym na terenie m.st. Warszawy, których oboje rodzice/opiekunowie lub samotnie wychowujący je rodzic spełniają powyżej wskazane warunki.
 • studentom, do ukończenia przez nich 26. roku życia, jeżeli:

- zamieszkują na terenie Warszawy i rozliczają podatek dochodowy w m. st. Warszawie

- których oboje rodziców/opiekunów prawnych lub samotnie wychowujący je rodzic zamieszkują na terenie m. st. Warszawa i rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w Warszawie

 • dzieciom pełnoletnim do 30 września roku kalendarzowego, w którym kończą 21 rok życia, które nie mają rodziców/opiekunów prawnych, jeżeli osoby te zamieszkują na terenie Warszawy i rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych na terenie m. st. Warszawy.

Ponadto Karta Warszawiaka uprawnia do zakupu Ulgowego Biletu Warszawiaka, który  przysługuje:

 • emerytom i rencistom do ukończenia 70. roku życia (z wyłączeniem osób korzystających z Biletu Seniora)
 • osobom niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym po ukończeniu 26 roku życia
 • osobom całkowicie niezdolnym do pracy po ukończeniu 26 roku życia
 • uczestnikom studiów doktoranckich do ukończenia 35 roku życia
 • kombatantom lub osobom zajmującym się działalnością równorzędną z działalnością kombatancką oraz niektórym osobom będącym ofiarami represji wojennych i okresu powojennego
 • studentom studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich po ukończeniu 26 roku życia
 • słuchaczom kolegiów nauczycielskich oraz kolegiów pracowników służb społecznych
 • weteranom poszkodowanym pobierającym rentę inwalidzką z tytułu urazów lub chorób powstałych w związku z udziałem w działaniach poza granicami państwa

- jeżeli osoby te zamieszkują na terenie Miasta i rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym na terenie Miasta, bez względu na to, czy osoby te osiągają dochód.

2. Jestem mieszkającym w Warszawie, pracującym i samodzielnie rozliczającym się z podatku studentem. Moi rodzice również rozliczają się i mieszkają w Warszawie. Którą kartę powinienem wybrać?

Jeżeli jest Pan studentem do 26. roku życia, zamieszkującym i rozliczającym się w Warszawie – przysługuje Panu KMW z wgranym e-hologramem Młodego Warszawiaka. Po 26. roku życia może Pan korzystać z Ulgowego Biletu Warszawiaka. W tym celu należy zgłosić się do dowolnego Punktu Obsługi Pasażerów ZTM z dokumentem tożsamości celem wymiany nośnika i wgrania e-hologramu warszawiaka.

3. Czy osoba niepełnosprawna mająca ulgi na przejazdy komunikacją miejską może wyrobić taką kartę i skorzystać z ulgi wynikającej z posiadania tej karty?

Osoba niepełnosprawna spełniając warunki wynikające z Uchwały, tj.  zamieszkiwanie na terenie Warszawy oraz rozliczanie podatku w Warszawie może korzystać z Ulgowego Biletu Warszawiaka.

4. Jestem bezrobotny (zarejestrowany lub niezarejestrowany). Czy mogę korzystać z KW?

Jeżeli spełnia Pan warunki określone w Uchwale, tzn. zamieszkuje w Warszawie oraz rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym na terenie Warszawy, może Pan korzystać z KW. Warunek rozliczania podatku obejmuje także sytuacje, kiedy dana osoba nie wykazuje dochodu lub wykazuje poniesioną stratę.

5. Czy mój 13-16-letni syn może sobie wyrobić KMW samodzielnie?

Nie może. Warunkiem otrzymania karty jest zamieszkiwanie i rozliczanie podatków przez rodziców w Warszawie . Wniosek musi być podpisany przez oboje rodziców. Syn może odebrać kartę dla siebie i dla rodziców, jeżeli rodzice wskażą syna we wniosku jako osobę uprawioną do odbioru Karty.

6. Mój mąż jest za granicą (mieszka). Tutaj rozliczamy PIT. Czy możemy otrzymać KW?

Do zakupu biletu ze zniżką uprawnione są osoby zamieszkałe na terenie Miasta, które rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym na terenie Miasta. Jeśli mąż nie zamieszkuje w Warszawie – KW mu nie przysługuje.

Jeżeli Pani zamieszkuje w Warszawie i rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym na terenie Warszawy – ma Pani prawo korzystać z KW.

7. Mieszkamy w Józefowie, Błoniu (gminy ościenne). Pracujemy w Warszawie. Nasze dzieci uczą się w stolicy. Czy możemy mieć KW a nasze dzieci KMW?

Nie. KW/KMW przysługuje jedynie osobom, które mieszkają w Warszawie i rozliczają w niej podatki.

8. Mieszkam w Ożarowie Maz. ale podatki rozliczam w warszawskim urzędzie skarbowym. Czy mogę sobie wyrobić KW/KMW?

Nie. KW/KMW przysługuje jedynie osobom, które mieszkają w Warszawie i rozliczają w niej podatki.

9. Jak mam udowodnić, że mieszkam (nie jestem zameldowany) i płacę podatki w Warszawie?

Nie trzeba być zameldowanym w Warszawie, wystarczy zamieszkiwać i rozliczać podatki w organie podatkowym w Warszawie. Potwierdzeniem tego jest pierwsza strona PIT (ta, na której jest adres) z prezentatą (pieczęcią) warszawskiego urzędu skarbowego lub zaświadczenie z warszawskiego urzędu skarbowego. Jeśli podatek za 2018 rok został rozliczony przez Internet, należy wziąć ze sobą wydrukowaną pierwszą stronę PIT oraz wydrukowane UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) PIT wraz z wygenerowanym numerem dokumentu zgodnym z identyfikatorem dokumentu UPO. W przypadku braku numeru niezbędne jest okazanie zaświadczenia z urzędu skarbowego lub okazanie pierwszej strony PIT poświadczonej przez urząd skarbowy.

10. Sama wychowuję swojego wnuczka, którego rodzice są za granicą. Czy mogę dla niego wyrobić KMW?

Nie, chyba że jest Pani prawnym opiekunem dziecka i spełnia warunki wynikające z Uchwały, tj. mieszka Pani na terenie Warszawy oraz rozlicza się z podatku w Warszawie.

11. Mam czworo dzieci, które teraz korzystają z komunikacji miejskiej bezpłatnie. Czy od stycznia moje dzieci będą musiały kupować bilety roczne za 99 zł?

Uprawnienia do przejazdów bezpłatnych dla rodzin posiadających czworo i więcej dzieci nie zmienią się. Do bezpłatnych przejazdów uprawnia dzieci karta o specjalnym wzorze, którą już posiadają.

Warto przypomnieć, iż do bezpłatnych przejazdów uprawnione są uczące się dzieci z rodzin, w których jest czworo i więcej dzieci, zamieszkałych na terenie m.st. Warszawy, nie dłużej niż do 30 września roku kalendarzowego, w którym kończą 21 rok życia. Utrata uprawnień przez jedno z dzieci nie pozbawia pozostałych nabytych uprawnień.

