Ostrzegamy przed świątecznymi złodziejami – ZTM Warszawa

Ostrzegamy przed świątecznymi złodziejami

Kradzieże kieszonkowe są zmorą okresu przedświątecznego. Wystarczy jednak trochę uwagi, aby nie paść łupem złodziei. W autobusach, tramwajach, metrze oraz pociągach SKM przypominać o tym będą plakaty z hasłem „Nie daj się złowić”, podpowiadające, jak nie stać się ofiarą kradzieży.

Zarząd Transportu Miejskiego wraz z Komendą Stołeczną Policji przypominają warszawiakom, że w okresie przedświątecznych zakupów trzeba zachować wyjątkową ostrożność. W stołecznym taborze komunikacyjnym – od 15 do 23 grudnia br. – pojawi  się ponad tysiąc plakatów, z poradami, na co zwracać uwagę podczas podróży komunikacją lub pobytu w zatłoczonych miejscach. W telewizji TVP Warszawa można będzie obejrzeć spoty, a informacje pojawią się także na stronie internetowej ZTM i na profilu ZTM na portalu Facebook oraz na stronie warszawskiego portalu Wawcity.pl.

W akcji będą uczestniczyć także policjanci. Będą podróżować w pojazdach komunikacji miejskiej oraz pojawią się tam, gdzie swoich ofiar mogą szukać złodzieje. Zbliżające się święta to czas żniw dla kieszonkowców. Wykorzystują oni nieuwagę podróżnych. Korzystają z tłoku na dworcach, peronach, przystankach i w sklepach. Okradają z pieniędzy, kart bankowych i dokumentów. Tymczasem przestrzeganie kilku prostych zasad może znacznie zmniejszyć ryzyko narażenia się na straty. Być może niektórym osobom mogą się wydać one zbyt oczywiste, jednak – jak mówi stare polskie przysłowie – „Ostrożności nigdy za wiele”. Przedstawiamy zatem, opracowany przez warszawską policję, krótki zbiór zasad bezpieczeństwa.

1. Torebkę zawsze trzymaj zamkniętą przed sobą.

2. Nie pokazuj zawartości portfela.

3. Noś przy sobie tylko niezbędną gotówkę.

4. Nie noś portfela w tylnych kieszeniach spodni.

5. Nie noś portfela w zewnętrznych kieszeniach ubrania.

Złodzieje kieszonkowi zazwyczaj działają w grupie. Metody ich „pracy” zwykle różnią się, w zależności od doświadczenia i okoliczności. Zespoły złożone z kobiet działają przeważnie w sklepach, grupy męskie „łowią” w pojazdach komunikacji miejskiej i na dworcach kolejowych. Jak wynika z policyjnych analiz, najbardziej wprawieni w  złodziejskim rzemiośle przestępcy, przy wyciąganiu przedmiotów z kieszeni okradanych posługują się m.in. żyletkami, drucikami i spinkami od włosów. Mniej doświadczeni kieszonkowcy działają tylko „gołą” ręką, stosując wyuczone i wielokrotnie przećwiczone chwyty.

Złodzieje tak działają:

– sztuczny tłok – sprawcy usypiają czujność ofiary, popychając ją i aranżując ścisk wokół niej;

 „na kosę” – kradną przecinając kieszeń, torebkę, siatkę;

 „zza parawanu” – sprawca dla niepoznaki ma płaszcz przewieszony przez rękę;

 „uwaga, złodziej” – taki okrzyk sprawia, że każdy odruchowo sięga po portfel, wskazując obserwującym go sprawcom miejsce, gdzie go trzyma.

Według operacyjnego rozpoznania policji członkowie grup złodziejskich działają zgodnie z podziałem ról:

  • robotnik – dokonuje kradzieży (zazwyczaj ma najwyższe kwalifikacje z grupy);
  • tycer – obserwując typuje przyszłą ofiarę, powoduje sztuczny tłok, zasłania robotnika i jego rękę;
  • świeca – prowadzi obserwację, rozpoznaje przebywających w rejonie kradzieży policjantów;
  • konik – przyjmuje od robotnika skradzione przedmioty i odchodzi w bezpieczne miejsce.

Partnerami w kampanii „Nie daj się złowić” są: ZTM, Komenda Stołeczna Policji (Wydział Wywiadowczo-Patrolowy), CityINFOtv, City Channel, Koleje Mazowieckie.  Patroni medialni: TVP Warszawa, VOX FM.

Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.