Jesienne klimaty na pętlach – ZTM Warszawa

Jesienne klimaty na pętlach

jesienne kwiaty na pętli Wiatraczna

Jesienne kwiaty dekorują już warszawskie pętle autobusowe i tramwajowe. Ponad 7 tysięcy wrzosów, wrzośców i kapust ozdobnych tworzy sezonowe kompozycje.

Wraz ze zmianą pory roku zmieniają się kwiatowe dekoracje na krańcowych przystankach w Warszawie. O różnorodność roślinnych kompozycji, które już na stałe wpisały się w krajobraz pętli komunikacji miejskiej, dba Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM).

Efektowne wrzośce i jesienne klasyki

Tej jesieni czas oczekiwania na tramwaje i autobusy umila pasażerom ponad 7 tysięcy jesiennych roślin. Na wybranych przystankach pojawiły się różowe wrzośce, które po raz pierwszy ZOM wprowadził na kwietniki w zeszłym roku. Kompozycje z tych roślin ozdabiają pętlę tramwajową na P+R al. Krakowska na Okęciu, autobusową Żerań FSO, pętlę tramwajową na rondzie Wiatraczna oraz Szczęśliwice na Ochocie.

Na kwiatowych wieżach obecne są także jesienne klasyki – wrzosy i kapusta ozdobna. Oryginalne i przyciągające wzrok kompozycje w odcieniach bieli, różu i fioletu to ozdoba końcowych przystanków w Wilanowie, na Nowym Bemowie, Esperanto, Bródnie-Podgrodziu i Annopolu.

– Aby stworzyć jesienną kompozycję, która długo zachowa swój dekoracyjny wygląd, ważny jest odpowiedni dobór roślin. Walory estetyczne są na równi istotne z odpornością na trudne warunki pogodowe, ponieważ jesień i wczesna zima to czas pierwszych przymrozków, niskich temperatur czy silnych wiatrów – mówi odpowiedzialna za aranżację kwietników Marta Kucińska, ogrodniczka z Zarządu Oczyszczania Miasta. – W takich warunkach świetnie sprawdzają się wytrzymałe, a jednocześnie dekoracyjne rośliny wrzosowate.

Wrzosy, wrzośce i kapusta ozdobna pozostaną na kwiatowych wieżach tak długo, jak pozwolą na to warunki pogodowe. Od wiosny ZOM udekorował krańcowe przystanki łącznie niemal 30 tysiącami roślin. Część z nich zyskała drugie życie i w ramach ubiegłotygodniowej akcji trafiła do mieszkań warszawiaków. Czerwone pelargonie z pętli Wiatraczna, Żerań FSO i Nowe Bemowo szybko znalazły nowych właścicieli. Podobną akcję prowadzi Zarząd Zieleni, który od wczoraj rozdaje kwiaty ze stołecznych rabat przed Pawilonem Edukacyjnym Kamień.

jesienne kwiaty na Esperanto

Nie tylko zieleń

Sezonowe ukwiecanie pętli i pielęgnacja zieleni, która się tam znajduje, to tylko jeden z elementów z kompleksowych prac Zarządu Oczyszczania Miasta na przystankach Warszawskiego Transportu Publicznego. Pozostałe to systematyczne sprzątanie terenów przystanków, szczególnie ważne w kontekście usuwania jesiennych liści, a także regularne i interwencyjne czyszczenie wiat oraz codzienne opróżnianie przystankowych koszy na śmieci.

Ostatnia aktualizacja 1 grudnia 2022

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.