Światowy Dzień Ziemi – ZTM Warszawa

Światowy Dzień Ziemi

Przegubowy autobus elektryczny

„Przywróć naszą Ziemię” – to hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Ziemi obchodzonego 22 kwietnia. Dbanie o naszą planetę zaczyna się w najbliższym otoczeniu – zamieńmy samochód na transport zbiorowy. Warszawski Transport Publiczny jest ekologiczny.

Warszawa od wielu lat dba o to, aby Warszawski Transport Publiczny był przyjazny środowisku naturalnemu. Inwestuje w zero- i niskoemisyjne środki transportu, rozwija sieć parkingów „Parkuj i jedź”, stale rozszerza ofertę przewozową i handlową oraz zachęca do aktywnego spędzania czasu w zielonych częściach stolicy.

Elektryczne, gazowe i hybrydowe

Przełomowym momentem w zakresie rozbudowy parku taborowego stołecznych operatorów o autobusy zeroemisyjne był rok 2019, kiedy to Miejskie Zakłady Autobusowe podpisał kontrakt na dostawę 130 przegubowych autobusów elektrycznych Solaris Urbino 18 Electric.

Pod koniec 2020 roku umowa została zrealizowana w całości, co oznacza, że aktualnie we flocie MZA znajdują się 162 takie pojazdy. Elektryki można spotkać na wielu liniach, przede wszystkim w centrum miasta, w rejonach gęstej zabudowy, ponieważ są one ciche i bezpieczne dla środowiska naturalnego.

Aby móc efektywnie eksploatować elektrobusy, MZA intensywnie pracują nad rozbudową sieci ładowarek wtyczkowych i dotykowych. Obecnie w zajezdniach działa ponad 150 ładowarek wtyczkowych plug-in oraz trzy ładowarki dużej mocy zasilające pojazdy przez pantograf. Wspomagają je ładowarki pantografowe na pętlach.

Na stołeczne ulice – poza autobusami o napędzie elektrycznym – wyjeżdża także 70 pojazdów hybrydowych i 228 zasilanych gazem. Większość pozostałych stołecznych autobusów z silnikami spalinowymi spełnia najbardziej restrykcyjne normy dotyczące emisji spalin.

Wszechobecny Warszawski Transport Publiczny

Ostatnie dwie dekady to intensywny rozwój sieci transportu publicznego w aglomeracji warszawskiej, tak aby był on dostępny dla wszystkich mieszkańców, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Obecnie pasażerowie Warszawskiego Transportu Publicznego mogą korzystać z autobusów (o łącznej długości linii w Warszawie prawie 2,4 tys. km i ponad 1,3 tys. km poza stolicą), tramwajów (ponad 376 km), pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej (prawie 140 km w Warszawie i prawie 45 poza stolicą) oraz metra (ponad 35 km).

W dni powszednie do obsługi linii komunikacyjnych kierowanych jest ponad 1,5 tys. autobusów, 417 składów tramwajowych, 54 pociągi metra oraz 20 jednostek SKM.

Oferta handlowa konstruowana jest w taki sposób, aby najkorzystniejszy był zakup biletów długookresowych, a tym samym mieszkańcy aglomeracji wybierali Warszawski Transport Publiczny podczas codziennych podróży do pracy, szkoły i na zakupy. Jednocześnie od wielu lat osoby mieszkające w miejscowościach podwarszawskich i stołecznych dzielnicach znacznie oddalonych od centrum mogą korzystać ze „Wspólnego biletu ZTM-KM-WKD”. Oznacza to, że na podstawie biletów ZTM mogą podróżować – na określonych obszarze – pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

W 2017 roku – aby zachęcać do regularnego korzystania z transportu zbiorowego najmłodszych warszawiaków – wprowadzono bezpłatne przejazdy dla uczniów warszawskich szkół podstawowych oraz dzieci i młodzieży mieszkającej w Warszawie, ale uczącej się w miejscowościach podwarszawskich.

Parkuj i jedź

Istotną część Warszawskiego Transportu Publicznego stanowią parkingi „Parkuj i jedź”. Są to obiekty, które znajdują się w sąsiedztwie stacji kolejowych, stacji metra i dużych węzłów przesiadkowych i umożliwiają zostawienie na nich samochodu i kontynuowanie podróży transportem zbiorowym. Osoby posiadające bilety ZTM od dobowego wzwyż mogą korzystać z nich bezpłatnie.

Obecnie w Warszawie dostępnych 15 tego typu obiektów na prawie 4,5 tys. miejsc postojowych.

Wraz ze wzrostem zainteresowania samochodami o napędzie elektrycznym, ZTM przystosowuje parkingi przesiadkowe do ich obsługi. Na wybranych obiektach dostępnych jest 26 stanowisk do ładowania tego typu pojazdów.

Zielona mapa

Od kilku lat Zarząd Transportu Miejskiego zachęca  warszawiaków i turystów do zwiedzania Warszawy z serwisem www.zielonamapa.pl.

Jest to to mapa aglomeracji warszawskiej z zaznaczonymi  50 „zielonymi” miejscami, w tym lasami, rezerwatami, parkami i jeziorami. Na mapie zamieszczono także wskazówki, jak dojechać do wybranych miejsc komunikacją zbiorową. Ważną część „Zielonej mapy” stanowią „Rośliny dla miasta”. To lista gatunków, wybranych przez ekspertów z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie, które warto sadzić, by oddychać czystszym powietrzem, ale też takich, które dobrze sobie radzą w przestrzeni miejskiej.

Podróżujmy Warszawskim Transportem Publicznym i przywróćmy naszą Ziemię!

Ostatnia aktualizacja 22 kwietnia 2021

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.