Rusza budowa na ulicy J. Gagarina – ZTM Warszawa

Rusza budowa na ulicy J. Gagarina

zdjęcie tramwajów WTP

W poniedziałek, 23 maja, rozpoczęły się pierwsze roboty budowlane na ulicy J. Gagarina, związane z nową trasą tramwajową oraz kolektorem ściekowym.

Wspólny projekt – tramwajarzy i wodociągowców

Na ulicy J. Gagarina, pomiędzy Belwederską a Czerniakowską, jednocześnie są realizowane dwie duże inwestycje. Pod ulicą powstanie kolektor ściekowy (tzw. Mokotowski Bis) a na powierzchni torowisko tramwajowe – część budowanej trasy do Wilanowa.

Tramwaje Warszawskie wybudują torowisko o długości ponad 1 km a Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji kolektor o średnicy 2,8 m i długości ok. 1,2 km. Obie inwestycje wymagały wzajemnej koordynacji, stąd decyzja o wspólnej realizacji obu zadań. Pozwoli to m.in. na skrócenie okresu utrudnień wynikających z prowadzenia prac.

Zielone tory

Na ulicy J. Gagarina na odcinku między Czerniakowską i Belwederską powstanie zielone torowisko. Wzdłuż ulicy posadzone będą nowe drzewa (w sumie będzie ich 413 w miejsce obecnych 389), znajdą się tu także rabaty z kwitnącymi bylinami i krzewy. Zakończenia torów, przy terminalu końcowym przy ulicy Czerniakowskiej, zostaną zabezpieczone gabionami czyli siatkami wypełnionymi kamieniami i obsadzonymi bluszczem. W narożnikach samego skrzyżowania zaplanowano zasadzenie krzewów. Po drugiej stronie tego odcinka, przy ulicy Belwederskiej, tory połączą się z trasą do Wilanowa. Zostaną przebudowane także chodniki i powstanie droga dla rowerów po północnej stronie ulicy. Całe zadanie ma zostać wykonane do końca 2023 r.
Więcej: tw.waw.pl/tramwaj-na-gagarina  

Kolektor Mokotowski Bis w liczbach

Kolektor Mokotowski Bis powstanie wzdłuż ulicy J. Gagarina i będzie miał pojemność retencyjną ok. 6800 msześc. Jego zadaniem będzie odciążenie istniejącego kolektora Mokotowskiego oraz zapewnienie bezpiecznego transportu ścieków oraz wód opadowych w czasie intensywnych deszczy. W ramach inwestycji wybudowany zostanie odcinek grawitacyjny o średnicy wewnętrznej min. 2,80 m o długości ok. 1,2 km od komory w rejonie ulicy Sułkowickiej na kolektorze Mokotowskim Bis do połączenia z Kolektorem Nadbrzeżnym w Czerniakowskiej.

Ostatnia aktualizacja 9 czerwca 2022

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.