Dowód uprawnień do bezpłatnych przejazdów, w formie spersonalizowanej karty zbliżeniowej, wydaje Zarząd Transportu Miejskiego po przedłożeniu dowodów stwierdzających spełnienie warunków uprawniających do ulg. Przez „Rodzinę” należy rozumieć rodzinę, o której mowa w art. 6 pkt 14 ustawy z dnia 2 marca 2004r. o pomocy społecznej.

Ponadto jeżeli dzieci zamierzają korzystać z Karty Młodego Warszawiaka, rodzice powinni złożyć wniosek do ZTM lub WOM o wgranie e-hologramu i okazać pierwszą stronę PIT (ta, na której jest adres) z prezentatą (pieczęcią) warszawskiego urzędu skarbowego lub zaświadczenie z warszawskiego urzędu skarbowego. Jeśli podatek za 2018 rok został rozliczony przez Internet, należy wziąć ze sobą wydrukowaną pierwszą stronę PIT - oraz wydrukowane UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) PIT wraz z wygenerowanym numerem dokumentu zgodnym z identyfikatorem dokumentu UPO. W przypadku braku numeru niezbędne jest okazanie zaświadczenia z urzędu skarbowego lub okazanie pierwszej strony PIT poświadczonej przez urząd skarbowy.

Osoby nie posiadające karty z uprawnieniami powinny złożyć wniosek do ZTM lub WOM o wydanie karty z e-hologramem.

12. Czy dzieci z rodzinnych domów dziecka/rodzin zastępczych które teraz podróżują komunikacją miejską bezpłatnie, będą musiały wyrobić sobie kartę i kupować bilety roczne?

Uprawnienia do bezpłatnych przejazdów nie zmienią się. Jeżeli dzieci zamierzają korzystać z uprawnień wynikających z Karty Młodego Warszawiaka, opiekun prawny musi udać się do jednego z Punktu Obsługi Pasażerów ZTM lub Wydziału Obsługi Mieszkańców z wnioskiem o wydanie e-hologramu, przedkładając do wniosku zaświadczenie w zakresie skierowania dziecka do placówki, wydane przez Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie.

13. Chcę zacząć płacić podatki w Warszawie i korzystać z KW/KMW. Co powinienem zrobić?

Aby móc korzystać z KW/KMW należy mieszkać na terenie Warszawy oraz rozliczyć w roku 2019 podatek za rok 2018 w urzędzie skarbowym na terenie Warszawy.

14. Jestem obcokrajowcem, który ma numer PESEL. We wniosku o e-hologram dla obcokrajowca jest jedynie miejsce na podanie NIP-u. W formularzu elektronicznym również nie ma możliwości podania numeru PESEL przez obcokrajowca. Co w takiej sytuacji należy zrobić?

Obcokrajowiec, który ma numer PESEL, może złożyć wniosek papierowy dla osoby indywidualnej (I) zamiast wniosku dla obcokrajowca (Io).

15. Z mężem wychowujemy trójkę dzieci. Jedno wspólne oraz dwoje z mojego poprzedniego małżeństwa. Wszyscy mieszkamy w Warszawie i tutaj rozliczamy się z podatku. Czy w takiej sytuacji moje dzieci mogą korzystać z biletu rocznego za 99 zł?

Bilet roczny w cenie 99 zł przysługuje dzieciom z rodzin, w których jest troje dzieci, które mieszkają w Warszawie, i których rodzice lub opiekunowie prawni również są mieszkańcami stolicy i w niej rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych. W takiej sytuacji pojęcie rodziny należy stosować poprzez pryzmat art. 6 pkt 14 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2013 r., poz. 182), który wskazuje, iż rodzinę tworzą osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące. Oznacza to więc, że bilet roczny przysługuje również dzieciom z tzw. rodzin patchworkowych, czyli takich, w których obecni małżonkowie lub partnerzy wychowują również dzieci z poprzednich małżeństw lub związków. Żeby z takiego biletu skorzystać to przy składaniu wniosku o wyrobienie karty (o specjalnym wzorze) wraz z e-hologramem osoba składająca wniosek musi podpisać stosowne oświadczenie o pozostawaniu przez nich w faktycznym związku, wspólnym zamieszkiwaniu razem z dziećmi pod adresem wskazanym we wniosku oraz wspólnym prowadzeniu gospodarstwa domowego. Konieczne jest także potwierdzenie stopnia pokrewieństwa dzieci w stosunku do osób (rodziców) pozostających w związku małżeńskim czy faktycznym posiadających dzieci z poprzednich małżeństw. Potwierdza to rodzic będący opiekunem prawnym w stosunku do danego dziecka. Czyli, jeśli w rodzinie są dzieci mające dwóch różnych opiekunów prawnych, wymagane jest potwierdzenie stopnia pokrewieństwa przez obu opiekunów.

16. Mieszkam w Warszawie i rozliczyłem się z podatku dochodowego od osób fizycznych za 2018 rok w warszawskim urzędzie skarbowym. Mimo to otrzymałem informację, że na moje dane nie przysługuje mi Karta Warszawiaka. Co powinienem zrobić?

Zapraszamy do dowolnie wybranego Punktu Obsługi Pasażerów ZTM lub Wydziału Obsługi Mieszkańców z pierwszą stroną PIT-u (na której widnieje adres) z prezentatą (pieczęcią) warszawskiego urzędu skarbowego lub z zaświadczeniem z urzędu. W przypadku rozliczenia podatku przez Internet proszę przynieść ze sobą wydrukowaną pierwszą stronę PIT oraz wydrukowane UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) - PIT wraz z wygenerowanym numerem dokumentu zgodnym z identyfikatorem dokumentu UPO. W przypadku braku numeru niezbędne jest okazanie zaświadczenia z urzędu skarbowego lub okazanie pierwszej strony PIT poświadczonej przez urząd skarbowy.

17. Gdzie mogę wyrobić KW/KMW?

Jeżeli posiadasz Spersonalizowaną Warszawską Kartę Miejską lub inną będącą nośnikiem biletów to złóż wniosek w Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM lub Wydziale Obsługi Mieszkańców wraz z okazaniem pierwszej strony PIT (ta, na której jest adres) z prezentatą (pieczęcią) warszawskiego urzędu skarbowego lub zaświadczenia z warszawskiego urzędu skarbowego. Jeśli podatek za 2018 rok został rozliczony przez Internet, należy wziąć ze sobą wydrukowaną pierwszą stronę PIT  oraz wydrukowane UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) - PIT wraz z wygenerowanym numerem dokumentu zgodnym z identyfikatorem dokumentu UPO.

Lista adresowa Punktów Obsługi Pasażerów ZTM znajduje się na stronie.

