Przestawiamy wiaty w pożądane miejsca – ZTM Warszawa

Przestawiamy wiaty w pożądane miejsca

zdjęcie wiaty przystankowej

Pokonała ponad osiem kilometrów z Żerania na Bielany i stanęła na przystanku Conrada-Szkoła. Wiata przystankowa z nieczynnego przystanku trafiła na ten używany przez pasażerów Warszawskiego Transportu Publicznego. Ustawienie zadaszenia w tym miejscu było projektem zgłoszonym do budżetu obywatelskiego, który niestety przepadł w głosowaniu.

Na Bielany

W środę, 7 października na ul. J. Conrada, na przystanku Conrada-Szkoła 02, w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 352 im. Jerzego Huberta Wagnera została ustawiona wiata przystankowa. Przeniesiono ją z niefunkcjonującego przystanku na pętli Żerań FSO.

„Inteligentne wiaty przystankowe na przystanku Conrada-Szkoła 02 i Chudoby 02” – projekt o takiej nazwie został zgłoszony do tegorocznego budżetu obywatelskiego. Zdobył prawie 12 tys. głosów, ale ta liczba okazała się niewystarczająca by został wybrany do realizacji. Dlatego Zarząd Transportu Miejskiego, w odpowiedzi na propozycję mieszkańców i dużą liczbę głosów oddanych na ten projekt, przeniósł na Bielany wiatę przystankową z niefunkcjonującego obecnie przystanku na pętli autobusowej Żerań FSO. Jest to standardowa wiata, co prawda niewyposażona w panele fotowoltaiczne, ale spełniające swoje najważniejsze funkcje. Jest „lekka” i estetyczna, zapewnia schronienie przed deszczem i silnym wiatrem. Jest w niej także ławka. Kolejna relokowana wiata znajdzie się na przystanku Kwitnąca 03.

Później Wilanów i Białołęka

W miarę możliwości finansowych i posiadanych elementów infrastruktury przystankowej będziemy starali się zrealizować także inne projekty „komunikacyjne” zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego, które w głosowaniu nie zostały wybrane do realizacji. W najbliższych dniach wiaty zostaną ustawione na przystanku w Wilanowie i na dwóch na Białołęce.

W ramach budżetu obywatelskiego 2021 został zgłoszony projekt „Wiata dla przystanku autobusowego Lercha 02”. Wiata miała stanąć na ul. Sytej przy W. Lercha w kierunku Z. Vogla. Projekt zdobył 496 głosów. Niestety, nie wystarczyło to, by znaleźć się na liście projektów do realizacji. Na wilanowski przystanek zostanie więc przeniesiona wiata z niefunkcjonującego przystanku Stoicka.

Kolejne dwie wiaty zostaną ustawione na białołęckich przystankach – Żerań Wsch. 06 na ul. Daniszewskiej w kierunku Szlacheckiej oraz Ostródzka-Szkoła 02 na ul. Ostródzkiej w kierunku Zdziarskiej. Będzie to odpowiedź na projekt „Montaż wiat przystankowych na wybranych przystankach komunikacji miejskiej”. Autorzy projektu zaproponowali 18 przystanków. Projekt zebrał 1701 głosów, niestety również za mało. Z tej listy na razie ustawimy  dwie wiaty – przeniesione z nieużywanych przystanków Berensona i Esperanto. Na jednym z białołęckich przystanków – Warzelnicza-Szkoła 02 zostaną ustawione dodatkowe ławki. To także odpowiedź na projekt budżetu obywatelskiego, który pozytywnie przeszedł weryfikację, ale nie został wybrany podczas głosowania.

Ostatnia aktualizacja 8 października 2020