Druga linia metra – odcinek wschodni – ZTM Warszawa

Druga linia metra – odcinek wschodni

Ostatni wschodni odcinek metra linii M2 – o długości czterech kilometrów, z trzema stacjami – powstaje w całości na terenie jednej dzielnicy – Targówka. Planowany termin zakończenia prac to wrzesień 2021 roku.

Na ostatni wschodni odcinek M2 złożą się trzy stacje:

Umowę na realizację inwestycji podpisano we wrześniu 2018 roku z konsorcjum Gülermak Ağır Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş., Gülermak sp. z o. o. oraz Astaldi S.p.A. Wartość inwestycji przekroczy kwotę 1 mld 397 mln zł.

Pierwsze prace w terenie rozpoczęto na obszarze planowanych stacji Zacisze i Bródno dwa miesiące po podpisaniu umowy – w listopadzie 2018 roku. Tarcze drążące tunele opuszczono do szybów startowych na stacji Bródno w marcu 2020 roku, a na początku maja pierwsza z nich rozpoczęła pracę. Do lipca pierwsza z tarcz drążących – Maria wydrążyła 919,5 m tunelu z planowanych 2 908 m. W październiku pokonała cały odcinek łączący stację Bródno z Zaciszem, a tym samym wydrążyła 2 239 m. Rozruch drugiej tarczy – Anny zaczął się w czerwcu 2020 roku. We wrześniu tarcza dotarła do stacji Kondratowicza i miała za sobą 921 z 2 878 m tunelu. W październiku wydrążony drugi tunel mierzył już 1 429 m.

Jesienią 2020 roku najbardziej zaawansowany poziom prac można było zaobserwować na stacji Kondratowicza, gdzie dobrze widoczna była już część peronu. Trwały także intensywne prace murarskie i tynkarskie oraz budowano wyjścia ze stacji.

Szczegółowe informacje o wschodnim odcinku M2 oraz dziennik budowy można znaleźć na stronie Metra Warszawskiego.

fot. Metro Warszawskie

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.