Przedłużenie ulicy Światowida do Modlińskiej – ZTM Warszawa

Przedłużenie ulicy Światowida do Modlińskiej

zdjęcie torowiska w ciągu ulicy Światowida

W maju 2022 roku została podpisana umowa na przedłużenie ulicy Światowida do Modlińskiej wraz z budową skrzyżowania obu ulic. Obecnie trwają prace budowlane. Planowany termin zakończenia inwestycji to listopad 2023 roku.

W ramach inwestycji ul. Światowida zostanie przedłużona do Modlińskiej oraz zostanie wybudowane skrzyżowanie tych ulic. Nowa jezdnia w kierunku ul. Modlińskiej będzie miała dwa pasy ruchu przechodzące przed skrzyżowaniem w trzy, gdzie dwa będą przeznaczone do skrętu w prawo (w kierunku Żerania), a jeden do skrętu w lewo (w stronę granic miasta). Na jezdnię w przeciwnym kierunku złożą się dwa pasy ruchu. Po zakończeniu budowy, nowa organizacja ruchu usprawni podróże mieszkańcom północno-wschodniej części Warszawy i miejscowości z nią sąsiadujących.

W ramach inwestycji zostaną także wybudowane chodniki i nowe przystanki autobusowe – jeden na ul. Modlińskiej w kierunku Żerania, a drugi na ul. Światowida po zjeździe z ul. Modlińskiej. Powstanie także droga rowerowa, która zostanie połączona z już funkcjonującą infrastrukturą.

Wzdłuż nowego fragmentu ul. Światowida nie zabraknie zieleni. Planowane są drzewa i krzewy, które będą odporne na miejskie warunki i jednocześnie nie będą wymagały znacznych nakładów pielęgnacyjnych. Wzdłuż ulicy pojawią się m.in. klony i śnieguliczka, a w sąsiedztwie chodników i drogi rowerowej – pięciornik i tawuła japońska.

Zgodnie z umową, inwestycja zostanie zrealizowana do listopada 2023 roku. Jej wartość to ponad 23 mln zł.

Informacje o postępie prac są dostępne w komunikacie „Budowa przedłużenia ulicy Światowida”.


Fragment nowej jezdni ul. Światowida powstaje w sąsiedztwie pętli linii tramwajowej, która łączy Tarchomin i Winnicę z pierwszą linią metra. Mieszkańcy Białołęki mają obecnie do dyspozycji 8-kilometrową linię z 10 przystankami. Ostatni fragment, od ul. Strumykowej w pobliże ul. Leśnej Polanki, został oddany do użytku we wrześniu 2021 roku (szczegóły w informacji „Trasa tramwajowa do Winnicy”). Przy końcowych przystankach tramwajowych wybudowano także pętlę autobusową.

Nowy fragment ul. Światowida zapewni dojazd do ul. Modlińskiej, a tym samym usprawni przesiadki pomiędzy tramwajami dojeżdżającymi do Metra Młociny a autobusami kursującymi ul. Modlińską.

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.