Dęby, wiązy, a może plażowanie? – ZTM Warszawa

Dęby, wiązy, a może plażowanie?

Tramwaj linii 17 w okolicach Lasu Bielańskiego

Gdzie najlepiej wybrać się na obserwowanie jeży, a gdzie na podziwianie jerzyków? Czy w Warszawie naprawdę mamy środkowoeuropejską dżunglę? Co kilkadziesiąt lat temu znajdowało się z miejscu Jeziora Zegrzyńskiego? Zachęcamy do wakacyjnego zwiedzania Warszawy i okolic z „Zieloną mapą” i Warszawskim Transportem Publicznym. Na początek polecamy wypad na północ.

Las Bielański

W północnej części Warszawy, niespełna dwa kilometry na wschód od stacji metra Wawrzyszew znajduje się Las Bielański – miejsce atrakcyjne zarówno dla miłośników aktywnego wypoczynku, jak i osób lubiących nieśpieszne spacery.

Rozpościera się on na 150 ha powierzchni, która jest pozostałością po porastającej kiedyś Mazowsze puszczy. Zachował się dzięki ulokowaniu w XVII w na jego terenie zakonu Kamedułów, co zapewniło ochronę lasu przed wycinką w sąsiedztwie klasztoru. Kamedułom, a konkretnie habitom zakonników w białym kolorze, zawdzięcza także nazwę.

O atrakcyjności miejsca przesądza zróżnicowane ukształtowanie terenu. Jest on położony na dawnych terenach zalewowych Wisły, dzięki czemu podczas spaceru można natrafić na liczne wąwozy, skarpy i cieki wodne. Nie sposób nie wspomnieć także o starodrzewie. To doskonała okazja do odkurzenia wiedzy z biologii i zabawę w rozpoznawanie dębów, wiązów, jesionów wyniosłych, klonów, olsz, lip, sosen oraz wiązów.

Pośrodku lasu stoi kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W XVII w w tym miejscu, wraz z przybyciem Kamedułów, wzniesiono drewnianą świątynię. Z czasem jej miejsce zajął kościół wybudowany z w stylu późnobarokowym. Warto zajrzeć do środka i poświęcić chwilę na obejrzenie sześciu zabytkowych kaplic – św. Benedykta i Romualda, św. Jana Nepomucena, św. Antoniego, św. Józefa, Wniebowzięcia i Matki Boskiej Passawskiej. Obraz Wniebowzięcie z poł. XVIII w. znajdujący się w ostatniej otoczony jest kultem i pielgrzymują do niego wierni z licznymi prośbami i podziękowaniami. Wartych uwagi jest także 14 obrazów z XVIII w. przedstawiających 12 apostołów, Jezusa Chrystusa i Boga Ojca.

Jak dojechać

Jezioro Zegrzyńskie

Spragnionych dłuższych wycieczek i ochłody nad wodą w letnie weekendy zapraszamy do powiatu legionowskiego. Na północ, kilkanaście kilometrów od granicy stolicy położone jest Jezioro Zegrzyńskie.

To sztuczny zbiornik o powierzchni trzech ha, utworzony w 1963 r. Wcześniej na tych terenach znajdowały się wsie, jednak częste powodzie niszczące domostwa i uprawy przesądziły o wysiedleniu mieszkańców i utworzeniu zalewu.

W czasopiśmie „Świat” z 1958 roku, w artykule „Żywioł” znajdujemy relację ze wsi Cupel, która znalazła się pod wodą: „I oto teraz, jeżeli spojrzycie na tereny z wysokości na przykład Serocka, trudno wam będzie ustalić, w którym miejscu przebiegało koryto Bugo-Narwi: połyskująca, jednolita tafla ciągnie się od naszych stóp, aż po horyzont. Na jej tle czernieją poszczególne chałupy niby grudki ziemi w kałuży, a wystające rozpaczliwie korony drzew znaczą kierunki dawnych dróg”.

Obecnie okolice Jez. Zegrzyńskiego w niczym nie przypominają tych sprzed kilkudziesięciu lat. To doskonałe miejsce do wypoczynku na jednej z plaż, uprawiania sportów wodnych i wędkowania.

Jak dojechać

Ostatnia aktualizacja 12 września 2022

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.