Druga linia metra – odcinek zachodni (Wola) – ZTM Warszawa

Druga linia metra – odcinek zachodni (Wola)

zdjęcie wejścia na stację metra Płocka

Druga linia metra została wydłużona o kolejny odcinek 4 kwietnia 2020 roku. Mieszkańcy zachodniej części Warszawy i aglomeracji zyskali trzy nowe stacje, a długość linii M2 przekroczyła 13 km.

Nowy, w całości położony na terenie dzielnicy Wola, odcinek metra oddano do użytku w kwietniu 2020 roku. Pasażerowie Warszawskiego Transportu Publicznego zyskali prawie 3,5-kilometrowy odcinek podziemnej kolei i trzy nowe stacje:

Podróż metrem na odcinku ograniczonym stacjami Księcia Janusza – Świętokrzyska zajmuje 9 minut, a przejechanie całego dostępnego odcinka (stan na kwiecień 2020 roku) Księcia Janusza – Trocka – 23 minuty.

Odcinek zachodni został wybudowany przez turecką firmę Gülermak Ağir Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş., na podstawie umowy podpisanej we wrześniu 2016 roku. Prace w terenie rozpoczęto w kolejnym miesiącu. Tarcze drążące tunele „wyjechały w trasy” w lutym i marcu 2018 roku i zakończyły pracę po trzech miesiącach. W ostatnim kwartale 2019 roku na nowo wybudowanych stacjach i w tunelach trwały prace wykończeniowe, a proces odbiorów rozpoczęto w grudniu 2019 roku. Koszt budowy odcinka zachodniego to prawie 1,2 mld zł.

Szczegółowe informacje o zachodnim odcinku M2 oraz dziennik budowy można znaleźć na stronie Metra Warszawskiego.

fot. Metro Warszawskie

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.