Inżynier Karwowski i Maliniak znów na Ursynowie – ZTM Warszawa

Inżynier Karwowski i Maliniak znów na Ursynowie

zdjęcie muralu: Inżynier Karwowski i Maliniak znów na Ursynowie

„Czterdziestolatek” to jeden z tych seriali, które nadal wspominane są przez wiele osób, a perypetie ich bohaterów wywołują uśmiech na twarzy. Już niebawem mural z wizerunkiem inżyniera Karwowskiego i Maliniaka – zwycięski projekt z budżetu obywatelskiego 2020 – pojawi się przy wejściu na stację metra Ursynów.

Szukamy wykonawcy muralu, który wymalowany zostanie na szybie windy przy wejściu na stację metra Ursynów. Grafika będzie prezentowała bohaterów serialu „Czterdziestolatek” – inż. Stefana Karwowskiego i technika Romana Maliniaka – fikcyjnych budowniczych sztandarowych warszawskich inwestycji z PRL-u lat 70-tych: Dworca Centralnego, Trasy Łazienkowskiej i osiedla Ursynów. W rolę inż. Karwowskiego wcielał się Andrzej Kopiczyński, a Romana Maliniaka – Roman Kłosowski.

Aktorów i granych przez nich bohaterów oraz reżysera serialu przypomni inskrypcja:

Roman Maliniak (Roman Kłosowski, 1929-2018) i inż. Stefan Karwowski (Andrzej Kopiczyński, 1934-2016) budowniczowie Warszawy z serialu „40-latek” w reż. Jerzego Gruzy (1932-2020).

Mural zostanie wykonany na stacji pierwszej linii metra – Ursynów, przy al. Komisji Edukacji Narodowej, na szybie windy, przy południowo-wschodnim wejściu. Ściana przeznaczona pod grafikę ma wymiary 286 x 926 cm. Po zakończeniu prac mural zostanie zabezpieczony powłoką anty-graffiti. Zwycięzca przetargu będzie miał na wykonanie grafiki trzy miesiące od dnia podpisania umowy.

Autorem projektu jest Paweł Lenarczyk, zaś współautorem oraz twórcą grafik jest Bartek Podlewski.

Mural z inż. Karwowskim i Maliniakiem będzie już kolejnym wykonanym na południowym odcinku pierwszej linii metra w ramach budżetu obywatelskiego. W 2018 roku na stacji Imielin zagościli: pedagog Maria Grzegorzewska i patron dzielnicy Julian Ursyn Niemcewicz, a na stacji Stokłosy: rtm. Witold Pilecki oraz kryptolodzy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Kryptolodzy pracowali w Pyrach, na terenie dzisiejszego Ursynowa, gdzie znajdował się polski ośrodek dekryptażu i pracowano nad złamaniem szyfru niemieckiej Enigmy.

Ostatnia aktualizacja 19 czerwca 2020