Ewakuacja, gaszenie pożaru i zadymienie – młodzi strażacy ćwiczyli na dwóch liniach metra – ZTM Warszawa

Ewakuacja, gaszenie pożaru i zadymienie – młodzi strażacy ćwiczyli na dwóch liniach metra

zdjęcie z ćwiczeń straży pożarnej w metrze

„To była intensywna noc” – tak młodzi strażacy ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej podsumowali ćwiczenia. Podczas krótkiej przerwy w kursowaniu metra działali jednocześnie na stacjach świętokrzyska I i II linii. Ćwiczyli ewakuowanie poszkodowanych, gaszenie pożaru i prowadzenie akcji w czasie zadymienia.

Kilkudziesięciu strażaków weszło na stację Świętokrzyska w nocy z 16 na 17 lutego, podczas przerwy w kursowaniu pociągów.

Detektory i platformy

Zaczęło się od teorii: zapoznania z topografią stacji i budową systemów zabezpieczeń oraz zasadami bezpiecznego prowadzenia akcji. Strażacy mogli też przekonać się, jak działają platformy do ewakuacji i detektory prądu stałego. A chwilę później przystąpili do akcji, czyli ćwiczeń.

Podzieleni na dwie grupy wkroczyli na perony stacji Świętokrzyska linii M1 i M2. Na I linii musieli radzić sobie w warunkach pożaru i zadymienia. W tym celu z wozów strażackich stojących na powierzchni wyciągali węże gaśnicze i sprowadzali je na poziom peronu, by prowadzić tam akcję.

„Odpowiedź na wiele pytań”

Z kolei na drugiej linii ćwiczono ewakuację. W kilku miejscach – zarówno na peronie jak i w torowisku – leżeli „poszkodowani”. Celem młodych strażaków było ich znalezienie i przetransportowanie na górę. Wykorzystywali przy tym specjalistyczny sprzęt oraz schody ruchome.

„Ćwiczenia w praktyce dały nam odpowiedź na wiele pytań. Między innymi sprawdziliśmy możliwości i ograniczenia wynikające z wykorzystania aparatów powietrznych. Poznaliśmy infrastrukturę, na co dzień niedostępną oraz zagrożenia występujące w metrze” – podsumowali w mediach społecznościowych przedstawiciele Koła Naukowego Działań Gaśniczych SGSP.

To oni wraz z Działem Doskonalenia Zawodowego i Poligonu Szkoły Głównej Służby Pożarniczej stali za organizacją ćwiczeń. Wspierani byli przez Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą uczelni i Zakładową Służbę Ratowniczą Metra Warszawskiego.

Film z ćwiczeń można zobaczyć klikając w link: https://www.youtube.com/watch?v=2kFZ_wVV3zo

Ostatnia aktualizacja 1 marca 2023

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.