Kolejny pociąg Skoda Varsovia dla warszawskiego metra – ZTM Warszawa

Kolejny pociąg Skoda Varsovia dla warszawskiego metra

wagon metra

Na STP Kabaty dotarł właśnie kolejny pociąg Skoda Varsovia. Nowy skład ma dla warszawskiego metra symboliczne znaczenie, ponieważ otrzyma numer 100. 

18 września rano na Stację Techniczno-Postojową na Kabatach wjechała kolejna Skoda Varsovia. Pociągiem od razu zajęli się pracownicy Metra Warszawskiego. Jedną z rutynowych czynności jest umieszczenie w kabinie maszynisty tabliczki z numerem. W tym wypadku jest to szczególna, okrągła liczba – 100. 

To oznacza, że od początku funkcjonowania podziemnej kolei w Warszawie (uruchomiona została w 1995 roku) wyprodukowano i przeznaczono dla stołecznego metra już sto pojazdów. Oprócz najnowszych, które powstają w Czechach, mamy wagony: Siemens Inspiro,  Alstom Metropolis, a także rosyjskie typu 81. Więcej informacji o taborze metra i danych technicznych można znaleźć na naszej stronie internetowej – https://metro.waw.pl/metro-warszawskie/informacje-o-taborze/

Część trafia do Kijowa 

Pociągi, które są u nas na stanie i służą pasażerom warszawskiej komunikacji miejskiej regularnie przechodzą przeglądy oraz remonty, w miarę potrzeb są one modernizowane. Część z tych zakupionych przed laty pojazdów nie przewozi już mieszkańców Warszawy, ponieważ są wycofywane z eksploatacji i przekazywane do Kijowa. 

Pod koniec kwietnia odbył się transport pierwszych sześciu wagonów serii 81 – https://metro.waw.pl/aktualnosci/pierwszy-pociag-metra-wyjechal-do-kijowa/. Łącznie do stolicy Ukrainy, która zmaga się z rosyjską inwazją, trafi dziesięć takich pociągów. Na razie przewieziono na lawetach do naszych sąsiadów sześć pociągów, wkrótce transport kolejnego składu. 

Z prośbą o podobną pomoc zwróciło się także metro w Charkowie. Trwają uzgodnienia zakresu możliwej pomocy. 

Zakup pociągów Skoda Varsovia został dofinansowany ze środków unijnych. 

Ostatnia aktualizacja 20 listopada 2023

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.