Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

informacje prasowe

Przed nami Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Przed nami Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Przed nami Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (16-22 września), którego zwieńczeniem będzie Europejski Dzień bez Samochodu oraz święto wszystkich miłośników komunikacji - Dni Transportu Publicznego.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu został zainicjowany w 2002 roku przez Komisję Europejską. Promuje ekologiczne środki transportu – rower, komunikację miejską – zachęcając do zmiany komunikacyjnych nawyków i ograniczenia emisji spalin.

Punktem kulminacyjnym ETZT będzie Europejski Dzień Bez Samochodu, obchodzony 22 września.  Tego dnia - zgodnie z uchwałą Rady m.st. Warszawy - korzystanie z komunikacji miejskiej oraz parkingów P+R będzie bezpłatne. A szczegółowe informacje o  EDbS można znaleźć m.in. na reklamach na tyłach  autobusów oraz  burtach składów tramwajowych kursujących po stolicy.

W sobotę, 23 września zapraszamy na Dni Transportu Publicznego do zajezdni autobusowej i tramwajowej przy ulicy Woronicza. Atrakcji z pewnością nie zabraknie - ZTM przygotował stoisko dla najmłodszych, będzie można również porozmawiać o ekologicznych aspektach podróżowania.

Przez cały tydzień trwać będzie gra miejska, zorganizowana przez Zarząd Transportu Miejskiego – „Misja Smog Off”. Każdego dnia po godzinie 16.00 będzie do wykonania jedno zadanie w terenie lub on line. Na uczestników gry będą czekać nowe wyzwania, których motywem przewodnim jest walka ze smogiem, transport publiczny i ekologia. Uczestnicy będą biegać, chodzić i jeździć rowerem po mieście, znajdować różne punkty i wykonywać zadania – wszystko jak najdokładniej i jak najszybciej. Ważne jest jedno: w czasie wykonywania zadań nie wolno używać samochodu.

Do II etapu, który odbędzie się 22 września podczas pikniku ekologicznego w okolicach stacji metra Młociny, przejdą uczestnicy z największą liczbą punktów. Liczba miejsc jest ograniczona – do finału zaprosimy 100 osób, a codziennie na specjalnej stronie internetowej rejestrują się nowi uczestnicy.

Udział w grze nic nie kosztuje, a na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, m.in. vouchery do wykorzystania na portalu prezentmarzen.pl, budki dla ptaków do samodzielnego złożenia, krokomierze, powerbanki oraz inne gadżety.

Zajęcia dla uczniów

Zarząd Transportu Miejskiego przez cały rok szkolny będzie organizował również lekcje dla uczniów, podczas których dowiedzą się m.in. jak działa elektryczny autobus, którędy wsiadamy i wysiadamy, co robi kierowca w czasie jazdy, gdzie jest gaśnica i wyjścia bezpieczeństwa oraz co oznaczają naklejone w autobusie piktogramy. Zajęcia prowadzone będą również w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. Tam uczniowie poznają zasady bezpiecznego podróżowania komunikacją miejską i wynikające z tego korzyści, takie jak oszczędność czasu czy pieniędzy. Dowiedzą się o ekologicznym aspekcie transportu publicznego – niskoemisyjnych autobusach, cichym metrze, zielonych torowiskach tramwajów. Poznają jaka jest zależność między ilością osób korzystających z komunikacji miejskiej a podróżujących samochodami oraz jaki wpływ ma to na natężenie ruchu w centrum miasta, poziom hałasu, zanieczyszczenia powietrza i korki.

opublikowano 15 września 2017r.

zaplanuj podróż

kalandarz
RODO w ZTM kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Komunikacja miejska blisko domu

Komunikacja miejska blisko domu

Warszawski Transport Publiczny to ogromny system, który każdego dnia zapewnia sprawne i wygodne podróżowanie milionom pasażerów. Bardzo dobre wyobrażenie o WTP dają mapy dostępności, o których piszemy w tym numerze i które można znaleźć na stronie ZTM. Te schematy pozwalają spojrzeć całościowo na komunikację miejską w aglomeracji warszawskiej i jej funkcjonowanie. więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską