Dzień Kobiet z Komunikacją Miejską – ZTM Warszawa

Dzień Kobiet z Komunikacją Miejską

Komunikacja miejska jest kobietą -konferencja prasowa ZTM

Za nami druga edycja konferencji „Komunikacja miejska jest kobietą” zorganizowanej w siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie. Otworzyła ją Dyrektorka ZTM pani Katarzyna Strzegowska, która podkreślała wartość i znaczenie kobiet pracujących w komunikacji miejskiej zaznaczając przy tym jak ważne jest przestrzeganie planu równości płci, który został wprowadzony w 2023 roku.

W pierwszej, porannej części konferencji udział wzięły także panie: Ewa Malinowska – Grupińska, Przewodnicząca Rady Miasta Warszawa i Iwona Wujastyk Przewodnicząca Komisji Infrastruktury i Inwestycji Rady m.st. Warszawy.

Potem uczestniczki i uczestnicy konferencji wysłuchali prezentacji Dyrektorki Katarzyny Strzegowskiej „Kobiety w komunikacji miejskiej” dotyczącej roli i znaczenia kobiet oraz poznali statystyki dotyczące pań pracujących w transporcie miejskim.

Komunikacyjna Statystyka

Po wystąpieniu pani dyrektor Katarzyny Strzegowskiej wystartowała debata, którą poprowadziła pani Monika Beuth, Rzeczniczka m.st. Warszawy – kobiety, wieloletnie pracowniczki komunikacji miejskiej rozmawiały między innymi o kwestiach związanych ze swoja pracą, jej cieniach i blaskach, ale również o zmianach jakie na przestrzeni lat zaszły w postrzeganiu kobiet pracujących w komunikacji i o zmianach technologicznych ułatwiających pracę.

W drugiej, popołudniowej części konferencji wystąpiła pani Aldona Machnowska-Góra Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy, Pełnomocniczka ds. kobiet, która mówiła m.in. o równości płci i o tym jak ważne jest wspieranie kobiet i wyrównywanie ich szans.

Następnie zabrani obejrzeli krótki film – sondę przeprowadzoną wśród mężczyzn, pracowników Warszawskiego Transportu Publicznego dotyczącą ich doświadczeń wypływających ze współpracy z kobietami. Był to doskonały wstęp do dalszych dyskusji o kobietach – toczonych przez mężczyzn.

W panelu pt. „Bo z dziewczynami…, czyli jak się pracuje z kobietami w komunikacji miejskiej” wziął udział wiceprezydent m.st. Warszawy pan Michał Olszewski, a także prezesi miejskich spółek przewozowych, panowie: Jan Kuźmiński (Prezes MZA), Dariusz Kostaniak (Członek Zarządu ds. Inwestycji Metra Warszawskiego), Wojciech Bartelski (Prezes Tramwajów Warszawskich) i Alan Beroud (Prezes Szybkiej Kolei Miejskiej).

Moderatorką tej debaty była pani Iwona Kutyna – dziennikarka radiowa i telewizyjna, związana z Radiem Zet, Onetem i Gazetą Wyborczą.

Panowie, uczestnicy debaty, dzielili się przemyśleniami i doświadczeniami dotyczącymi pracy z kobietami podkreślając jak ważną pełnią one rolę i jak doskonale odnajdują się na stereotypowo męskich stanowiskach.

Patronat nad Konferencją objął Prezydent miasta stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski, matronat – Warszawska Rada Kobiet, a patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Radio Kolor.

Ostatnia aktualizacja 11 marca 2024

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.