18. Nie mam Warszawskiej Karty Miejskiej. Bilety koduję na karcie banku PKO BP/Elektronicznej Legitymacji Studenckiej/Elektronicznej Legitymacji Doktoranckiej/Elektronicznej Karcie Pracowniczej/Karcie Kibica Legii. Czy muszę sobie wyrobić nową kartę miejską, aby korzystać z Biletu Warszawiaka/Biletu Młodego Warszawiaka/Ulgowego Biletu Warszawiaka?

Nie ma takiej potrzeby. E-hologram zostanie wgrany na posiadaną już kartę. W przypadku Karty Kibica Legii może to jednak być wyłącznie karta z logiem ZTM/WTP oraz z jedenastocyfrowym numerem MIFARE.

UWAGA! Informujemy, iż w związku z brakiem możliwości umieszczenia hologramu uprawniającego do zniżek wynikających z posiadania "Karty Warszawiaka" i "Karty Młodego Warszawiaka" przez

- Szkołę Główną Służby Pożarniczej

Elektroniczne Legitymacje Studenckie oraz Elektroniczne Legitymacje Doktoranckie wydane przez ww. uczelnię nie mogą spełniać roli nośnika biletów wprowadzonych od 1 stycznia 2014 roku dla osób zamieszkujących i rozliczających się w m.st. Warszawa. Spowodowane jest to brakiem niezagospodarowanej powierzchni na Elektronicznej Legitymacji Studenckiej. Zgodnie z przepisami, uczelnia ma do dyspozycji tylko jedno pole na ELS, które SGSP już wykorzystuje i nie ma prawa do dysponowania innymi powierzchniami. W przypadku zainteresowania zakupem "Biletu Warszawiaka" i "Biletu Młodego Warszawiaka" studenci tej uczelni są zobowiązani do wyrobienia Spersonalizowanej Warszawskiej Karty Miejskiej. Wyrobienie spersonalizowanej Warszawskiej Karty Miejskiej możliwe jest w każdym Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM, Wydziale Obsługi Mieszkańców bądź też poprzez złożenie wniosku przez stronę internetową.

19. Jakie dokumenty są wymagane do weryfikacji stopnia pokrewieństwa?

Stopień pokrewieństwa może być potwierdzony w różny sposób, np. poprzez okazanie odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka. W przypadku dzieci z rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych, placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego, socjalizacyjnego, interwencyjnego i specjalistyczno-terapeutycznego przez okazanie zaświadczenia wydanego przez Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie. W przypadku opiekuna prawnego poprzez okazanie odpisu postanowienia sądu o ustanowieniu opieki prawnej nad dzieckiem a w przypadku przysposobienia – odpis orzeczenia sądu o przysposobieniu dziecka. Ponadto na wniosek rodzica/opiekuna prawnego zameldowanego na terenie Warszawy istnieje możliwość sprawdzenia pokrewieństwa na podstawie bazy ewidencji ludności.

20. Czy KW/KMW to dodatkowe, nowe spersonalizowane warszawskie karty z nowym wzorem i czy będę musiał sobie wyrobić nową, mimo, że już mam kartę spersonalizowaną, na której koduję bilety?

Nie ma konieczności wyrabiania nowej karty. Po wgraniu  e-hologramu Twoja Spersonalizowana Warszawska Karta Miejska stanie się KW/KMW. Nie dotyczy to rodzin posiadających troje dzieci, które powinny złożyć wniosek o wydanie dla swoich dzieci nowych spersonalizowanych kart – o specjalnym wzorze – wraz z e-hologramem. Wniosek o karty dla dzieci z rodzin z trójką dzieci można składać w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM, dołączając do wniosku zdjęcia dzieci , dla których chcemy wyrobić karty. Jako miejsce odbioru kart można wskazać dowolny Punkt Obsługi Pasażerów ZTM. Wymiana na kartę o nowym wzorze dla dzieci  z rodzin posiadających troje dzieci jest bezpłatna.

21. Ile trwa wyrobienie KW/KMW?

Od momentu złożenia wniosku wyrobienie karty trwa od 7 do maksymalnie 30 dni.

W przypadku złożenia wniosku osobiście w Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM lub Wydziale Obsługi Mieszkańców wraz z okazaniem zaświadczenia z urzędu skarbowego lub pierwszej strony PIT poświadczonej przez urząd skarbowy lub też w przypadku rozliczenia podatku przez Internet wydrukowana pierwsza strona PIT oraz wydrukowane UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) - PIT wraz z wygenerowanym numerem dokumentu zgodnym z identyfikatorem dokumentu UPO, możliwym jest uzyskanie e-hologramu "od ręki".

22. Czy w przypadku zgubienia karty z e-hologramem, aby otrzymać duplikat karty z e-hologramem KW/KMW muszę ponownie weryfikować rozliczanie podatku w Warszawie i składać kolejny wniosek?

Tak, jeżeli e-hologram na zagubionej karcie był wgrywany w automacie biletowym. W sytuacji kiedy pierwszy e-hologram był wgrywany w dowolnym Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM lub Wydziale Obsługi Mieszkańców,  "duplikat" e-hologramu, czyli kolejny e-hologram wgrywany na nowej karcie, na podstawie danych zawartych w systemie - nie ma potrzeby okazywania dokumentów do weryfikacji.

Natomiast pasażer musi podpisać wniosek o wydanie kolejnego e-hologramu do KW/KMW, czyli tym samym potwierdzić, że kolejny e-hologram odebrał.

B) Profity związane z posiadaniem karty. Ładowanie karty.

23. Jakie zniżki przysługują posiadaczom KW/KMW?

Posiadacze KM/KMW będą mogli korzystać z tańszych biletów komunikacji miejskiej. Dla posiadaczy kart dostępne będą również zniżki w licznych instytucjach kulturalnych, oświatowych i rekreacyjnych, których lista dostępna jest tutaj: www.karta.um.warszawa.pl

24. Jakie są ceny Biletu Warszawiaka?

Osoby płacące podatki w stolicy płacą mniej za bilety długookresowe. Bilet 30-dniowy kosztuje 110 zł, a w ramach Karty Warszawiaka tylko 98 zł. Osoby korzystające z biletów 90-dniowych na Kartę Warszawiaka nie odczuły zmian w cenie – nadal jeżdżą za 250 zł, a osoby nie posiadające karty płacą 280 zł.

BILET BILET NA KARTĘ
WARSZAWIAKA
BEZ KARTY
WARSZAWIAKA
30-DNIOWY (I) ---
110 zł
30-DNIOWY (II) ---
112 zł
30-DNIOWY (I+II) 98 zł
180 zł
90-DNIOWY (I) ---
280 zł
90-DNIOWY (II) ---
282 zł
90-DNIOWY (I+II) 250 zł
460 zł

25. Jakie są ceny Biletu Młodego Warszawiaka i Ulgowego Biletu Warszawiaka?

BILET BILET NA KARTĘ
MŁODEGO
WARSZAWIAKA/
ULGOWY BILET
WARSZAWIAKA
BEZ KARTY
WARSZAWIAKA/
ULGOWEGO
BILETU
WARSZAWIAKA
30-DNIOWY (I) ---
55 zł
30-DNIOWY (II) ---
56 zł
30-DNIOWY (I+II) 49 zł                  
90 zł
90-DNIOWY (I) ---
140 zł
90-DNIOWY (II) --- 141 zł
90-DNIOWY (I+II) 125 zł                  
230 zł

26. Czy Bilet Warszawiaka, Bilet Młodego Warszawiaka i Ulgowy Bilet Warszawiaka będę mógł kupić np. w biletomacie, czy będę mógł to zrobić tylko w Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM?

Bilety są dostępne we wszystkich miejscach sprzedaży biletów ZTM, a więc również w biletomacie. Uprawnienie do korzystania z tych biletów weryfikują kontrolerzy biletów ZTM. Wyjątkiem jest bilet dla dzieci z rodzin posiadających troje dzieci. Te bilety dostępne są wyłącznie w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM.

C) ULGOWY BILET WARSZAWIAKA

27. Dla kogo dedykowany jest Ulgowy Bilet Warszawiaka?

Ulgowy Bilet Warszawiaka przysługuje wszystkim osobom, poza osobami uprawnionymi do Biletu Młodego Warszawiaka, które obecnie mają uprawnienia do korzystania z przejazdów z 50 proc. ulgą, czyli: emeryci i renciści do ukończenia 70. roku życia (z wyłączeniem osób korzystających z Biletu Seniora), osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym po ukończeniu 26. roku życia, osoby całkowicie niezdolne do pracy po ukończeniu 26. roku życia, doktoranci do ukończenia 35. roku życia oraz osoby, których uprawnienia wynikają z ustaw szczególnych (np. studenci czy kombatanci). Ulgowy Bilet Warszawiaka jest w tej samej cenie co Bilet Młodego Warszawiaka.

28. Czy potrzebuję e-hologramu na karcie miejskiej dla Ulgowego Biletu Warszawiaka?

Podobnie, jak w przypadku Karty Warszawiaka i Karty Młodego Warszawiaka osoba chcąca skorzystać z Ulgowego Biletu Warszawiaka powinna mieszkać w Warszawie oraz rozliczać się z podatku dochodowego od osób fizycznych w warszawskim urzędzie skarbowym. E-hologram „Warszawiaka” jest potwierdzeniem, że spełnia się wymagania niezbędne do zakupu Ulgowego Biletu Warszawiaka i jest wgrywany na kartę.

29. Jaki e-hologram powinien być na karcie miejskiej, aby móc korzystać z Ulgowego Biletu Warszawiaka?

Podobnie, jak w przypadku Biletu Warszawiaka należy posiadać wgrany na karcie e-hologram Warszawiaka.

30. Kończę 26. rok życia i przestaje mnie obowiązywać Bilet Młodego Warszawiaka. Czy muszę wymieniać e-hologram z Młodego Warszawiaka na e-hologram Warszawiaka?

E-hologram Młodego Warszawiaka dedykowany jest wyłącznie osobom korzystającym z oferty Biletu Młodego Warszawiaka. W przypadku chęci skorzystania z oferty Biletu Warszawiaka lub Ulgowego Biletu Warszawiaka należy wgrać e-hologram Warszawiaka. W tym celu należy zgłosić się do Punktu Obsługi Pasażerów ZTM z dokumentem tożsamości oraz wypełnić wniosek indywidualny (I). Wraz z wnioskiem należy okazać pierwszą stronę zeznania podatkowego (tę, na której znajduje się adres) z prezentatą (pieczęcią) urzędu skarbowego lub zaświadczenie z urzędu skarbowego. Jeżeli podatek za 2018 rok został rozliczony przez Internet, należy wziąć ze sobą wydrukowaną pierwszą stronę PIT, na której powinien znajdować się numer dokumentu zgodny z identyfikatorem dokumentu UPO (Urzędowego Poświadczenia Odbioru) oraz wydrukowane UPO. Po weryfikacji przedstawionych dokumentów osoba obsługująca wgra właściwy e-hologram na dotychczasową kartę. W takim przypadku karta wydawana jest bezpłatnie.

31. Kończę 21. rok życia i przestaje mnie obowiązywać Bilet Młodego Warszawiaka. Czy muszę wymieniać e-hologram z Młodego Warszawiaka na e-hologram Warszawiaka?

Jeśli nie jest Pan/Pani studentem/ką do 26 roku życia to tak. E-hologram Młodego Warszawiaka dedykowany jest wyłącznie osobom korzystającym z oferty Biletu Młodego Warszawiaka. W przypadku chęci skorzystania z oferty Biletu Warszawiaka lub Ulgowego Biletu Warszawiaka należy wgrać e-hologram Warszawiaka. W tym celu należy zgłosić się do Punktu Obsługi Pasażerów ZTM z dokumentem tożsamości oraz wypełnić wniosek indywidualny (I). Wraz z wnioskiem należy okazać pierwszą stronę zeznania podatkowego (tę, na której znajduje się adres) z prezentatą (pieczęcią) urzędu skarbowego lub zaświadczenie z urzędu skarbowego. Jeżeli podatek za 2018 rok został rozliczony przez Internet, należy wziąć ze sobą wydrukowaną pierwszą stronę PIT, na której powinien znajdować się numer dokumentu zgodny z identyfikatorem dokumentu UPO (Urzędowego Poświadczenia Odbioru) oraz wydrukowane UPO. Po weryfikacji przedstawionych dokumentów osoba obsługująca wgra właściwy e-hologram na dotychczasową kartę. W takim przypadku karta wydawana jest bezpłatnie.

D) Zmiana hologramu warszawiaka na E-HOLOGRAM

32. Co to jest e-hologram?

E-hologram jest elektronicznym zapisem ulgi wynikającej z rozliczania podatku dochodowego w Warszawie. Wgrywany jest na Spersonalizowaną Warszawską Kartę Miejską (SWKM) lub inny zaakceptowany przez ZTM nośnik biletów.

33. Kto może otrzymać e-hologram?

Aby otrzymać e-hologram należy spełniać łącznie dwa warunki - trzeba mieszkać na terenie Warszawy i rozliczyć podatek dochodowy za rok 2018 w Warszawie.

E-hologram na Kartę Młodego Warszawiaka przysługuje:

 • dzieciom do 30 września roku kalendarzowego, w którym kończą 21. rok życia, zamieszkałym na terenie m.st. Warszawy, których oboje rodzice/opiekunowie lub samotnie wychowujący je rodzic spełniają powyżej wskazane warunki
 • studentom do ukończenia 26. roku życia, jeżeli:

- zamieszkują na terenie Warszawy i rozliczają podatek dochodowy w m.st. Warszawie

- ich oboje rodzice/opiekunowie prawni lub samotnie wychowujący ich rodzic zamieszkują na terenie m.st. Warszawy i rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w m.st. Warszawie

 • dzieciom pełnoletnim do 30 września roku kalendarzowego, w którym kończą 21. rok życia, które nie mają rodziców/opiekunów prawnych, jeżeli osoby te zamieszkują na terenie Warszawy i rozliczają podatek dochodowy na terenie m.st. Warszawy.

E-hologram uprawniający do zakupu Ulgowego Biletu Warszawiaka przysługuje także (tylko w przypadku osób zamieszkujących w Warszawie i rozliczających podatek dochodowy w warszawskim urzędzie skarbowym, bez względu na to czy osoby te osiągają dochód):

 • emerytom i rencistom do ukończenia 70. roku życia (z wyłączeniem osób korzystających z Biletu Seniora)
 • osobom niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym po ukończeniu 26. roku życia
 • osobom całkowicie niezdolnym do pracy po ukończeniu 26. roku życia
 • uczestnikom studiów doktoranckich do ukończenia 35. roku życia
 • kombatantom lub osobom zajmującym się działalnością równorzędną z działalnością kombatancką oraz niektórym osobom będącym ofiarami represji wojennych i okresu powojennego
 • studentom studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich po ukończeniu 26. roku życia
 • słuchaczom kolegiów nauczycielskich oraz kolegiów pracowników służb społecznych
 • weteranom poszkodowanym pobierającym rentę inwalidzką z tytułu urazów lub chorób powstałych w związku z udziałem w działaniach poza granicami państwa.

34. Czy e-hologram obowiązuje bezterminowo?

E-hologram uprawnia do korzystania ze zniżki na Bilet Warszawiaka lub Młodego Warszawiaka od momentu wgrania go na karcie do 30 września 2019 roku. Jego ważność można przedłużać w przypadku spełniania pozostałych warunków określonych w Uchwale Nr VI/103/2015 Rady m.st. Warszawy z dnia 26 lutego 2015 roku. Można to zrobić w biletomatach, Punktach Obsługi Pasażerów i Wydziałach Obsługi Mieszkańców.

35. Jak uzyskać e-hologram, jeśli do tej pory nie posiadałem Karty Warszawiaka lub Młodego Warszawiaka?

Jeżeli posiadają Państwo Spersonalizowaną Warszawską Kartę Miejską lub inną kartę będącą nośnikiem biletu należy złożyć odpowiedni wniosek w Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM lub Wydziale Obsługi Mieszkańców:

- zielony (I) – dla osoby indywidualnej

- niebieski (R) – dla rodziny

- pomarańczowy (3) – dla rodzin z trójką dzieci (tylko w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM).

Jeśli składają Państwo wniosek rodzinny (R) lub (R3) powinien on być podpisany przez wszystkie osoby pełnoletnie oraz dodatkowo należy okazać do wglądu dokument potwierdzający stopień pokrewieństwa (np. akt urodzenia dziecka/dzieci).

Wraz z wnioskiem należy okazać pierwszą stronę zeznania podatkowego (tę, na której znajduje się adres) z prezentatą (pieczęcią) urzędu skarbowego lub zaświadczenie z urzędu skarbowego. Jeśli podatek za 2018 rok został rozliczony przez Internet, należy wziąć ze sobą wydrukowaną pierwszą stronę PIT, na której powinien znajdować się numer dokumentu zgodny z identyfikatorem dokumentu UPO (Urzędowego Poświadczenia Odbioru) oraz wydrukowane UPO.

Lista adresowa Punktów Obsługi Pasażerów ZTM znajduje się na stronie.

36. Czy jeśli już posiadam e-hologram i za rok 2018 rozliczyłem podatek w Warszawie, to muszę zgłosić się do Punktu Obsługi Pasażerów ZTM lub Wydziału Obsługi Mieszkańców z kompletem dokumentów oraz wypełnionym wnioskiem?

Osoby posiadające e-hologram mogą przedłużyć ważność e-hologramu do 30.09.2020 r. w większości biletomatów. Na ekranie startowym należy wybrać opcję "e-hologram" i postępować zgodnie z wyświetlanymi komunikatami. Jest to dogodna forma przedłużenia ważności uprawnienia, pozwalająca przedłużyć ważność e-hologramu najbliżej miejsca zamieszkania bądź pracy, w dogodnym terminie.

Można również zgłosić się do Punktu Obsługi Pasażerów ZTM lub Wydziału Obsługi Mieszkańców i wypełnić stosowny wniosek:

- zielony (I) – dla osoby indywidualnej

- niebieski (R) – dla rodziny

- pomarańczowy (3) – dla rodzin z trójką dzieci (tylko w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM).

Konieczne jest także okazanie do wglądu dokumentu tożsamości oraz jednego z dokumentów:

 • pierwszej strony złożonego PIT-u za 2018 roku ze stemplem warszawskiego urzędu skarbowego poświadczającej rozliczenie podatku
 • urzędowego poświadczenia odbioru wydanego przez elektroniczną skrzynkę podawczą systemu teleinformatycznego administracji podatkowej (UPO) wraz z pierwszą stroną zeznania podatkowego składanego drogą elektroniczną i wygenerowanym numerem dokumentu zgodnym z identyfikatorem dokumentu UPO
 • zaświadczenia z urzędu skarbowego potwierdzającego złożenie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w 2018 roku.
W przypadku przedstawienia przez Państwa pierwszej strony PIT-u, na której brak jest adresu zamieszkania, niezbędne jest okazanie do wglądu zaświadczenia z urzędu skarbowego zawierającego adres zamieszkania podatnika.

W przypadku obcokrajowców konieczne jest okazanie do wglądu dokumentu potwierdzającego nadanie numeru NIP.

Jeśli składają Państwo wniosek rodzinny (R) lub (R3) powinien on być podpisany przez wszystkie osoby pełnoletnie oraz dodatkowo należy okazać do wglądu dokument potwierdzający stopień pokrewieństwa (np. akt urodzenia dziecka/dzieci).

37. Czy muszę wnioskować o nową Kartę Miejską jeżeli chcę wgrać e-hologram?

Nie, e-hologram można wgrać na każdą Spersonalizowaną Warszawską Kartę Miejską oraz na wszystkie zaakceptowane przez ZTM nośnik biletów długookresowych.

38. Ile kosztuje wgranie e-hologramu?

E-hologram wgrywany jest bezpłatnie.

39. Jakie korzyści - oprócz przedłużenia ważności uprawnień - daje zmiana hologramu na e-hologram?

E-hologram pozwoli na przedłużenie uprawnień w biletomatach. Zmniejszy także ryzyko pomyłki podczas zakupu biletów długookresowych w biletomatach, ponieważ osoby nieposiadające e-hologramów nie będą miały możliwości wyboru biletów długookresowych z ulgą przysługującą w ramach Karty Warszawiaka lub Młodego Warszawiaka.

40. Jak sprawdzić, czy mam wgrany e-hologram i do kiedy jest ważny?

W biletomacie, po włożeniu karty, wybierając opcję "e-hologram" wyświetli się komunikat o terminie ważności oraz o posiadanej uldze (Warszawiaka lub Młodego Warszawiaka).

Taką informację można uzyskać również w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM.

41. Czy wszystkie automaty są przystosowane do wgrywania e-hologramów?

E-hologramy można wgrać w większości biletomatów stacjonarnych oraz automatach biletowych w wybranych pojazdach komunikacji miejskiej.

42. Jak kontroler biletów sprawdzi, czy posiadam ważny e-hologram?

Czytniki kontrolerów są dostosowane do systemu tak, aby można było zweryfikować ważność e-hologramu.

43. Czy jeśli zmieniam status z Karty Młodego Warszawiaka na Kartę Warszawiaka i posiadam e-hologram muszę wymienić kartę na nową?

Jeśli nie skończyliście Państwo 26 lat i nadal studiujecie nie ma konieczności zmiany e-hologramu. W pozostałych przypadkach należy zgłosić się do Punktu Obsługi Pasażerów ZTM z dokumentem tożsamości oraz wypełnić wniosek indywidualny (I). Wraz z wnioskiem należy okazać pierwszą stronę zeznania podatkowego (tę, na której znajduje się adres) z prezentatą (pieczęcią) urzędu skarbowego lub zaświadczenie z urzędu skarbowego. Jeżeli podatek za 2018 rok został rozliczony przez Internet, należy wziąć ze sobą wydrukowaną pierwszą stronę PIT, na której powinien znajdować się numer dokumentu zgodny z identyfikatorem dokumentu UPO (Urzędowego Poświadczenia Odbioru) oraz wydrukowane UPO. Po weryfikacji przedstawionych dokumentów osoba obsługująca wgra właściwy e-hologram.

44. Kończę 21 lat i nie będę już mógł korzystać z Biletu Młodego Warszawiaka. Czy muszę zgłosić zmianę statusu na Kartę Warszawiaka wraz z wgranym e-hologramem w Punkcie Obsługi Pasażerów?

Jeśli nie skończyliście Państwo 26 lat i nadal studiujecie, to nie. W pozostałych przypadkach należy zgłosić się do Punktu Obsługi Pasażerów ZTM i wypełnić wniosek indywidualny (I). Wraz z wnioskiem należy okazać pierwszą stronę zeznania podatkowego (tę, na której znajduje się adres) z prezentatą (pieczęcią) urzędu skarbowego lub zaświadczenie z urzędu skarbowego. Jeżeli podatek za 2018 rok został rozliczony przez Internet, należy wziąć ze sobą wydrukowaną pierwszą stronę PIT, na której powinien znajdować się numer dokumentu zgodny z identyfikatorem dokumentu UPO (Urzędowego Poświadczenia Odbioru) oraz wydrukowane UPO. Po weryfikacji przedstawionych dokumentów osoba obsługująca zmieni status na karcie z e-hologramu Karty Młodego Warszawiaka na e-hologram Karta Warszawiaka.

45. Kończę 26 lat i nie będę już mógł korzystać z Biletu Młodego Warszawiaka. Czy muszę zgłosić zmianę statusu na Kartę Warszawiaka wraz z wgranym e-hologramem w Punkcie Obsługi Pasażerów?

Tak, należy udać się do jednego z Punktów Obsługi Pasażerów ZTM z dokumentem tożsamości oraz aktualnym zdjęciem. Następnie należy wypełnić wniosek indywidualny (I). Wraz z wnioskiem należy okazać pierwszą stronę zeznania podatkowego (tę, na której znajduje się adres) z prezentatą (pieczęcią) urzędu skarbowego lub zaświadczenie z urzędu skarbowego. Jeżeli podatek za 2018 rok został rozliczony przez Internet, należy wziąć ze sobą wydrukowaną pierwszą stronę PIT, na której powinien znajdować się numer dokumentu zgodny z identyfikatorem dokumentu UPO (Urzędowego Poświadczenia Odbioru) oraz wydrukowane UPO. Po weryfikacji przedstawionych dokumentów osoba obsługująca wgra właściwy e-hologram.

46. Jak instytucje oferujące zniżki na podstawie Karty Warszawiaka i Karty Młodego Warszawiaka będą sprawdzały uprawnienia?

Instytucje te będą posiadały stosowne systemy i programy weryfikujące, czy zgłaszająca się do nich osoba posiada ważną Kartę Warszawiaka lub Młodego Warszawiaka.

47. Co należy zrobić w przypadku zgubienia/zniszczenia karty z wgranym e-hologramem?

Aby wyrobić nową WKM oraz przekodować utracony bilet i e-hologram należy zgłosić się do Punktu Obsługi Pasażerów ZTM.

Należy mieć ze sobą dokument tożsamości, aktualne zdjęcie w formie papierowej oraz prawidłowo wypełniony wniosek:

- zielony (I) – dla osoby indywidualnej

- niebieski (R) – dla rodziny.

Konieczne jest także okazanie do wglądu dokumentu tożsamości oraz jednego z dokumentów:

 • pierwszej strony złożonego PIT-u za 2018 roku ze stemplem warszawskiego urzędu skarbowego poświadczającej rozliczenie podatku
 • urzędowego poświadczenia odbioru wydanego przez elektroniczną skrzynkę podawczą systemu teleinformatycznego administracji podatkowej (UPO) wraz z pierwszą stroną zeznania podatkowego składanego drogą elektroniczną i wygenerowanym numerem dokumentu zgodnym z identyfikatorem dokumentu UPO
 • zaświadczenia z urzędu skarbowego potwierdzającego złożenie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w 2018 roku.

48. Czy jeśli do 1 października 2019 roku nie wgram e-hologramu, a na karcie będę miał Bilet Warszawiaka, będę mógł korzystać z tego biletu i ulg wynikających z faktu rozliczania podatku w Warszawie?

Po 30 września 2019 roku Spersonalizowana Warszawska Karta Miejska bez wgranego e-hologramu, a posiadająca Bilet Warszawiaka, Bilet Młodego Warszawiaka lub Ulgowy Bilet Warszawiaka - zakupiony przed 1 października 2019 roku - będzie biletem nieważnym, a ulgi związane z Kartą Warszawiaka przestaną być honorowane.

49. Czy Senior może otrzymać Kartę Warszawiaka?

Tak. Każdy Senior mieszkający i rozliczający podatek dochodowy w Warszawie na podstawie przedłożonego dokumentu PIT może przystąpić do programu lojalnościowego Kart Warszawiaka i wyrobić kartę. Wystarczy przygotować aktualne zdjęcie, wydany i przesłany przez ZUS bieżący dokument PIT-40A oraz dokument potwierdzający tożsamość i zgłosić się do dowolnego Punktu Obsługi Pasażera ZTM (POP) lub Wydziału Obsługi Mieszkańców (WOM). Po wypełnieniu i złożeniu wniosku Karta Warszawiaka zostanie wydana „od ręki” lub uprawnienie zostanie wgrane na posiadaną już kartę miejską.

