„Przystanek dla Warszawy” nabiera kolorów – ZTM Warszawa

„Przystanek dla Warszawy” nabiera kolorów

W ramach  projektu „Przystanek dla Warszawy”  zostanie  wymienionych 1580  wiat przystankowych w stolicy. Wczoraj (28 lipca, o godz. 12.00) minął termin składania wniosków o dopuszczenie do negocjacji przy postępowaniu na wybór partnera prywatnego, który je wymieni.

O dopuszczenie do etapu postępowania, w którym odbędą się negocjacje z zainteresowanymi podmiotami wystąpiło pięć podmiotów:  Clear Channel Poland Sp. z o.o., JCDecaux Polska Sp. z o.o., konsorcjum Universum Digital Sp. z o.o. i UPG Warszawa Sp. z o.o., konsorcjum Ströer Polska Sp. z o.o. i AMS S.A., oraz konsorcjum CAM Polski Outdoor Sp. z o.o. i CAM Media S.A. (zgodnie z kolejnością składanych wniosków). Na podstawie wyników negocjacji miasto przygotuje dokładny opis przedmiotu koncesji. Nowe, eleganckie wiaty przystankowe pozwolą  uporządkować przestrzeń publiczną.

Wymiana wiat przystankowych w ramach projektu „Przystanek dla będzie realizowana przy udziale partnera prywatnego. Jest to pierwszy projekt m.st. Warszawy, którego podstawą jest Ustawa o koncesji na roboty budowlane lub usługi z 2009 r.

Procedura postępowania o udzielenie koncesji w znaczny sposób  różni się od tradycyjnie stosowanych trybów zamówień publicznych, ponieważ pozwala na prowadzenie postępowania w sposób mniej sformalizowany przy jednoczesnym zachowaniu podstawowych zasad udzielenia zamówienia (równego traktowania i uczciwej konkurencji.) Dzięki możliwości negocjacji z oferentami można precyzyjnie określić  potrzeby i wymagania  stron oraz zagwarantować elastyczne podejście do kwestii oceny formalnej koncesjonariuszy.

Do wymiany jest 1580 wiat w całej Warszawie. Około 625 przystanków zlokalizowanych w Śródmieściu i dzielnicach ościennych zostanie wyposażonych w wiaty, zgodne z projektem wskazanym przez m.st. Warszawę. Na pozostałych przystankach (ok. 955) będą mogły stanąć wiaty z seryjnej produkcji, zaproponowane przez partnera prywatnego, po wcześniejszej akceptacji miasta. Na obszarach objętych nadzorem konserwatorskim oraz w miejsce wiat z produkcji seryjnej, partner prywatny będzie mógł zainstalować wiaty wg trzeciego projektu, tzw. konserwatorskiego. Obecnie  takie wiaty ustawione są na al. Ujazdowskich.

Wiaty, wskazane przez miasto zostały zaprojektowane przez Towarzystwo Projektowe, które jest także autorem sprawdzonego Miejskiego Systemu Informacji w Warszawie. Wiata i inne elementy przystanku wybrane w konkursie z dziedziny wzornictwa przemysłowego pt. ”Przystanek dla Warszawy” są nowatorskie, nowoczesne, a jednocześnie spełniają trudne wymogi funkcjonalne. Wraz z przystankami zamontowane będzie oświetlenie wiat oraz dodatkowe wyposażenie – słupki przystankowe, stojaki rowerowe, ławki.

Partner prywatny – koncesjonariusz, w zamian za nowe wiaty otrzyma prawo do korzystania z atrakcyjnych powierzchni reklamowych umieszczonych na wymienionych przystankach. Na wiatach zostaną zamontowane nośniki reklamowe. Projekt wiaty konkursowej przewiduje 2 dwustronne nośniki typu citylight. W tego typu nośniki będą wyposażone także wiaty seryjne. Korzyści finansowe pobierane z powierzchni reklamowych umieszczonych na przystankach będą jedyną formą wynagrodzenia koncesjonariusza. Miasto nie przewiduje żadnej formy dofinansowania przedsięwzięcia z własnego budżetu.

W czasie trwania umowy koncesji, wybrany partner prywatny będzie odpowiadał za pełne utrzymanie wiat, a nawet wymianę całych wiat w przypadku ich całkowitego zniszczenia.

Oferenci, którzy złożyli poprawne wnioski, zaproszeni zostają do negocjacji istotnych aspektów warunków koncesji. Po ich zakończeniu  potencjalni partnerzy prywatni zaproszeni zostaną do złożenia ofert, na podstawie których koncesjodawca wybierze najkorzystniejszą ofertę. Ostatnim etapem będzie  zawarcie umowy koncesji.

Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.