Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

informacje prasowe

Bilet metropolitalny: skorzystają mieszkańcy

Bilet metropolitalny: skorzystają mieszkańcy

#Metropolia działa. 1 września wszedł w życie rozszerzony program Warszawa+. Skorzystali na nim zarówno mieszkańcy kilkunastu gmin podwarszawskich, jak i warszawiacy.

- Cieszę się, że "metropolia działa" tak dobrze i wciąż zacieśniamy współpracę. Dzięki nowym porozumieniom mieszkańcy czternastu gmin podwarszawskich od września zapłacą mniej za bilety. Jestem przekonana, że zyskają także warszawiacy, bo będzie mniej samochodów na ulicach i czystsze powietrze w stolicy – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Oferta dla gmin położonych na terenie aglomeracji obowiązuje już od 1 sierpnia 2014 roku a od 1 września program zyskuje nową formułę.

Przypomnijmy. 24 maja Rada m.st. Warszawy przyjęła uchwałę o rozszerzeniu oferty dla podwarszawskich samorządów. Każda gmina ma do wyboru trzy poziomy dofinansowania zakupu biletów mieszkańcom i odpowiadające im trzy rodzaje biletów.

Na zmianie zasad programu skorzystają mieszkańcy metropolii. Pasażer rozliczający się z podatków w gminie, która podpisała porozumienie z Zarządem Transportu Miejskiego w ofercie Warszawa+3 za bilet 30-dniowy normalny imienny ważny w obu strefach biletowych zapłaci tylko 120 zł, czyli o 60 zł mniej niż dotychczas. Bilet 90-dniowy normalny imienny z kolei, ważny w obu strefach będzie kosztował 330 zł (czyli o 130 zł mniej). Różnicę w cenie pokryje dany samorząd. Poniżej tabela z cenami biletów w ramach poszczególnych progów dofinansowania: 

Warszawa+
  Cena biletu
normalnego
Cena po zniżce
dla 1 progu dopłaty
(Warszawa+1)
Cena po zniżce
dla 2 progu dopłaty
(Warszawa+2)
Cena po zniżce
dla 3 progu dopłaty
(Warszawa+3)
 bilet
30-dniowy
1 i 2 strefa
180 zł   166 zł  150 zł  120 zł
 bilet
30-dniowy
2 strefa
 112 zł 98 zł  82 zł  72 zł
 bilet
90-dniowy
1 i 2 strefa
 460 zł  406 zł  390 zł  330 zł
 bilet
90-dniowy
2 strefa
 282 zł  250 zł  237 zł 212 zł 

Zmodyfikowane rozwiązanie stolica zaproponowała wszystkim gminom aglomeracji warszawskiej, których mieszkańcy korzystają na co dzień z komunikacji organizowanej przez Zarząd Transportu Miejskiego. Porozumienia z Zarządem Transportu Miejskiego podpisały już: Wiązowna, Ożarów Mazowiecki, Sulejówek, Wołomin, Józefów, Stare Babice, Góra Kalwaria, Otwock, Kampinos, Piaseczno, Lesznowola, Kobyłka, Radzymin, Legionowo, Jabłonna i Leszno.

Nośniki już trafiły do gmin

Na jednej stronie karty metropolitalnej widnieje logo Warszawskiego Transportu Publicznego tzw. „tetka”, a wzór graficzny drugiej samorządy określają samodzielnie.

Pierwsza partia 75 tysięcy nośników dotarła do Zarządu Transportu Miejskiego jeszcze w czerwcu. Samorządy, z którymi zostały zawarte porozumienia, od 1 sierpnia mogły odbierać karty i wydawać je swoim mieszkańcom. Do połowy sierpnia do gmin: Góra Kalwaria, Józefów, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Sulejówek, Stare Babice, Wiązowna i Wołomin przekazano już ponad 25 tysięcy nośników.

Pasażerowie mogą odbierać nośniki w swoich urzędach, a następnie zakodować na nich Bilet metropolitalny w jednym z Punktów Obsługi Pasażerów ZTM.

Co zyskują pasażerowie?

Porozumienia, zawierane między Warszawą a podwarszawskimi gminami zapewniają mieszkańcom aglomeracji dostęp do największej w Polsce zintegrowanej sieci komunikacyjnej. W ramach Warszawskiego Transportu Publicznego można bowiem podróżować, w ramach jednego biletu: tramwajami, autobusami, metrem, pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej, autobusowymi liniami dowozowymi typu „L”, a w ramach oferty Wspólnego Biletu ZTM-KM-WKD, także pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Rocznie z sieci korzysta już ponad 1,1 mld pasażerów.

opublikowano 29 sierpnia 2018r.
ostatnia aktualizacja 24 września 2018r.

zaplanuj podróż

kalandarz
RODO w ZTM kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Metro odkrywa Warszawę

Metro odkrywa Warszawę

Budowa metra to nie tylko wielkie wyzwanie inwestycyjne i szansa na wygodniejszy oraz sprawniejszy transport dla mieszkańców i gości stolicy. To także znakomita okazja do zajrzenia w głąb ziemi i wydobycia skarbów, które od wielu lat tam przechowuje. Budowa metra to przecież gruntowne przekopywanie Warszawy wzdłuż i wszerz, a więc gratka dla archeologów. Znalezione ostatnio szczątki prehistorycznego zwierzęcia to tylko jeden z wielu fragmentów przeszłości, odsłoniętych przez koparki. Co jeszcze udało się znaleźć podczas budowy warszawskiego metra? Co znalezione przedmioty mówią nam o historii Warszawy? więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską