Modernizacja pętli autobusowej przy Dworcu Wschodnim – ZTM Warszawa

Modernizacja pętli autobusowej przy Dworcu Wschodnim

W 2012 roku oddano do użytku zmodernizowaną pętlę autobusową przy Dworcu Wschodnim od strony ulicy Lubelskiej. Pasażerowie zyskali wygody węzeł przesiadkowy oraz uruchomiono pierwszy w prawobrzeżnej Warszawie Punkt Obsługi Pasażerów.

Pętla znajduje się po południowej stronie torów kolejowych, w rejonie ulic: Lubelskiej, Skaryszewskiej i Bliskiej. Pełni funkcję węzła przesiadkowego z kolei do transportu miejskiego i regionalnego. Każdej doby może obsłużyć ok. 112 kursów autobusów miejskich i ok. 170 podmiejskich i międzymiastowych.

Pętla składa się z pięciu peronów. Jest w całości zadaszona. Konstrukcja dachu opiera się na stalowych słupach. Przykryta jest specjalną, lekką membraną z włókien sztucznych. Membrana chroni pasażerów przed opadami, a w czasie upałów pozwala im również uciec przed słońcem. Podobne zadaszenia zostały zastosowane na stadionach piłkarskich w Warszawie i Poznaniu.

Na terenie pętli znajduje się również parterowy, przeszklony budynek o powierzchni ok. 150 m. kw. Ulokowano w nim m.in. Punkt Obsługi Pasażerów WTP z dwoma stanowiskami kasowymi. Oprócz tego jest tam także miejsce pełniące rolę poczekalni, pomieszczenia socjalne dla pracowników oraz toalety publiczne. Budynek jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Oprócz wspomnianego zadaszenia, przy budowie pętli zastosowane zostało jeszcze jedno innowacyjne rozwiązanie. Obok pętli powstały podziemne komory drenażowe, które rozsączają wody opadowe do gruntu. Takie rozwiązanie przynosi duże korzyści dla środowiska naturalnego.

Inwestycja kosztowała 14 mln zł.

 

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.