Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

informacje prasowe

Budżet stolicy uchwalony. Więcej pieniędzy na transport

Budżet stolicy uchwalony. Więcej pieniędzy na transport

W czwartek, 24 stycznia, radni Warszawy zatwierdzili budżet na 2019 rok. Więcej pieniędzy na edukację, żłobki, transport, kulturę i walkę o czyste powietrze – to priorytety w budżecie Warszawy. 

Dziękuję radnym za przyjęcie budżetu oraz za merytoryczną dyskusję. W tym roku przeznaczymy na rozwój naszego miasta rekordową kwotę 19,1 mld zł. Jestem przekonany, że razem zrobimy dużo ważnych projektów dla miasta. Warszawa dalej będzie się zmieniać na lepsze. Realizujemy obietnice i koncentrujemy się na poprawie jakości życia warszawianek i warszawiaków. To dopiero początek zmian – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Na transport i komunikację przeznaczone zostanie 4 mld 743 mln zł. Komunikacja miejska jest najchętniej wybieranym przez warszawiaków środkiem transportu - autobusy, pociągi, metro i tramwaje przewożą ponad 1,1 mld pasażerów rocznie. Pamiętajmy, że miasto finansuje 64% kosztu przejazdu, pozostałe 36% przypada na pasażera, który płaci za bilet.

Metro, nowe trasy tramwajowe i usuwanie barier

Miasto kontynuuje prace związane z dokończeniem II linii metra – w sumie 14 stacji oraz stacja techniczno-postojowa Karolin – łącznie ok. 16 km. Dochodzi do tego budowa lub przebudowa przystanków, zatok oraz pętli autobusowych.

W 2019 r. podjęte zostaną pierwsze, konkretne kroki związane z budową III linii metra. Na I etap tych prac przeznaczono 12,5 mln zł.

Stolica lepszej komunikacji to również inwestycje tramwajowe. W ciągu najbliższej kadencji budowane będą nowe linie tramwajowe na Wilanów (415,3 mln zł), na Zieloną Białołękę (150,6 mln zł), na Gocław (125 mln zł) oraz linia łączącą Służewiec ze stacją metra Wilanowska (40 mln zł).

Dodatkowo, w latach 2019-2023 Warszawa będzie kontynuowała budowę i modernizacje dróg ogólnomiejskich, dzielnicowych, placów miejskich, przebudowę i budowę sygnalizacji świetlnych i oświetlenia, usuwanie barier architektonicznych czy rozwój sieci tras rowerowych.

opublikowano 25 stycznia 2019r.
ostatnia aktualizacja 25 stycznia 2019r.

zaplanuj podróż

kalandarz
RODO w ZTM kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Komunikacja miejska blisko domu

Komunikacja miejska blisko domu

Warszawski Transport Publiczny to ogromny system, który każdego dnia zapewnia sprawne i wygodne podróżowanie milionom pasażerów. Bardzo dobre wyobrażenie o WTP dają mapy dostępności, o których piszemy w tym numerze i które można znaleźć na stronie ZTM. Te schematy pozwalają spojrzeć całościowo na komunikację miejską w aglomeracji warszawskiej i jej funkcjonowanie. więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską