Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

informacje prasowe

50 pomysłów na weekend

50 pomysłów na weekend

Zamknijmy oczy, wycelujmy palcem w mapę Warszawy i bliskich okolic, a na pewno znajdziemy pomysł na weekend. My trafiliśmy w pobliże Lasu im. Jana III Sobieskiego w Wawrze. Na „Zielonej mapie” jest jeszcze 49 innych miejsc wartych odwiedzenia.

„Zielona mapa” to mapa aglomeracji warszawskiej z zaznaczonymi  50 „zielonymi” miejscami, dostępna pod adresem www.zielonamapa.waw.pl. Zazwyczaj znamy parki i tereny zielone znajdujące się blisko naszego domu, ale nie zdajemy sobie sprawy, że kilka kilometrów dalej jest np. 100-hektarowy las z… dzwonkiem brzoskwiniolistnym i łosiami. Na „Zielonej mapie” zaznaczono m.in. lasy, rezerwaty, parki i jeziora.

Na mapie zamieszczono także wskazówki, jak dojechać do wybranych miejsc komunikacją zbiorową. Są nazwy przystanków, na których trzeba wysiąść oraz linie komunikacji miejskiej i kolei. Ma to szczególne znaczenie w przypadkach, gdy przystanek nazywa się inaczej, niż znajdujące się w pobliżu tereny zielone. Mapa jest także zintegrowana z wyszukiwarką połączeń na stronie internetowej ZTM oraz z mapami Google.

Ważną częścią „Zielonej mapy” są „Rośliny dla miasta”. To lista gatunków, wybranych przez ekspertów z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie, które warto sadzić, by oddychać czystszym powietrzem, ale też takich które dobrze sobie radzą w przestrzeni miejskiej. Na przykład jarząb mączny ma omszone liście, które bardzo dobrze wyłapują kurz z powietrza. Polecane przez specjalistów rośliny są przeznaczone do sadzenia m.in. na skwerach, wokół bloków oraz przy ogrodzeniach.

Zachęcamy do korzystania z „Zielonej mapy”, Warszawskiego Transportu Publicznego i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu! 

opublikowano 4 czerwca 2019r.

zaplanuj podróż

kalandarz
RODO w ZTM kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Bezpiecznie w komunikacji

Bezpiecznie w komunikacji

Komunikacja miejska powinna być miejscem bezpiecznym, w którym każdy będzie się czuł dobrze. Dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dotyczących bezpieczeństwa. Powinni ich przestrzegać rodzice podróżujący z małymi dziećmi. Jeśli odpowiednio umieszczą wózek w przeznaczonym do tego miejscu i będą się stosować do poleceń wydawanych przez kierowców bądź motorniczych, to ich podróż upłynie bezpiecznie i spokojnie. więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską