Nowy przetarg na windy na stacji metra Pole Mokotowskie – ZTM Warszawa

Nowy przetarg na windy na stacji metra Pole Mokotowskie

Wizualizacja planowanej windy przy stacji metra Pole Mokotowskie (winda C)

Zarząd Transportu Miejskiego szuka wykonawcy, który zbuduje windy przy północnej stronie stacji pierwszej linii metra Pole Mokotowskie. To kolejne dobudowywane na najstarszym odcinku warszawskiego metra. 

Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na budowę trzech wind przy głowicy północnej, nieopodal ulicy Stefana Batorego. Dwoma z nich pasażerowie zjadą na poziom antresoli z wejść: wschodniego i zachodniego – po obu stronach Alei Niepodległości, przy już istniejących zejściach do metra na wysokości ulicy G. Bruna. Trzecia winda połączy poziom antresoli z poziomem peronu. 

Przedmiotem zamówienia uzupełniającego będzie budowa dodatkowej (czwartej) windy z chodnika przystanków tramwajowych łączącej poziom terenu z poziomem antresoli także po północnej stronie stacji metra Pole Mokotowskie. 

Wykonawca przygotuje także nowe oznakowanie dotykowe oraz wymieni na całej północnej głowicy stacji Pole Mokotowskie istniejące oznakowanie (listwy prowadzące i metalowe guzki). Pojawią się również zaktualizowane mapy tyflograficzne, uwzględniające nowe windy. 

Zapewni też przeprowadzenie badań archeologicznych, polegających na stałym nadzorze archeologicznym przy robotach ziemnych. To standardowe działanie. Podobnie było np. przy budowie wolskich stacji metra czy w czasie kopania tuneli na Targówku. 

Oferty w przetargu można zgłaszać do 17 sierpnia, do godziny 11:00. Zwycięzca od dnia zawarcia umowy będzie miał dwanaście miesięcy na realizację zamówienia. 

Południowa część pierwszej linii metra była projektowana i budowana w latach 80 i 90-tych, dlatego niektóre rozwiązania tam zastosowane nie wytrzymują próby czasu, m.in. windy ułatwiające dostanie się do podziemnej kolei nie były budowane przy wszystkich wejściach. Później budowane odcinki od początku są pomyślane tak, żeby dostęp do peronów był łatwy i wygodny z każdego miejsca. Starsze stacje linii M1 są systematycznie modernizowane i windy dobudowano już na stacjach Imielin (dwie), Stokłosy (dwie), Ursynów (dwie), Racławicka (jedna) i Służew (jedna). 

Stacja metra Pole Mokotowskie powstała ponad 25 lat temu, razem z pierwszym oddanym do użytku odcinkiem linii M1 i windy ułatwiające wejście na stację zbudowano tylko po jej południowej stronie.

schemat lokalizacji planowanych wind na I linii metra w rejonie stacji Metro Pole Mokotowskie

Ostatnia aktualizacja 12 września 2022

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.