E) Kodowanie biletów Warszawiaka po rozszerzeniu obowiązywania na dwie strefy biletowe

50. Jak zakodować bilet na Karcie Warszawiaka, gdy upłynął już termin ważności poprzednio zakodowanego biletu?

Po przyłożeniu karty miejskiej do czytnika, urządzenie odczyta zapisane na niej dane.

Chcąc kupić Bilet Warszawiaka, po upłynięciu terminu obowiązywania poprzednio zakodowanego kontraktu ważnego na jedną strefę, należy skorzystać z opcji „ZMIEŃ KONTRAKT”.

Czemu należy to zrobić? Od 1 września Bilety Warszawiaka ważne tylko na jedną strefę zniknęły z taryfy i zostały zastąpione kontraktami ważnymi w obu strefach biletowych. 

Pojawi się następnie ekran, na którym będzie można wybrać opcję „BILET WARSZAWIAKA”.

Po wybraniu tej opcji zostaniemy automatycznie przekierowani do strefy, w której kupimy Bilet Warszawiaka ważny w obu strefach. Pozostanie jedynie wybranie długości obowiązywania kontraktu: 30 dni lub 90 dni.

51. Jak zakodować bilet na Karcie Warszawiaka, gdy na karcie posiadamy aktywny bilet ważny w 1 lub w 2 strefie biletowej?

W tej sytuacji należy również skorzystać z opcji „ZMIEŃ KONTRAKT”. Urządzenie poinformuje następnie o usunięciu aktualnie posiadanego biletu oraz o możliwości uzyskania zwrotu niewykorzystanych pieniędzy (za dni pozostałe do końca ważności biletu) w jednym z dowolnie wybranych Punktów Obsługi Pasażerów ZTM.

W tej sytuacji pasażer ma możliwość wyboru czy nagrywa bilet ważny w 1 i 2 strefie biletowej mimo ważności Biletu Warszawiaka kupionego wcześniej. Jeśli zechce to zrobić, powinien wybrać opcję „ZMIEŃ KONTRAKT”. W tym przypadku otrzyma niewykorzystane pieniądze po zgłoszeniu się w dowolnym terminie do wybranego POP.

Przy wyborze tej opcji w dalszej kolejności należy wybrać bilet 30-dniowy lub 90-dniowy, „STREFĘ 1 + 2” oraz ulgę (o ile dotyczy).

Pasażer może też kupić bilet później (dotychczasowy Bilet Warszawiaka będzie ważny w 1 i 2 strefie), po wygaśnięciu aktualnie obowiązującego kontraktu. Wybranie przycisku  „ZAKOŃCZ” przerywa transakcję.

UWAGA: Bilet Warszawiaka kupiony po raz pierwszy po zmianie taryfy należy koniecznie aktywować. W tym celu należy zbliżyć kartę do kasownika lub bramki w metrze w celu aktywacji biletu.

Sprawdź gdzie znajdują się automaty biletowe wgrywające e-hologramy

Zobacz jak zakodować Bilet Warszawiaka, Bilet Młodego Warszawiaka i Ulgowy Bilet Warszawiaka w automatach biletowych

II. Co to jest Karta Warszawiaka?

Stolica premiuje osoby, które dokładają się do kosztów funkcjonowania miasta i rozliczają PIT w Warszawie. PIT to największe źródło dochodów miasta, wynoszące aż 1/3 wszystkich pieniędzy stolicy. Od jednej osoby płacącej tutaj podatek do kasy miasta wpływa średnio 3,1 tys. zł. Za te pieniądze Warszawa może się rozwijać i funkcjonować dla swoich mieszkańców. Dzięki tym środkom działają szkoły, przedszkola i żłobki, różne instytucje kulturalne, takie jak teatry i muzea. Jeżdżą nowe autobusy, tramwaje i metro. Ponadto miasto w prawie 70 proc. dofinansowuje komunikację miejską. Pieniądze z podatków pomogły też wybudować np. Centrum Nauki Kopernik, most Marii Skłodowskiej-Curie, a teraz pomagają budować II linię metra. Dlatego osoby mieszkające i rozliczające podatek dochodowy PIT w Warszawie, dzięki Karcie Warszawiaka i Karcie Młodego Warszawiaka, będą mogły korzystać z ulg w stołecznym transporcie, kulturze i sporcie. Uwaga! Dotyczy to osób mieszkających w Warszawie, które rozliczyły w warszawskim urzędzie skarbowym podatek za cały 2018 rok.

Ceny biletów długookresowych

BILET BILET NA KARTĘ
WARSZAWIAKA
BEZ KARTY
WARSZAWIAKA
30-DNIOWY (I) --- 110 zł
30-DNIOWY (II) --- 112 zł
30-DNIOWY (I+II) 98 zł 180 zł
90-DNIOWY (I) --- 280 zł
90-DNIOWY (II) --- 282 zł
90-DNIOWY (I+II) 250 zł
460 zł

 Ceny ulgowych biletów długookresowych

BILET BILET NA KARTĘ
MŁODEGO
WARSZAWIAKA/
ULGOWY BILET
WARSZAWIAKA
BEZ KARTY
WARSZAWIAKA/
ULGOWEGO
BILETU
WARSZAWIAKA
30-DNIOWY (I) --- 55 zł
30-DNIOWY (II) --- 56 zł
30-DNIOWY (I+II) 49 zł
90 zł
90-DNIOWY (I) --- 140 zł
90-DNIOWY (II) --- 141 zł
90-DNIOWY (I+II) 125 zł
230 zł

Każdy, kto mieszka i rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w Warszawie może otrzymać Kartę Warszawiaka, a dzieci osób rozliczających się w stołecznym urzędzie skarbowym - Kartę Młodego Warszawiaka. Karta Młodego Warszawiaka przysługuje dzieciom do 30 września roku kalendarzowego, w którym kończą 21 rok życia lub studentom do ukończenia 26. roku życia.

III. Procedury dotyczące wydawania e-hologramów

 1. Wnioski można składać w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM oraz Wydziałach Obsługi Mieszkańców. Wgranie e-hologramu na kartę, a w przypadku braku Spersonalizowanej Warszawskiej Karty Miejskiej także jej odbiór następuje w wybranym przez pasażera miejscu po okazaniu pierwszej strony PIT(ta, na której jest adres) z prezentatą (pieczęcią) urzędu skarbowego lub zaświadczenia z urzędu skarbowego. Jeśli podatek za 2018 rok został rozliczony przez Internet, należy wziąć ze sobą wydrukowaną pierwszą stronę oraz wydrukowane UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) - PIT wraz z wygenerowanym numerem dokumentu zgodnym z identyfikatorem dokumentu UPO. W przypadku braku numeru niezbędne jest okazanie zaświadczenia z urzędu skarbowego lub okazanie pierwszej strony PIT poświadczonej przez urząd skarbowy.
 2. Osobie uprawnionej do zniżek na podstawie kilku tytułów przysługuje jedna wybrana przez nią zniżka.
 3. E-Hologram jest wgrywany na Spersonalizowaną Warszawską Kartę Miejską przez pracowników ZTM lub WOM, dlatego też warunkiem jego otrzymania jest posiadanie podczas odbioru Warszawskiej Karty Miejskiej lub innej karty akceptowanej przez ZTM oraz okazanie jednego z ww. dokumentów.
 4. zamieszkiwać na terenie Warszawy oraz rozliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych za rok 2018 w urzędzie skarbowym na terenie Warszawy.
 5. E-Hologramy mogą być wgrywane również na Elektronicznych Legitymacjach Studenckich, Kartach Kibica Legii (z logiem ZTM/WTP oraz jedenastocyfrowym numerem MIFARE), kartach Banku PKO BP.

Pasażerowie mogą wybierać Wnioski w zależności od swoich indywidualnych potrzeb:

INDYWIDUALNY – dla osób wnioskujących o hologram uprawniający do zniżki dla Warszawiaka/ Młodego Warszawiaka lub Ulgowego Biletu Warszawiaka w przypadku:

 • osób fizycznych, które rozliczyły podatek za rok ubiegły w Warszawie. Wypełniając wniosek pasażer zaznacza czy jest to wniosek o e-hologram, czy również o Warszawską Kartę Miejską.  Jeśli wnioskuje o Warszawską Kartę Miejską dołącza do wniosku zdjęcie. W przypadku gdy jest posiadaczem karty ELS, Kibica Legii (z logiem ZTM/WTP oraz jedenastocyfrowym numerem MIFARE), PKO BP, lub innej akceptowanej przez ZTM wypełnia wniosek tylko o e-hologram, wpisując na wniosku numer posiadanej karty MIFARE.
 • studentów, którzy rozliczyli się z podatku za ubiegły rok w Warszawie.

RODZINNY - w przypadku wnioskowania o e-hologram lub kartę z e-hologramem dla kilku osób z jednej rodziny.

Jeśli nie wszystkie osoby posiadają elektroniczną kartę będącą nośnikiem biletów, należy pamiętać by do wniosku dołączyć aktualne zdjęcia osób, które tej karty jeszcze nie mają. W przypadku gdy ktoś z rodziny jest posiadaczem karty ELS, Kibica Legii (z logiem ZTM/WTP oraz jedenastocyfrowym numerem MIFARE), PKO BP, lub innej akceptowanej przez ZTM, należy zaznaczyć we wniosku odpowiednie pole i wpisać numer posiadanej karty MIFARE (numer składający się z jedenastu cyfr, w przypadku Warszawskiej Karty Miejskiej umieszczony jest w prawym górnym rogu na granatowej stronie). Ważne jest aby na wniosku widniały podpisy wszystkich osób dorosłych (wnioskodawców i dzieci), które wyraziły zgodę na przetwarzanie danych osobowych, oraz składają odpowiednie oświadczenia wskazane we wniosku.

DLA RODZIN Z TRÓJKĄ DZIECI – dla dzieci z rodzin posiadających troje dzieci. Zasada wypełniania wniosku i nadawania uprawnień rodziców wygląda tak samo jak w przypadku wniosku Rodzinnego. W przypadku dzieci należy złożyć wniosek o wydanie nowych spersonalizowanych kart – o specjalnym wzorze – wraz z e-hologramem. Wniosek o karty dla dzieci z rodzin z trójką dzieci można składać w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM, dołączając do wniosku zdjęcia dzieci , dla których chcemy wyrobić karty. Jako miejsce odbioru kart można także wskazać dowolny Punkt Obsługi Pasażerów ZTM. Wymiana na kartę o nowym wzorze jest bezpłatna.

Dla rodzin tych bilet będzie możliwy do wgrania tylko w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM, cena biletu zgodnie z Taryfą biletową obowiązującą od dnia 1  stycznia 2014 roku wynosi 99,00 zł dla każdego dziecka. Bilet ważny jest przez 365 dni.

DLA OBCOKRAJOWCÓW dostępne są odpowiedniki wyżej wymienionych wniosków. Pasażer wypełnia druk według poniższych schematów odpowiednio do rodzaju wniosku podając PESEL (jeśli posiada) lub datę urodzenia oraz NIP.

Możesz go także wydrukować i przynieść osobiście. Poniżej wnioski oraz spis miejsc gdzie można go złożyć.

wniosek_i_320

POBIERZ wniosek dla osoby indywidualnej (I)

Pobierz wniosek dla osoby indywidualnej (dla obcokrajowca) (Io)

 

wniosek_r_320

POBIERZ wniosek dla rodziny (R)

Pobierz wniosek dla rodziny (dla obcokrajowców) (Ro)

Uzupełnienie wniosku dla rodziny, która posiada więcej niż czworo dzieci (R+)

Uzupełnienie wniosku dla rodziny, która posiada więcej niż czworo dzieci (dla obcokrajowców) (Ro+)

 

wniosek_3_320

POBIERZ wniosek dla rodzin z trójką dzieci (3)

Pobierz wniosek dla rodzin z trójką dzieci (dla obcokrajowców) (3o)


W przypadku dzieci należy złożyć wniosek o wydanie nowych spersonalizowanych kart – o specjalnym wzorze – wraz z hologramem.

  wniosekd_320

POBIERZ wniosek (D)

Wniosek przeznaczony dla dzieci i młodzieży określonych w:

 • §3 ust 2 pkt 2 Uchwały nr LXVI/1808/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 3 października 2013 r. w sprawie przyjęcia Programu „Warszawska Karta Rodziny” (ze zm.)
 • §1 pkt 21 Załącznika do Uchwały nr LVI/1584/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 23 maja 2013 r. w sprawie ustalenia ulg za usługi przewozowe środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawie (ze zm.)

IV. Miejsca, w których można odebrać Kartę Warszawiaka oraz Kartę Młodego Warszawiaka

Sprawdź gdzie znajdują się automaty biletowe wgrywające e-hologramy

Zobacz jak zakodować Bilet Warszawiaka, Bilet Młodego Warszawiaka i Ulgowy Bilet Warszawiaka w automatach biletowych

ZADAJ PYTANIE

Pobierz regulamin e-hologramu (plik pdf)

zaplanuj podróż

kalandarz
RODO w ZTM kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Bezpiecznie w komunikacji

Bezpiecznie w komunikacji

Komunikacja miejska powinna być miejscem bezpiecznym, w którym każdy będzie się czuł dobrze. Dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dotyczących bezpieczeństwa. Powinni ich przestrzegać rodzice podróżujący z małymi dziećmi. Jeśli odpowiednio umieszczą wózek w przeznaczonym do tego miejscu i będą się stosować do poleceń wydawanych przez kierowców bądź motorniczych, to ich podróż upłynie bezpiecznie i spokojnie. więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską