Murale na stacjach pierwszej linii metra Imielin i Stokłosy – budżet obywatelski – ZTM Warszawa

Murale na stacjach pierwszej linii metra Imielin i Stokłosy – budżet obywatelski

zdjęcie muralu przy stacji metra Imielin

Rok 2018 zaowocował inwestycjami zrealizowanymi w ramach budżetu partycypacyjnego. Jako pierwsze powstały murale na szybach wind stacji pierwszej linii metra – Imielin i Stokłosy.

Bohaterami murali uczyniono osoby związane z Ursynowem. Na stacji Imielin zagościli: pedagog Maria Grzegorzewska i patron dzielnicy Julian Ursyn Niemcewicz, a na stacji Stokłosy: rtm. Witold Pilecki oraz kryptolodzy Marian Rejewski, Jeży Różycki i Henryk Zygalski. Kryptolodzy pracowali w Pyrach, na terenie dzisiejszego Ursynowa, gdzie znajdował się polski ośrodek dekryptażu i pracowano nad złamaniem szyfru niemieckiej Enigmy.

Murale wykonano metodą „low poly” polegającą na wykorzystaniu grafiki wektorowej i wielokątów o jednolitej płaszczyźnie kolorystycznej.

Na projekt „Murale metra – pociąg do sztuki” – w ramach Budżetu Partycypacyjnego 2017 – oddano 1175 głosów. Koszt realizacji przedsięwzięcia to 50 tys. zł.

W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy decydują, na co zostanie wydana część budżetu miasta lub dzielnicy. Sami mieszkańcy przygotowują propozycje projektów, które – ich zdaniem – warto zrealizować. O tym, czy projekty zostaną wcielone w życie decydują w drodze głosowania mieszkańcy miasta. Projekty, które zyskają najwięcej głosów są realizowane. Pierwsza edycja budżetu obywatelskiego odbyła się w 2015 roku.

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.