Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

informacje prasowe

Rok 2017 w komunikacji miejskiej - rozwijamy się dla Was!

Rok 2017 w komunikacji miejskiej - rozwijamy się dla Was!

W tym roku otwarta została m.in. trasa tramwajowa z Tarchomina na Nowodwory, uczniowie zaczęli jeździć komunikacją bezpłatnie, podpisano również porozumienie w sprawie włączenia Łomianek do pierwszej strefy biletowej. Zarząd Transportu Miejskiego podsumowuje minione 12 miesięcy.

W styczniu miasto otrzymało decyzję środowiskową dla budowy linii nowej linii tramwajowej na Gocław. Unia Europejska zatwierdziła dofinansowanie budowy drugiej linii metra kwotą 1,9 mld zł. W tym miesiącu podpisaliśmy również umowę z wykonawcą parkingu P+R Młociny III na ok. 160 miejsc dla samochodów osobowych.

Luty należał do tramwajów. Warszawiacy pojechali nową trasą z Tarchomina na Nowodwory. Cała trasa na Białołęce ma torowisko trawiaste, a równocześnie z torami wybudowano także chodniki, drogi rowerowe, sygnalizacje świetlne i przebudowano jezdnie. Pojawiła się także nowa zieleń. W tym samym miesiącu miasto otrzymało decyzję środowiskową dotyczącą budowy tramwaju do Wilanowa.

W kwietniu wdrożony został system Zarządzania Pozycjami Pojazdów. To wielomodułowe narzędzie dyspozytorskie pomaga zarządzać taborem operatorów. Dzięki funkcjonalnościom dostępnym w ramach systemu ZPP możliwe jest bardziej efektywne wykorzystanie pojazdów kursujących na poszczególnych liniach, a co za tym idzie, sprawniejsze funkcjonowanie komunikacji miejskiej. W tym samym miesiącu Rada Warszawy podjęła decyzję, dzięki której od 1 września uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów mogą bezpłatnie korzystać ze stołecznej komunikacji miejskiej na podstawie spersonalizowanej Karty Ucznia. Warszawscy radni przegłosowali też zmiany w taryfie biletowej – tańsze są bilety długookresowe, ważne w 1. i 2. strefie. Na początku kwietnia rozpoczęła się budowa stacji metra Płocka.

W maju Metro Warszawskie ogłosiło przetarg na nowe pociągi metra, które będą obsługiwały m.in. kolejne odcinki II linii. Na konferencji Miasto i Transport 18 maja ZTM rozpoczął świętowanie ćwierćwiecza istnienia. Obchody trwały do końca roku – kolejne ich odsłony to: uroczysta gala jubilatów we wrześniu, a także wystawa w węźle komunikacyjnym Młociny. Nie zabrakło dodatkowych atrakcji – wydano z tej okazji specjalny album, można było wybić pamiątkową monetę, przygotowana została pamiątkowa Warszawska Karta Miejska.

Od 1 czerwca zaczęła obowiązywać nowa taryfa biletowa z niższymi cenami biletów ważnych w 1. i 2. strefie. W czerwcu Warszawa przystąpiła do unijnej Inicjatywy Wdrożenia Zeroemisyjnych Autobusów. W tym samym miesiącu ZTM i MZA podpisały umowę wieloletnią, do 2027 roku. Nowy kontrakt ułatwi spółce rozwój i zakup 800 nowych autobusów. ZTM we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej ogłosił konkurs na nowe logo stołecznego transportu publicznego. Szkołom zostały przekazane Karty Ucznia.

W sierpniu na ulice Warszawy wyjechały nowe autobusy firmy PKS Grodzisk. Po remoncie otwarty został Punkt Obsługi Pasażerów Metro Centrum. Jeszcze przed końcem wakacji otwarto buspas w Alejach Jerozolimskich – były to pierwsze przygotowania do remontu grodziskiej linii kolejowej.

Remont linii kolejowej do Grodziska Mazowieckiego rozpoczął się 3 września. kolejarze zbudują nowy układ torowy, nową sieć trakcyjną, nowe perony i przejścia dla pasażerów. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił komunikację zastępczą, składającą się z linii: 717, ZP oraz ZW Rozpoczęły się zajęcia komunikacyjne dla szkół podstawowych. Część z nich jest w autobusie elektrycznym. Rozstrzygnięty został konkurs na logo Warszawskiego Transportu Publicznego. Wybrana została propozycja firmy Type2, łącząca w sobie charakterystyczną literę „t” z syrenim ogonem. Znak jest wpisany w okrąg.

Na początku października ZTM rozpoczął emisję serialu edukacyjnego dla dzieci „Pan Bilecik uczy”, cieszącego się ogromnym zainteresowaniem uczniów najmłodszych klas warszawskich szkół podstawowych. Od tego miesiąca podróżujący komunikacją miejską mogą korzystać z nowego Punktu Obsługi Pasażerów Metro Politechnika.

Od początku listopada wszyscy pracownicy, mający bezpośredni kontakt z pasażerami wykonują swoją pracę w nowych, eleganckich jednolitych strojach. Stali się dzięki temu lepiej rozpoznawalni i są wizytówką stołecznej komunikacji miejskiej. Miejskie Zakłady Autobusowe otrzymały autobus elektryczny o długości 18 metrów (klasy MEGA). To pierwszy tego typu pojazd w stolicy i jeden z pierwszych przegubowych elektryków w Europie. Ma dualne zasilanie – przez łącze plug in oraz za pomocą pantografu.

W siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego podpisane zostało porozumienie m.in. z gminą Łomianki, która ma zostać włączona do pierwszej strefy biletowej. Dzięki temu mieszkańcy kupujący bilety 30-dniowe zaoszczędzą w skali roku 840 złotych. To nie koniec ważnych wydarzeń związanych z komunikacją miejską w tym roku. Podpisana została umowa na obsługę komunikacyjną z firmą Mobilis, która wprowadzi do ruchu 50, 12-metrowych autobusów, a jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia na parkingu P+R Młociny uruchomione zostaną pierwsze na naszych parkingach ładowarki do samochodów elektrycznych.

 

opublikowano 18 grudnia 2017r.
ostatnia aktualizacja 19 grudnia 2017r.

zaplanuj podróż

kalandarz
RODO w ZTM kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Metro odkrywa Warszawę

Metro odkrywa Warszawę

Budowa metra to nie tylko wielkie wyzwanie inwestycyjne i szansa na wygodniejszy oraz sprawniejszy transport dla mieszkańców i gości stolicy. To także znakomita okazja do zajrzenia w głąb ziemi i wydobycia skarbów, które od wielu lat tam przechowuje. Budowa metra to przecież gruntowne przekopywanie Warszawy wzdłuż i wszerz, a więc gratka dla archeologów. Znalezione ostatnio szczątki prehistorycznego zwierzęcia to tylko jeden z wielu fragmentów przeszłości, odsłoniętych przez koparki. Co jeszcze udało się znaleźć podczas budowy warszawskiego metra? Co znalezione przedmioty mówią nam o historii Warszawy? więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską