Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

informacje prasowe

Jak funkcjonuje miasto? Zapraszamy do oglądania

Jak funkcjonuje miasto? Zapraszamy do oglądania

Już dzisiaj o godzinie 21.00 na kanale Discovery drugi odcinek serialu "Jak funkcjonuje miasto?". Tym razem autorzy przyjrzeli się komunikacji miejskiej, bez której ciężko sobie wyobrazić sprawnie działającą aglomerację.

Jak twierdzą twórcy filmu zator to wróg publiczny numer 1 we współczesnych, wielkich miastach. Odległości, jakie trzeba pokonywać, liczba ludzi, którzy codziennie pojawiają się w ruchu ulicznym, gęstość zabudowy powodują, że nie da się uzyskać płynnego ruchu pojazdów na drogach. Średnia prędkość w ruchu ulicznym w centrum stolicy wynosi 19 km/godzinę. Ciężko wyobrazić sobie, co mogłoby się stać, gdyby na ulice w jednym czasie wyjechały wszystkie zarejestrowane auta, a jest ich w Warszawie aż 681 na każdy 1000 mieszkańców.

Rozwiązaniem, które najlepiej pomaga poradzić sobie z tym problemem jest komunikacja zbiorowa, niezależna od ruchu ulicznego, czyli posiadająca priorytety, poruszająca się pod ziemią lub po buspasach. Każdego dnia na warszawskie ulice w godzinach szczytu wyjeżdża około 1580 autobusów, ponad 400 tramwajów, a to tylko część ogromnego systemu, jakim jest Warszawski Transport Publiczny, który obejmuje jeszcze metro i pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej. Jak mówi w filmie prof. dr hab. Wojciech Suchorzewski z Politechniki Warszawskiej: nie ma jednego środka komunikacji, który byłby w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby. Cała trudność polega na dobraniu odpowiedniej kombinacji środków transportowych.

Jak działa Warszawski Transport Publiczny? Jak wygląda praca ludzi, którzy dbają o komfort, punktualność i bezpieczeństwo podróżnych? Czy mogą pozwolić sobie na choćby chwilę przerwy? Zapraszamy do oglądania.

opublikowano 9 lipca 2019r.
ostatnia aktualizacja 9 lipca 2019r.

zaplanuj podróż

kalandarz
Zobacz nową stronę Warszawskiego Transportu Publicznego! Zobacz nową stronę Zarządu Transportu Miejskiego! RODO w ZTM kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Komunikacja w wakacyjnym nastroju

Komunikacja w wakacyjnym nastroju

Letnie miesiące to tradycyjnie czas, kiedy warszawiacy wyjeżdżają na zasłużony wypoczynek. Dzieci nie chodzą do szkoły, studenci zdążyli ochłonąć po egzaminach, wiele osób bierze urlopy. Komunikacja miejska może także pomóc w wakacyjnej rozrywce. Warto wybrać się na przejażdżkę jedną z zabytkowych linii albo skorzystać z Zielonej Mapy i pojechać na cały dzień do jednego z atrakcyjnych przyrodniczo miejsc aglomeracji. więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską