Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

informacje prasowe

Znów kręcą w Warszawie

Znów kręcą w Warszawie

Przerwa zimowa już za nami i od niedzieli, 1 marca znów można korzystać z wypożyczalni Veturilo. W ubiegłym roku rowery były wypożyczane aż 1,9 mln razy, a w systemie zarejestrowało się ponad 90 tys. nowych użytkowników.

- To dobra wiadomość dla miłośników jednośladów - srebrne rowery Veturilo wracają na stołeczne ulice. W bieżącym, czwartym sezonie warszawiacy będą mogli korzystać ze 196 stacji i blisko 3 tys. rowerów. I mam nadzieję, że nasza rodzina Veturilo, licząca już 292 163 rowerzystów, znów się znacząco powiększy – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

System roweru miejskiego stał się już pełnoprawnym elementem komunikacji miejskiej w Warszawie. Liczba rowerzystów w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła ponad trzykrotnie, a rower stał się popularnym środkiem transportu. Obecnie ruch rowerowy to już niemal 3 proc. wszystkich podróży po mieście.

W ubiegłym, rekordowym sezonie rowery Veturilo wypożyczano 1,9 mln razy (4 miliony wypożyczeń od czasu inauguracji w 2012 r.). Najczęściej w maju - 272 105 razy, a rekord sezonu padł 25 kwietnia – kiedy odnotowano aż 14 142 wypożyczeń. Najaktywniejszy warszawski rowerzysta skorzystał z rowerów 1304 razy. Otworzono 30 nowych stacji, a w systemie zarezerwowało się kolejnych 90 192 osób.

Najpopularniejszymi stacjami były: Al. Niepodległości – Batorego - 46 285 wypożyczeń i 46 483 zwrotów, Rondo Waszyngtona - Stadion Narodowy – 31 029 wypożyczeń i 31 644 zwrotów, Arkadia – 30 924 wypożyczeń i 31 180 zwrotów oraz Pl. Unii Lubelskiej – Puławska - 27 582 wypożyczeń i 29 406 zwrotów. Rowerzyści najchętniej wybierali trasy pomiędzy stacjami przy metrze Pole Mokotowskie i kampusem Uniwersytetu Warszawskiego na Banacha, między ul. Marymoncką a kampusem UKSW w Lesie Bielańskim oraz między metrem Imielin a stacją przy ul. Pileckiego i ul. Alternatywy.

W nowym sezonie użytkowników systemu czeka kilka zmian. W związku z zakończeniem prac przy budowie II linii metra i otwarciem ul. Świętokrzyskiej część wypożyczalni została przeniesiona w okolice nowych stacji. Z rowerów można skorzystać przy stacjach: Nowy Świat – Uniwersytet (w rejonie ul. Kubusia Puchatka), Świętokrzyska (w rejonie Sezamu) i Rondo ONZ (w pobliżu ulicy Pańskiej).

Swoje funkcjonowanie (30 listopada 2014 r.) zakończył system Bemowo Bike. W związku z tym na Bemowo przeniesione zostały trzy stacje Veturilo, które stanęły w dotychczasowych lokalizacjach: na ul. Górczewskiej (przy urzędzie dzielnicy i pętli tramwajowej) oraz ul. Radiowej (przy skrzyżowaniu z ul. Powstańców Śląskich).

Miasto inwestuje w infrastrukturę i sukcesywnie podnosi standard dróg rowerowych. W 2014 r. zrealizowano ponad 50 inwestycji i oddano do użytku ponad 60 km dróg i pasów rowerowych (m.in. na ul. Czerniakowskiej, Reymonta, Waryńskiego, Prostej, Świętokrzyskiej, Sokolej, Miodowej, Saskiej, Markowskiej, Dawidowskiego i al. Wojska Polskiego), dzięki temu sieć rowerowa stolicy liczy już ponad 412 km, a połowa dróg ma nawierzchnię asfaltową.

Ogółem do dyspozycji rowerzystów jest już 345,6 km dróg rowerowych, 51,7 km ciągów pieszo-rowerowych oraz 16 km pasów i kontrapasów rowerowych.

Dzięki środkom z Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ciągu pięciu najbliższych lat Warszawa wybuduje ponad 200 km nowych tras rowerowych wzdłuż głównych arterii komunikacyjnych.

Kilkadziesiąt kilometrów z nich pojawi się jeszcze w tym roku. Pasy rowerowe powstaną m.in. na ul. Dickensa, Raszyńskiej, Zakroczymskiej, Wóycickiego i Wrocławskiej. Zaplanowano budowę dróg rowerowych wzdłuż ul. Marszałkowskiej, Rzymowskiego, al. Stanów Zjednoczonych, Żwirki i Wigury. Miasto przeznaczy również ponad 4 mln zł na realizację projektów rowerowych zgłoszonych przez mieszkańców w ramach budżetu partycypacyjnego (powstanie blisko 28 km tras).

Tradycyjnie, oprócz systemu rowerów miejskich, miłośnicy jednośladów mogą korzystać także z innych licznych udogodnień: ponad tysiąca parkingów rowerowych (11 tys. miejsc dla rowerów), 40 stacji samoobsługowej naprawy rowerów, 4 bezpłatnych wypożyczalni rowerów towarowych, wypożyczalni handbike’ów (rowerów dla niepełnosprawnych) i wypożyczalni rowerów dziecięcych. A uczniowie mogą wziąć udział w zajęciach organizowanych w Stacjonarnym Miasteczku Ruchu Drogowego.

rowery towarowerowerki dla dziecistojaki rowerowe przy stacji Warszawa Ursus Niedźwiadekmiasteczko ruchu drogowegohandbikeZobacz nasz profil na portalu instagram: www.instagram.com/ztm_warszawa

opublikowano 24 lutego 2015r.
ostatnia aktualizacja 9 marca 2015r.

zaplanuj podróż

kalandarz
RODO w ZTM kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Komunikacja miejska blisko domu

Komunikacja miejska blisko domu

Warszawski Transport Publiczny to ogromny system, który każdego dnia zapewnia sprawne i wygodne podróżowanie milionom pasażerów. Bardzo dobre wyobrażenie o WTP dają mapy dostępności, o których piszemy w tym numerze i które można znaleźć na stronie ZTM. Te schematy pozwalają spojrzeć całościowo na komunikację miejską w aglomeracji warszawskiej i jej funkcjonowanie. więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską