Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

informacje prasowe

Ruszyła 6. edycja budżetu obywatelskiego!

Ruszyła 6. edycja budżetu obywatelskiego!

Już po raz szósty warszawiacy i warszawianki zdecydują, na co przeznaczyć część budżetu miasta. Do dyspozycji mieszkańców jest rekordowa kwota, bo ponad 83 mln zł. Po raz pierwszy można złożyć projekty ogólnomiejskie – dotyczące kilku dzielnic lub całej Warszawy.

- Wystartowała szósta edycja budżetu obywatelskiego. Od 20 maja do 10 czerwca mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły. Projekty mogą być różne – montaż hamaków w parkach, organizacja zajęć w domu kultury, remont boiska, budowa nowego placu zabaw czy ścieżki rowerowej. Mamy nadzieję, że mieszkańcy chętnie skorzystają z nowości, czyli możliwości zgłoszenia projektów ogólnomiejskich - mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej.

- W ciągu pięciu edycji budżetu obywatelskiego warszawianki i warszawiacy rozdysponowali ponad 260 milionów złotych na ponad trzy tysiące projektów, które zostały wybrane z ponad dwunastu tysięcy zgłoszonych. Budżet w tej edycji będzie się rządził nowymi zasadami, które określiła Rada miasta w uchwale przyjętej 11 kwietnia. Zasady będą nowe, ale liczymy na niezmienny entuzjazm mieszkanek i mieszkańców w zmienianiu swojej najbliższej okolicy i decydowaniu o mieście – mówi Magdalena Roguska, radna m.st. Warszawy.

 

Co nowego w 6. edycji?

 • Większa kwota przeznaczona do dyspozycji mieszkańców – 83 mln złotych, czyli prawie 20 mln więcej niż w poprzednim roku, na realizację projektów warszawiaków.
 • Poziom ogólnomiejski – możliwość zgłoszenia nie tylko projektów dzielnicowych, ale również ogólnomiejskich, dotyczących całego miasta lub kilku dzielnic.
 • To samo kryterium ogólnodostępności we wszystkich dzielnicach. Zmiana jest odpowiedzią na uwagi mieszkańców zgłaszane podczas konsultacji społecznych dotyczące potrzeby ujednolicenia zasad.
 • Zmiana nazwy z „budżet partycypacyjny” na „budżet obywatelski”, zgodnie z regulacjami ustawowymi.
 • Liczba wymaganych podpisów na liście poparcia – zgłaszając projekt dzielnicowy należy dostarczyć listę poparcia zawierającą podpisy 20 mieszkańców z danej dzielnicy, z kolei do projektu ogólnomiejskiego trzeba dołączyć 40 podpisów mieszkańców Warszawy.
 • Zasady głosowania – każdy mieszkaniec będzie mógł zagłosować na maksymalnie 15 projektów na poziomie dzielnicowym i 10 projektów na poziomie ogólnomiejskim.
 • Więcej głosów decyduje o skierowaniu projektów do realizacji. Na poziomie ogólnomiejskim projekt będzie musiał uzyskać co najmniej 100 ważnych głosów, zaś na poziomie dzielnicowym – co najmniej 50.

Jak zgłosić projekt?

Projekt można zgłosić przez internet – na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl lub w formie papierowej. Wypełniony formularz należy złożyć osobiście lub przesłać na adres urzędu dzielnicy z dopiskiem „Budżet obywatelski”. Propozycję dotyczącą poziomu ogólnomiejskiego można przesłać także na adres Centrum Komunikacji Społecznej.

Wsparcie oferowane mieszkańcom podczas etapu zgłaszania projektów

Dla mieszkańców potrzebujących pomocy w przygotowaniu i zgłoszeniu projektu będą organizowane różne formy wsparcia, m.in. maratony pisania projektów czy dyżury konsultacyjne. Będą to m.in.:

 • Ogólnomiejski dyżur dot. projektów zieleni – 23 maja, godz. 17:00-20:30, Centrum Komunikacji Społecznej (CKS), ul. Senatorska 27, sala konferencyjna, I piętro,
 • Ogólnomiejski dyżur dot. projektów miękkich – 28 maja, godz. 17:00-20:30, CKS,
 • Ogólnomiejski dyżur dot. projektów drogowych – 4 czerwca, godz. 17:00-20:30, CKS,
 • Ogólnomiejski maraton pisania projektów – 8 czerwca, Centrum Kreatywności Targowa, ul. Targowa 56.

Harmonogram VI edycji budżetu obywatelskiego w Warszawie

 • Zgłaszanie projektów - 20 maja – 10 czerwca 2019 r.
 • Ocena zgłoszonych projektów - 11 czerwca – 8 sierpnia 2019 r.
 • Odwołania od niedopuszczenia projektów do głosowania i ewentualna ponowna ocena - 9 – 26 sierpnia 2019 r. 
 • Głosowanie na projekty - 6 września – 23 września 2019 r.
 • Ogłoszenie wyników głosowania - 3 października 2019 r.
 • Realizacja zwycięskich pomysłów - 2020 r.

Stan realizacji projektów z poprzednich edycji: 1. edycja – 97% (327 zrealizowanych projektów), 2. edycja – 95% (614 zrealizowanych projektów), 3. edycja – 91% (699 zrealizowanych projektów), 4. edycja – 75% (664 zrealizowane projekty), 5. edycja – realizacja rozpoczęła się w 2019 r.

Wszystkie informacje dotyczące nowej edycji można znaleźć na stronie poświęconej budżetowi obywatelskiemu w Warszawie - www.twojbudzet.um.warszawa.pl.

opublikowano 21 maja 2019r.
ostatnia aktualizacja 24 maja 2019r.

zaplanuj podróż

kalandarz
RODO w ZTM kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Bezpiecznie w komunikacji

Bezpiecznie w komunikacji

Komunikacja miejska powinna być miejscem bezpiecznym, w którym każdy będzie się czuł dobrze. Dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dotyczących bezpieczeństwa. Powinni ich przestrzegać rodzice podróżujący z małymi dziećmi. Jeśli odpowiednio umieszczą wózek w przeznaczonym do tego miejscu i będą się stosować do poleceń wydawanych przez kierowców bądź motorniczych, to ich podróż upłynie bezpiecznie i spokojnie. więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską