Zajęcia szkolne – ZTM Warszawa

Zajęcia szkolne

NABÓR NA ZAJĘCIA SZKOLNE

Zarząd Transportu Miejskiego ogłasza nabór na zajęcia komunikacyjne dla klas I – III ze szkół podstawowych z Warszawy w ramach projektu „Nasz wspólna sprawa, ekologiczna Warszawa”.

Zajęcia dla każdej z grup podzielone zostaną na dwie części. Pierwsza – w sali – to pogadanka z pracownikami ZTM o transporcie miejskim, jego zaletach oraz o bezpiecznym podróżowaniu autobusami, metrem, tramwajami oraz pociągami.

Z wyświetlanych w trakcie zajęć odcinków serialu „Pan Bilecik uczy” uczniowie dowiedzą się m.in. co można przeczytać na przystanku, po co maluje się na nich żółte linie, dlaczego warto trzymać się poręczy w czasie podróży, czy wolno jeść w autobusie i jak się zachować w sytuacjach nadzwyczajnych.

W drugiej części zajęć – w elektrycznym autobusie – kierowca Miejskich Zakładów Autobusowych opowie uczniom o ekologicznych środkach transportu publicznego. Dzieci poznają tajemnice „elektryka” i obejrzą różne, na co dzień niedostępne zakamarki pojazdu – komorę silnika, pantograf i baterie elektryczne.

Zajęcia zaplanowane są na wtorki (z wyjątkiem dni wolnych od zajęć, okresów świątecznych oraz ferii zimowych). Na zgłoszenia czekamy pod adresem [email protected]. W zgłoszeniu należy podać nazwę szkoły, ilość klas, telefon kontaktowy do nauczyciela.

Warunkiem uczestnictwa jest zapewnienie na terenie szkoły miejsca do zaparkowania autobusu (12-metrowego) tak, aby uczniowie mogli się przy nim bezpiecznie poruszać podczas zajęć.

W ciągu jednego dnia w zajęciach może uczestniczyć pięć klas z jednej szkoły. Blok (dwie godziny lekcyjne) obejmuje zajęcia w klasie oraz przy autobusie elektrycznym. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego o zapisach decyduje kolejność zgłoszeń.

UWAGA: prosimy, aby rodzice uczniów nie dokonywali zgłoszeń. Informację o naborze zajęć prosimy przekazywać wychowawcom Państwa dzieci!

Proponowany dzienny rozkład zajęć:
8.00 – 8.45 – pierwsza grupa zajęcia w sali
8.50 – 09.35 – pierwsza grupa zajęcia w autobusie/druga grupa zajęcia w sali
09.45 – 10.30 – druga grupa zajęcia w autobusie/trzecia grupa zajęcia w sali
10.40 – 11.25 – trzecia grupa zajęcia w autobusie/czwarta grupa zajęcia w sali
11.40 – 12.25 – czwarta grupa zajęcia w autobusie/piąta grupa zajęcia w sali
12.40 – 13.25 – piąta grupa zajęcia w autobusie

Formularz zgłoszeniowy na zajęcia edukacyjne – docx (15 KB)
Klauzula informacyjna RODO – pdf (192 KB)

Szanowni Państwo,

Z myślą o uczniach klas 1-3 szkół podstawowych przygotowaliśmy zestaw filmów, zadań oraz  aplikację do nauki o komunikacji miejskiej, zasadach bezpiecznego podróżowania, zaletach używania transportu publicznego i dbałości o środowisko naturalne.

Każdy segment z materiałami można wykorzystać na jednej lekcji lub rozłożyć na więcej zajęć. Zostawiamy to zastosowania według własnych potrzeb i możliwości .

Nasza propozycja:

1. Filmy z Panem Bilecikiem. Każdy z odcinków trwa 3-4 minuty i opowiada o innym aspekcie działania i podróżowania Warszawskim Transportem Publicznym. Po emisji każdego odcinka dzieci odpowiadają na pytania o zasady/czynności pokazane w filmach.

Pytania pomocnicze:

Pierwszy film – Jak podróżować komunikacją miejską?

Drugi film – Jak bezpiecznie podróżować?

Trzeci film – Komunikacyjne dobre maniery

Czwarty film – Czym jest komunikacja miejska?

Film odpowiada o komunikacji miejskiej w formie praktycznej jest również przypomnieniem i zebraniem wiedzy z poprzednich trzech filmów.

Na czym polega ekologiczny aspekt komunikacji miejskiej?

Do pomocy można porównać ilości przewożonych pasażerów w środkach komunikacji miejskiej do ilości osób w szkole, do możliwości przewiezienia osób w samochodach osobowych. Jeden skład metra może przewieźć około 1 400, SKM około 1 000, autobus – 180, tramwaj – 240 osób. Metro, tramwaje i SKM jeżdżą na prąd i nie wydzielają zanieczyszczeń. Autobusy spalają mniej paliwa w porównaniu z ilością osób, które przewożą (240 osób w tramwaju – to 60 aut przy założeniu, że w każdym podróżują 4 osoby). Po Warszawie jeździ już 160 autobusów elektrycznych. Gdyby komunikacja miejska nie istniała, to miasto zostałoby całkowicie sparaliżowane przez korki.

2. Zadania z Panem Bilecikiem to proste ćwiczenia utrwalające zasady i identyfikację komunikacji miejskiej.

3. Aplikacja Eko Bus to gra, w której uczestnik wciela się w kierowcę autobusu komunikacji miejskiej. Trzeba się zmierzyć z pytania z zakresu ekologii oraz transportu publicznego. To forma zabawy, która może stanowić podsumowanie zajęć.

W razie pytań i wątpliwości służymy pomocą pod adresem [email protected].

Pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.