Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

informacje prasowe

Warszawa miastem transportu publicznego

Warszawa miastem transportu publicznego

Warszawa jest miastem transportu publicznego – tramwaje, autobusy, metro i kolej aglomeracyjna są podstawowym środkiem transportu mieszkańców i gości. Ogromne inwestycje w komunikację sprawiają, że stolica Polski prezentuje się znakomicie na tle innych dużych, europejskich miast.

Transport publiczny jest bardzo popularny i pozytywnie oceniany przez mieszkańców Warszawy. Według wyników Warszawskiego Badania Ruchu, ok. 47 proc. wszystkich podróży wykonywanych jest przy użyciu komunikacji zbiorowej, a w przypadku podróży innych niż piesze, odsetek ten wynosi aż niemal 57 proc.

Jak natomiast wypada Warszawa pod względem tzw. modal split (podziału podróży na różne środki transportu) w porównaniu z innymi metropoliami europejskimi? Wyróżnia się bardzo pozytywnie, jeśli brać pod uwagę liczbę przejazdów wykonywanych w mieście przy użyciu komunikacji publicznej. Takie wnioski płyną z zestawienia Europejskiego Stowarzyszenia Metropolitalnych Zarządów Transportu (EMTA), w którym uwzględniono 24 europejskie ośrodki miejskie oraz kanadyjski Montreal. Analizując dane przedstawione przez tę organizację, widać, że odsetek podróży wykonywanych transportem publicznym w obrębie Warszawy jest drugim najwyższym (po Budapeszcie). Polska stolica pod względem wykorzystania komunikacji zbiorowej wypada lepiej niż takie metropolie, jak Londyn (43 proc. podróży wykonywanych przy użyciu transportu publicznego) czy Berlin (wskaźnik na poziomie 21 proc.). W miastach tych o wiele popularniejsze są jednak podróże piesze i rowerowe. Ale rower, ten najbardziej ekologiczny środek transportu zyskuje coraz więcej użytkowników również i w Warszawie (w 2015 r. na rowerze odbywało się 3,8 proc. podróży niepieszych, a obecnie udział ten szacuje się już na 5,5 proc.).

Warszawa prezentuje się również doskonale na tle Europy, jeśli wziąć pod uwagę liczbę podróży rocznie przypadającą na mieszkańca miasta. Statystyczny mieszkaniec stolicy Polski korzysta z transportu publicznego 433 razy rocznie. Pod tym względem Warszawa zajmuje trzecie miejsce pośród miast analizowanych przez EMTA. W pokonanym polu pozostały takie metropolie jak Berlin (333), Barcelona (187), Wiedeń (246), Kopenhaga (172), Madryt (215), Oslo (267), czy Paryż (376).

Badania realizowane w ramach Barometru Warszawskiego w listopadzie 2017 r. wskazują na bardzo wysoki poziom zadowolenia mieszkańców stolicy z miejskiego transportu publicznego. Aż 86 proc. ankietowanych oceniło jego funkcjonowanie bardzo dobrze lub dobrze. Co więcej, 69% pytanych wskazało, że w 12 miesiącach poprzedzających badanie funkcjonowanie komunikacji miejskiej poprawiło się.

opublikowano 2 marca 2018r.

zaplanuj podróż

kalandarz
RODO w ZTM kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Jaki był 2018 rok w komunikacji miejskiej?

Jaki był 2018 rok w komunikacji miejskiej?

Koniec roku nastraja do refleksji i skłania do podsumowań. Mijających 12 miesięcy przyniosło wiele wydarzeń ważnych dla stołecznej komunikacji: Warszawski Transport Publiczny zyskał nowe logo, na ulice wyjechały nowoczesne autobusy o napędzie hybrydowym i gazowym, a pasażerowie mogą taniej podróżować po aglomeracji dzięki Biletom Metropolitalnym i zmianom w Karcie Warszawiaka. Działo się dużo, dlatego postanowiliśmy przypomnieć Państwu, jak mijał komunikacyjnie rok 2018. więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską