Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

informacje prasowe

W Alejach zielone światło dla komunikacji

W Alejach zielone światło dla komunikacji

Miejski inżynier ruchu zatwierdził projekt wydzielonego pasa dla autobusów w Alejach Jerozolimskich. Dzięki nowemu buspasowi podróż przez centrum Warszawy w godzinach szczytu będzie szybsza.

Nowe pasy tylko dla autobusów obowiązywać będą w dni powszednie, w godzinach szczytu - pomiędzy 7.00 a 10.00 oraz od 14.00 do 19.00. Zaplanowane zostały na odcinku rondo de Gaulle’a - ulica Żelazna (w kierunku placu Zawiszy) oraz od placu Zawiszy do ronda de Gaulle’a. Łącznie będą miały ok. 3,5 kilometra długości. Z buspasów będą mogły korzystać taksówki.

Lokalizację buspasa w Alejach Jerozolimskich, 30 czerwca ub. roku, zatwierdził Zespół Koordynujący stołecznego Ratusza. Projekt przygotowany na zlecenie ZTM przez zewnętrzną firmę "przeszedł" procedurę uzgodnień. Po zatwierdzeniu przez Inżyniera Ruchu m.st. Warszawy został przekazany do realizacji przez Zarząd Dróg Miejskich. Nowy buspas powinien zostać wytyczony w ciągu najbliższych miesięcy.

Zgodnie z przygotowaną w 2008 roku analizą TransEko "Studium możliwości uprzywilejowania komunikacji autobusowej w Warszawie", wprowadzenie pasa autobusowego w ciągu Alej Jerozolimskich przyniesie korzyści pasażerom. Według szacunków, dzięki buspasowi podróż autobusami w godzinach porannego szczytu skróci się o ok. 5 minut w kierunku Pragi i aż o 13 minut w drodze do centrum. Po południu autobusy powinny pojechać szybciej o 9 minut w kierunku mostu Poniatowskiego i o prawie 7 minut do placu Zawiszy. Nowy buspas pozwoli usprawnić ruch w centrum miasta w czasie budowy centralnego odcinka II linii metra.

Obecnie w Alejach Jerozolimskich funkcjonuje buspas pomiędzy ulicą Żelazną a placem Zawiszy oraz ponad kilometrowy odcinek na wiadukcie mostu Poniatowskiego.

W sumie w stolicy wytyczono już ponad 30 kilometrów stałych buspasów. Na wdrożenie czeka także wcześniej przekazany Zarządowi Dróg Miejskich projekt buspasa na Trasie AK (odcinek w kierunku mostu Grota-Roweckiego, od ulicy Żelazowskiej do Wybrzeża Gdyńskiego).

opublikowano 5 marca 2010r.
ostatnia aktualizacja 8 marca 2010r.

zaplanuj podróż

kalandarz
RODO w ZTM kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Dziesięć lat linii lokalnych

Dziesięć lat linii lokalnych

Dziesięć lat temu na trasy w aglomeracji warszawskiej wyruszyły autobusy linii lokalnych. Chyba mało kto wtedy przypuszczał, jak wielki sukces odniosą. To było coś nowego, a jednocześnie oferta, której potrzebowali mieszkańcy podwarszawskich gmin. Nic dziwnego, że po Lesznowoli, która pierwsza włączyła się we współpracę z Zarządem Transportu Miejskiego, dołączały kolejne samorządy i linie dowozowe powstają w dalszym ciągu – dziś jest ich 48. Tego jubileuszu nie byłoby bez dobrej współpracy ZTM z władzami podwarszawskich gmin. więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską