Świeć blaskiem i bądź bezpieczny – ZTM Warszawa

Świeć blaskiem i bądź bezpieczny

Choinka i napis Świeć blaskiem z odblaskiem

Kolejny raz włączamy się w akcję „Świeć blaskiem z odblaskiem”, promującą bezpieczeństwo pieszych. Od 4 grudnia będzie można wziąć sobie świecącą ozdobę choinkową i przypiąć do kurtki, plecaka, albo torby. Drzewko już po raz kolejny stanie na terenie Węzła Komunikacyjnego Młociny.

Celem akcji jest zmniejszenie liczby wypadków z udziałem pieszych, a ten problem staje się szczególnie istotny jesienią i zimą, kiedy szybko zapada zmierzch, a kapryśna pogoda pogarsza widoczność.

Dlatego Straż Miejska m.st. Warszawy i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie z partnerami będą zachęcały do tego, by zadbać o swoje bezpieczeństwo i 4 grudnia rozpoczną akcję „Świeć blaskiem z odblaskiem”.

Na choinkach, dostarczonych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Warszawie, zostaną zawieszone kolorowe odblaski. Zielone, pachnące lasem i świętami świerki staną w 35 punktach naszego miasta. Każdy przechodzień będzie mógł zdjąć odblask zawieszony na świątecznym drzewku i zabrać go dla siebie lub swoich bliskich. Pierwsza choinka, „ubrana” w odblaski stanie przed główną siedzibą Straży Miejskiej m.st. Warszawy przy ul. Młynarskiej 43/45.

Świąteczno-profilaktyczne drzewko stanie też niedaleko wejścia do stacji metra Młociny. Do 8 grudnia będzie sobie można zdjąć z niego odblask, jadąc do szkoły czy do pracy. Instytucje, które biorą udział w akcji będą na bieżąco uzupełniać na świątecznych drzewkach te nietypowe ozdoby.

Prawidłowo umieszczony odblask na ubraniu czy pojeździe (rowerze, hulajnodze lub wózku dziecięcym) zwiększa w znacznym stopniu widoczność po zmroku. Szczególnie w szare i pochmurne dni możemy nie być widoczni dla innych użytkowników drogi. Ten świecący element może uratować życie, gdyż zwiększa widoczność pieszego na drodze do co najmniej 150 metrów.  

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Warszawy do wzięcia udziału w tej akcji. Zabierając kolorowy odblask możemy sami zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych. Do mieszkańców Warszawy ma trafić w ten sposób ponad 20 000 odblasków.

Ostatnia aktualizacja 5 grudnia 2023

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.