Stacja metra Młynów Liderem Dostępności 2021 – ZTM Warszawa

Stacja metra Młynów Liderem Dostępności 2021

zdjęcie dyrektor ZTM Katarzyny Srzegowskiej i prezesa MW Jerzego Lejka wraz z prezydentem RP Anrzejem Dudą po przyjęciu nagrody Lidera Dostępności 2021 dla stacji metra Młynów

Syntezatory mowy w windach, mapy tyflograficzne, monitory o wysokim kontraście – te i inne rozwiązania zastosowane na stacji metra Młynów zadecydowały o nadaniu tytułu Lidera Dostępności, przyznawanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji wspólnie z Towarzystwem Urbanistów Polskich.

Konkurs „Lider Dostępności”, zorganizowany po raz pierwszy w 2015 r., to jedno z najważniejszych wydarzeń promujących w Polsce ideę projektowania uniwersalnego, czyli zapewniającego komfort i bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom budynków i przestrzeni, także osobom ze szczególnymi potrzebami. Pierwszą nagrodę w kategorii „Obiekt użyteczności publicznej” przyznano właśnie stacji metra Młynów.

Stacja dla wszystkich

Stacja odcinka zachodniego drugiej linii metra – Młynów od początku projektowana był pod kątem zastosowania rozwiązań zwiększających dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Osoby mające problemy z mobilnością mogą bez trudu dostać się windami na stacje. Znajdziemy na niej mapy tyflograficzne, opisane alfabetem Braille’a, co ułatwia orientację w jej przestrzeni osobom niewidomym. Kolejnym ułatwieniem są ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących korzystających z białej laski. Trasy prowadzą od wejścia na stację do wind, map, biletomatów, toalet, jednej z bramek i na perony. Na poręczach schodów zastosowano informację w alfabecie Braille’a o miejscu, do którego prowadzą.

Zamontowane zostały także nowe rodzaje bramek wejściowych – pozbawione kołowrotków są przyjaźniejsze dla osób poruszających się na wózkach. Na końcu każdej z linii bramek znajduje się też jedna szersza ułatwiająca wejście do strefy biletowej metra. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sposób trwały oznakowano kolorem kontrastowym strefę bezpieczną, znajduje się tam także pas świetlny wyznaczający krawędź peronu oraz pas wypukłych guzków.

Autorem projektu architektonicznego jest pracownia Biuro Projektów Kazimierski i Ryba, zaś inwestorem m.st. Warszawa, reprezentowane przez Zarząd Transportu Miejskiego.

Zdjęcie wiceprezydenta m.st. Warszawy Michała Olszewskiego odbierającego nagrodę Lidera Dostępności 2021 dla stacji metra Młynów

40 zgłoszeń

Do konkursu „Lider Dostępności 2021” zgłoszono blisko 40 obiektów. Kapituła konkursu przyznała 8 nagród i 2 wyróżnienia. Podczas finałowej gali, która odbyła się 13 października, wręczono nagrody w następujących kategoriach:

Ostatnia aktualizacja 20 października 2021

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.