Turysta – pasażer WTP – ZTM Warszawa

Turysta – pasażer WTP

fot. Leszek Peczyński

Stołeczne Biuro Turystyki podsumowało ubiegłoroczny sezon turystyczny w Warszawie – stolicę odwiedziło ponad 10 mln turystów. A czy zwiedzając korzystali z Warszawskiego Transportu Publicznego?

Turyści korzystali z Warszawskiego Transportu Publicznego, który zwłaszcza dla osób przyjezdnych jest najwygodniejszym i najpewniejszym sposobem poruszania się po naszym mieście. Tramwajami, autobusami, metrem i Szybką Koleją Miejską można dojechać do wszystkich atrakcji turystycznych Warszawy i okolic.

Skąd o tym wiemy? Bardzo dużą popularnością cieszyły się bilety weekendowe oraz 3-dniowe – to oferty przygotowane właśnie z myślą o turystach. Tych pierwszych biletów (normalnych, ulgowych i grupowych) sprzedało się 138 804 sztuk za kwotę ponad 3 mln złotych. W tej liczbie są też bilety grupowe czyli dla wycieczki do pięciu osób – sprzedano ich 23 020 sztuk za niemal milion zł.

Biletów 3-dniowych (normalnych i ulgowych miejskich oraz normalnych i ulgowych sieciowych) kupiono jeszcze więcej, bo aż 269 989 sztuk za kwotę prawie 8,5 mln złotych. Spośród tych dwóch kategorii biletów (weekendowych i 3-dniowych) zdecydowanie najczęściej były kupowane bilety 3-dniowe miejskie normalne za 36 złotych. Przez cały 2019 rok sprzedało się ich 168 518 sztuk za nieco ponad 6 mln złotych.

Atrakcyjne dla turystów mogły być też bilety ze wspólnej oferty ZTM oraz przewoźników kolejowych: Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA), PKP Intercity i Polregio. Posiadacz biletu kolejowego może się z nim poruszać po aglomeracji Warszawskim Transportem Publicznym przez 75 lub 90 minut i ten czas wykorzystać np. na dojazd do hotelu czy przesiadkę do dalszej podróży. W 2019 roku najwięcej takich połączeń wykonali pasażerowie ŁKA – kupili 11 973 sztuki biletów, a PKP IC – 4005 sztuk. Oferta Bilet Warszawski z Polregio obowiązuje od 1 lipca 2019 roku i do 31 grudnia sprzedanych zostało 275 biletów.

Z danych, przedstawionych przez Stołeczne Biuro Turystyki wynika, że Warszawa była bardzo atrakcyjna dla obcokrajowców, bo niemal 30 proc. wszystkich turystów stanowili goście z innych krajów. Wśród nich najwięcej było Brytyjczyków (20 proc.). Na kolejnych miejscach uplasowali się Niemcy (10 proc.), Ukraińcy (7 proc.), Amerykanie i Włosi. Co ich skłaniało do przyjazdu do stolicy? Goście z Polski i z zagranicy najchętniej przyjeżdżali do naszego miasta, aby zwiedzać zabytki, odwiedzić krewnych czy znajomych lub po prostu wypocząć. Co ważne, atrakcyjność Warszawy ocenili aż na 9,11 w dziesięciopunktowej skali – to wynik rekordowy, wyższy o 0,36 pkt niż oceny wystawione za 2018 rok.

Ostatnia aktualizacja 10 września 2020