Gra o tron w warszawskich autobusach – ZTM Warszawa

Gra o tron w warszawskich autobusach

Zarząd Transportu Miejskiego już po raz trzeci włączył się w obchody Światowego Dnia Książki. Z tej okazji pasażerowie będą mogli „spotkać się” z literaturą w wersji audio. W 20 audiobusach będzie można wysłuchać 7 fragmentów audiobooków. Współorganizatorem akcji jest audioteka.pl. Patronat nad akcją objęła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.


W najbliższy poniedziałek, w godz. 9.00-13.00 oraz 18.00-20.00 w 20 autobusach podróż uprzyjemni literatura, czytana m.in. przez Mariana Opanię, Borysa Szyca, Zbigniewa Zapasiewicza. Będzie można wysłuchać 7 fragmentów audiobooków:

Audiobooki będzie można usłyszeć w wybranych autobusach linii: 101, 114, 116, 118, 120, 123, 126, 132, 135, 146, 152, 167, 181, 186, 212, 302, 503, 509, 516, 527.


Celem akcji jest popularyzacja literatury we wszystkich jej formach i w każdym możliwym miejscu. Audiobooki to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy intensywnie żyją i jednocześnie nie chcą tracić kontaktu z książkami. Statystyczny mieszkaniec Warszawy każdego dnia spędza 72 minuty w komunikacji miejskiej. To doskonała okazja, by w autobusie, tramwaju czy metrze nadrobić zaległości w lekturach, uczyć się języków obcych czy po prostu zrelaksować się z książką. Mówione książki to również dobrodziejstwo dla tych, którzy nie mogą korzystać z tych drukowanych. Polski Związek Niewidomych udostępnia je jako alternatywę dla książek pisanych alfabetem Braille’a.

 

Światowy Dzień Książki został ustanowiony przez UNESCO w 1995 roku. Z pomysłem święta w 1926 roku wystąpił kataloński wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia w Katalonii jest świętem narodowym, podczas którego kobiety obdarowują mężczyzn książkami. To data ważna także dla literatury. Tego dnia w 1616 roku zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Również 23 kwietnia przypada rocznica urodzin lub śmierci m.in. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova.

 

Zarząd Transportu Miejskiego inicjuje wiele wydarzeń kulturalnych. W 2009 roku powołał do życia wraz z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie – Park Sztuki, plenerową galerię na terenie nowoczesnego węzła komunikacyjnego Młociny. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni odbywają się wystawy – m.in. fotografii i rzeźby, a swoje prace prezentują młodzi artyści i pasjonaci. Zarząd Transportu Miejskiego jest także partnerem wielu przedsięwzięć i imprez kulturalnych. Dzięki takim działaniom do setek tysięcy pasażerów stołecznej komunikacji docierają informacje o festiwalach, wystawach, koncertach oraz akcjach propagujących czytelnictwo.

Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.