Obywatelskie zielone dachy – ZTM Warszawa

Obywatelskie zielone dachy

Tabliczka o budżecie obywatelskim

Wiemy już, jakie projekty 10 edycji budżetu obywatelskiego wygrały głosowanie i będą zrealizowane w 2024 roku. Zarząd Transportu Miejskiego zajmie się 13 z nich. To przede wszystkim zieleń na przystankach Warszawskiego Transportu Publicznego.

Głosowanie trwało od 15 do 30 czerwca. W tegorocznej edycji mieszkańcy mogli wybierać spośród 1183 projektów. Ostatecznie do realizacji wybrali 325 propozycji – 13 ogólnomiejskich i 312 dzielnicowych. Łącznie udział w głosowaniu wzięło 85 048 warszawiaków i warszawianek. Pełne wyniki głosowania są dostępne na stronie https://bo.um.warszawa.pl.

Mieszkańcy mają moc

– Siłą napędową budżetu obywatelskiego są ludzie – zgłaszają projekty i wybierają te, które należy zrealizować – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka-koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w warszawskim Ratuszu. – Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zagłosowali. Szczególne podziękowania kieruję do autorów projektów. Wiem, że włożyli dużo pracy, aby najpierw przygotować i zgłosić swoje propozycje, a później zachęcić mieszkańców do głosowania – dodaje.

Zdecydowana większość warszawiaków i warszawianek zagłosowała na pomysły związane z miejską zielenią i infrastrukturą rowerową – łącznie na realizację zadań w tych kategoriach miasto przeznaczy blisko 70 mln zł. Projekt ogólnomiejski o najwyższym szacunkowym koszcie realizacji to Remont chodników i ścieżek rowerowych w Warszawie oraz nasadzenie krzewów – na jego realizację zostanie przeznaczonych 6 073 040złotych. Z kolei najdroższy projekt dzielnicowy to Zieleń zamiast betonu na Pradze-Południeza 1 744 547zł.

Największym poparciem mieszkańców w 10. edycji cieszył się ogólnomiejski projekt 500+ drzew dla Warszawy – zagłosowały na niego aż 27 564 osoby.

Wśród 325 zwycięskich projektów, oprócz projektów dotyczących zieleni i infrastruktury rowerowej, znalazły się pomysły zakładające m.in. doposażenie oddziałów ginekologiczno-położniczych w miejskich szpitalach, organizację zajęć psychologicznych dla dzieci i młodzieży, zakup nowych książek i audiobooków w bibliotekach oraz organizację różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych.

Wiaty na zielono

W 2024 roku aż 13 projektów zrealizuje Zarząd Transportu Miejskiego. To przede wszystkim modernizacje wiat przystankowych i ustawianie nowych. Na dachach już stojących wiat zostaną ułożone maty z rozchodników – roślin, które dobrze znoszą trudne miejskie warunki:  duże różnice temperatury, nasłonecznienie, zmienną wilgotność. Są praktycznie bezobsługowe – nie wymagają podlewania i nawożenia, długo wyglądają świeżo i estetycznie. Jeden taki dach pochłania rocznie ponad 7 kg dwutlenku węgla i ogranicza zapylenie powietrza. W słoneczne dni obniża temperaturę pod wiatą, w czasie opadów magazynuje wodę. A kwitnące rośliny są „stołówką” dla owadów.

Modernizowane wiaty zostaną wyposażone w szyby oznakowane gęstą siatką kropek naniesioną metodą sitodruku. Takie oznaczenia ostrzegają ptaki przed zderzeniem z – nierzadko niewidoczną dla nich – przezroczystą szybą.

W sumie takie wiaty pojawią się w 90 miejscach – w Wawrze, Ursusie, Rembertowie, na Targówku, Bielanach, Ursynowie, Bemowie i Mokotowie. Nowe zadaszenia od razu będą w takim standardzie – z zielonym dachem i oznakowanymi szybami.

Zazielenianie przystanków autobusowych cieszy się popularnością wśród mieszkańców i właśnie takie projekty często wygrywają w głosowaniach w budżecie obywatelskim, np. w tym roku zmodernizujemy w ten sposób 34 wiaty i dodatkowo ustawimy 6 nowych.

Co jeszcze?

Wspólnie z Zarządem Dróg Miejskich i Zarządem Zieleni m.st Warszawy, przebudujemy białołęckie przystanki – Henryków 01 i Klasyków 01. Ich nawierzchnia asfaltowa zostanie zastąpiona antysmogową a perony dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zazieleni się również okolica przystanków – posadzone zostaną nowe drzewa i krzewy.

Na pętli autobusowej Wilanów przy ulicy Wiertniczej stanie wiata rowerowa z miejscem dla 22 jednośladów. Zadaszony parking poprawi komfort korzystania z roweru i zachęci do rezygnacji z samochodu.

Na zewnętrznym szybie windy przy stacji metra Służew powstanie mural upamiętniający Zdzisława Beksińskiego, który mieszkał w pobliżu. Zaprojektowany w stylistyce low poly, zostanie zabezpieczony powłoką anty-graffiti, dzięki czemu będzie trwalszy. To kolejny mural z budżetu obywatelskiego. W 2018 roku na szybach wind przy stacjach metro Imielin i metro Stokłosy artyści umieścili wizerunek Marii Grzegorzewskiej, rotmistrza Witolda Pileckiego, Juliana Ursyna Niemcewicza oraz kryptologów pracujących nad złamaniem kodu Enigmy. Dwa lata później, w 2020 roku przy stacji metra Ursynów powstał mural z wizerunkiem bohaterów „Czterdziestolatka” – inżyniera Stefana Karwowskiego i technika Romana Maliniaka.

Ostatnia aktualizacja 14 lipca 2023

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.