Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

informacje prasowe

Warszawa świętuje 100-lecie niepodległości – zapraszamy 10 listopada

Warszawa świętuje 100-lecie niepodległości – zapraszamy 10 listopada

Warszawa zaprasza do uczczenia Święta Niepodległości już dzień wcześniej. Na sobotę, 10 listopada przygotowano kilka atrakcji dla małych i dużych warszawiaków – piknik, rekonstrukcje historyczne, spacery z przewodnikiem, przejażdżki zabytkowym tramwajem.

Plac Zamkowy – piknik historyczny

100-lecie odzyskania niepodległości to dobra okazja, aby w oryginalny i ciekawy sposób przypomnieć sobie najważniejsze fakty historyczne, jakie wiek temu miały miejsce w stolicy. Ulicami Warszawy znów przejedzie Józef Piłsudski z legionistami (wyruszy dorożką z Dworca Gdańskiego i przejedzie ulicami Andersa, Świętojerską, pl. Krasińskich, Długa, Miodową na pl. Zamkowy), Niemcy zostaną rozbrojeni, a okupacyjny gubernator ucieknie z Zamku Królewskiego.

W sobotę, 10 listopada, w godz. 12.00-18.00, zapraszamy na plac Zamkowy, gdzie w stoisku promocyjnym Warszawy będą trwały warsztaty, podczas których każdy będzie mógł samodzielnie wykonać biało-czerwony kotylion. Obok rozmieszczą się stoiska historyczne z zabytkowym sprzętem wojskowym, których tajniki będą objaśniać rekonstruktorzy w mundurach z epoki. Namioty wojskowe będą tematyczne: bitwa warszawska 1920 r., Wojsko Polskie 1939 r., Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie 1943 r., powstania warszawskie 1944 r., Polskie Siły Zbrojne na Wschodzie 1945 r., polskie misje zagraniczne 2000 r.

Oprócz powitania Józefa Piłsudskiego, przekazania mu władzy przez Radę Regencyjną, którego świadkami będą warszawiacy w strojach sprzed stu lat i ułani na koniach, będzie można posłuchać koncertu orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadarzyna, obejrzeć występ Trupy Teatralnej „Warszawiaki” oraz wziąć udział w potańcówce. Piknik historyczny na pl. Zamkowym zakończy się o godz. 18.00.

Praga – spacer śladami zabytków niepodległej 

Zapraszamy na kolejne spacery śladami architektury dwudziestolecia. W sobotę, 10 listopada, o godz. 11.00 rozpocznie się zwiedzanie Pragi z „Mapą Zabytków Niepodległej. Architektura 20-lecia w Warszawie (1918-1939)”.

Na trasie spaceru znajdą się budynki powstałe w okresie międzywojnia, które staną się punktem wyjścia do opowiedzenia o przemianach, jakie następowały w architekturze i urbanistyce w tej części miasta. Przewodnik, Adrian Sobieszczański, opowie o Szpitalu Praskim, gmachu Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych oraz o kamienicach powstałych w latach 1918-1939 takich jak: dom pracowników kolei zaprojektowany przez Henryka Gaya oraz monumentalna kamienica Juliusza Nagórskiego przy ul. Targowej 15.

Zbiórka o godz. 11.00 przy bramie budynku Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych, przy ul. Targowej 74 (obecnie PKP Polskie Linie kolejowe S.A.).  

Na spacer nie obowiązują zapisy, będzie trwał ok. 2 godziny. W trakcie spotkania przewidziane są konkursy z nagrodami.

Mapę Zabytków Niepodległej. Architektura 20-lecia w Warszawie (1918-1939)” przygotowało Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków z okazji rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości. Mapa oraz prowadzone na jej podstawie spacery pozwalają na poznanie miasta i jego historii przez pryzmat architektury. Do tej pory odbyły się dwa spacery z mapą, po Śródmieściu i po Żoliborzu.

Tramwaj N jak Niepodległość

Zabytkowe tramwaje linii N jeżdżą następującą trasą: Kawęczyńska-Bazylika – Kawęczyńska – Kijowska – Targowa – al. Solidarności – most Śląsko–Dąbrowski – al. Solidarności – pl. Bankowy – Marszałkowska – pl. Zbawiciela – Marszałkowska – pl. Unii Lubelskiej – Puławska – Metro Wilanowska.

Tramwaje kursują od poniedziałku (5.11)  do piątku (9.11) co 120 minut w ramowych godzinach 11.45-17.40, a w weekend (10-11.11) co 30 minut w godzinach: 10.15-19.10 (sobota) oraz 10.15-15.00 (niedziela).

opublikowano 7 listopada 2018r.
ostatnia aktualizacja 7 listopada 2018r.

zaplanuj podróż

kalandarz
RODO w ZTM kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Metro odkrywa Warszawę

Metro odkrywa Warszawę

Budowa metra to nie tylko wielkie wyzwanie inwestycyjne i szansa na wygodniejszy oraz sprawniejszy transport dla mieszkańców i gości stolicy. To także znakomita okazja do zajrzenia w głąb ziemi i wydobycia skarbów, które od wielu lat tam przechowuje. Budowa metra to przecież gruntowne przekopywanie Warszawy wzdłuż i wszerz, a więc gratka dla archeologów. Znalezione ostatnio szczątki prehistorycznego zwierzęcia to tylko jeden z wielu fragmentów przeszłości, odsłoniętych przez koparki. Co jeszcze udało się znaleźć podczas budowy warszawskiego metra? Co znalezione przedmioty mówią nam o historii Warszawy? więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską