Nowe windy do metra na Polu Mokotowskim – ZTM Warszawa

Nowe windy do metra na Polu Mokotowskim

Tramwaj linii 33 mija wejście do stacji metra Pole Mokotowskie

W październiku 2022 roku Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę na budowę wind przy stacji metra Pole Mokotowskie. Inwestycja zostanie zrealizowana w ciągu roku.

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z Warszawskim Przedsiębiorstwem Mostowym Mosty Sp. z o.o. Budownictwo sp. k. na budowę trzech dodatkowych wind na stacji metra Pole Mokotowskie.

Wykonawca wybuduje trzy dźwigi przy północnych wejściach na stację, nieopodal ul. Stefana Batorego. Dwa z nich będą służyły do zjazdu z poziomu terenu, po obu stronach al. Niepodległości, na antresolę. Trzecia winda połączy antresolę z peronami.

W ramach inwestycji, na głowicy północnej, zostanie zainstalowane nowe oznakowanie dotykowe – listwy prowadzące i metalowe guziki. Pojawią się również zaktualizowane mapy tyflograficzne uwzględniające nowe windy.

Wykonawca ma rok na realizację przedsięwzięcia. Jego koszt zamknie się w kwocie ponad 9,2 mln zł.


Stacja Pole Mokotowskie powstała 27 lat temu, razem z pierwszym oddanym do użytku odcinkiem pierwszej linii metra. Windy, ułatwiające dostanie się na stację osobom z niepełnosprawnościami i podróżującymi z dziećmi w wózkach, zbudowano tylko po jej południowej stronie. Podobnie było na innych stacjach południowego odcinka podziemnej kolei. Pierwsza linia metra jest systematycznie modernizowana i dotychczas wybudowano dodatkowe windy na stacjach: Imielin (dwie), Stokłosy (dwie), Ursynów (dwie), Racławicka (jedna) i Służew (jedna).

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.