Nowe stacje – nowi pasażerowie – ZTM Warszawa

Nowe stacje – nowi pasażerowie

Peron stacji metra Bemowo

Z dwóch nowych stacji metra – Bemowo i Ulrychów, przez pierwsze dwa tygodnie od otwarcia, skorzystało ponad 230 tys. osób. Metro zyskało nowych pasażerów – już w pierwszym tygodniu w linii M2 było ich o ponad 12 proc. więcej niż tydzień wcześniej.

Warszawiacy chętnie korzystają z metra. Zawsze po otwarciu nowych stacji szybko zapełniają się one pasażerami; i to nie tylko tymi, którzy wsiadają do pociągu na innej stacji niż wcześniej, np. bliższej domu, ale też zupełnie nowymi osobami, takimi które wybierają ten środek transportu. Widać było to gdy trasa linii metra M2 wydłużała się na kolejne osiedla – pociągi zapełniały się począwszy od nowo otwartych stacji. Nie inaczej było i tym razem, po otwarciu stacji Bemowo i Ulrychów.

Pierwsi pasażerowie mogli wejść na te stacje w czwartek 30 czerwca ok. godz. 15.30. I tego dnia, do końca kursowania metra na stację Bemowo weszło ponad 3,8 tys. osób, a na Ulrychów ponad 2,9 tys. Natomiast stacja Księcia Janusza, czyli wcześniej końcowa na zachodzie linii M2, przyjęła 16 tys. osób.

Już następnego dnia, czyli w piątek 1 lipca (który był pierwszym pełnym dniem kursowania pociągów metra M2 na dłuższej trasie), pasażerów było więcej. Na Bemowo weszło ponad 11 tys. osób, a na Ulrychów – ponad 5,8 tys. Część pasażerów wybrała te stacje zamiast Księcia Janusza – na nią weszło ponad 11 tys. osób, czyli mniej niż wcześniej. Łączna liczba osób korzystających ze wspomnianych trzech stacji wyniosła prawie 28 tys. osób. To  sporo więcej niż wtedy, gdy końcową była stacja Księcia Janusza.

Do metra wsiadła część pasażerów popularnych linii autobusowych odjeżdżających z przystanku przy bemowskim ratuszu. I tak, w piątek 24 czerwca w autobusie linii 109 jadącym w kierunku Torwaru było średnio 21 pasażerów (wartości dla całego dnia po odjeździe z przystanku); 1 lipca (czyli w pierwszy piątek działania nowych stacji) 8, a 8 lipca 10. W przypadku linii 171 (kierunek Torwar) było to odpowiednio 24, 12 i 16 pasażerów; a linii 190 (kierunek CH Marki) – odpowiednio 35, 18 i 20 pasażerów.

Następne dni przynosiły stopniowy wzrost pasażerów na nowych stacjach. Po dwóch tygodniach od otwarcia, ich liczba dziennie wynosi ok. 11-12 tys. na Bemowie i ok. 5 tys. na Ulrychowie. Na Księcia Janusza wsiada ok. 10 tys. osób. Na wszystkie stacje linii M2 w pierwszym tygodniu działania nowych stacji weszło ponad 1,3 mln osób, natomiast w tygodniu przed otwarciem nowych stacji było to 1,15 mln osób. I ten wzrost nastąpił mimo sezonu urlopowego, kiedy liczba pasażerów w WTP spada.

Ostatnia aktualizacja 21 lipca 2022

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.