Pierwsza umowa podpisana. Tramwajem z Wilanowa do centrum w 30 minut – ZTM Warszawa

Pierwsza umowa podpisana. Tramwajem z Wilanowa do centrum w 30 minut

Pierwsza umowa podpisana. Tramwaj z Wilanowa do centrum dojedzie w niecałe 30 minut

Tramwaje Warszawskie podpisały pierwszą umowę związaną z budową trasy tramwajowej do Wilanowa. To największa inwestycja tramwajowa w stolicy zaplanowana na najbliższe lata.

Projektowaniem nowej trasy zajmie się krakowska firma Progreg, która będzie musiała zdobyć wszystkie zgody i pozwolenia administracyjne pozwalające przeprowadzić roboty budowlane. W ciągu około 15 miesięcy wykonawca będzie musiał opracować projekty budowlane . Wartość całej umowy wyniesie blisko 7 mln 676 tysięcy zł.

Trasa zacznie się przy stacji metra Pole Mokotowskie, następnie tramwaje będą jechały ulicą Rakowiecką do Puławskiej. Dwudziestometrową różnicę poziomów w kierunku Dolnego Mokotowa tramwaj pokona ulicą Goworka i Spacerową. Dalej prosto ulicą Jana III Sobieskiego w kierunku Miasteczka Wilanów. Trasa będzie miała dwie odnogi – pierwsza ulicą J. Gagarina aż do Czerniakowskiej. Druga odnoga zostanie wybudowana na ulicy św. Bonifacego aż do pętli autobusowej Stegny. Główna trasa do Miasteczka Wilanów prowadzić będzie al. Rzeczpospolitej, a końcowy przystanek znajdzie się w pobliżu skrzyżowania al. Rzeczypospolitej z ul. A. Branickiego.

Czas przejazdu trasą tramwajową o długości 12 km z Wilanowa do stacji metra Centrum wyniesie około 25 minut, a do stacji metra Pole Mokotowskie – około 18 minut

Największe inwestycje w historii

Realizację umowy na  roboty budowlane zaplanowano między 2021 a 2023 rokiem. Budowa trasy tramwaju jest dofinansowana z środków unijnych na lata 2014 – 2020. Inwestycji towarzyszy także zakup nawet 213 nowych tramwajów. Umowa została podpisana w czerwcu. Kolejnym elementem inwestycji jest budowa nowej, piątej zajezdni na Annopolu. Warszawa ma największy w historii Polski program inwestycji tramwajowych – w stolicy przybędzie około 20 km nowych tras tramwajowych. W najbliższych latach tramwaje pojadą między innymi tunelem do Dworca Zachodniego, do Wilanowa i na Gocław. Tramwaje Warszawskie przygotowują się też do budowy trasy na ul. M. Kasprzaka. Rozpoczęły się już pierwsze prace na nowej trasie między Nowodworami a Winnicą.

Film promocyjny

Ostatnia aktualizacja 9 grudnia 2019

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.