Młodzieżowa Rada Warszawy w ZTM – ZTM Warszawa

Młodzieżowa Rada Warszawy w ZTM

Młodzieżowa_Rada_Warszawy_spotkanie_w_ztm

W Zarządzie Transportu Miejskiego gościliśmy przedstawicieli Młodzieżowej Rady Warszawy. Największe zainteresowanie wzbudziły obecnie realizowane miejskie inwestycje transportowe – budowa drugiej linii metra i tramwaju do Wilanowa oraz niskoemisyjny tabor.

W którym obszarach WTP rozwija się najszybciej?

Członkowie Młodzieżowej Rady Warszawy odwiedzili siedzibę Zarządu Transportu Miejskiego 8 listopada. Młodzi warszawiacy chcieli się spotkać z organizatorem transportu w stolicy, ponieważ – jak sami powiedzieli – chcą poznać Warszawski Transport Publiczny od podszewki.

Główną część spotkania stanowiła dyskusja o komunikacji zbiorowej. Rozmówcami młodzieży byli dyrektor ZTM Katarzyna Strzegowska, kierownik Działu Organizacji Przewozów Paweł Mudant i koordynator ds. inwestycji miejskich w ZTM Michał Piwowarski. Młodzi ludzie byli zainteresowani przede wszystkim trwającymi obecnie inwestycjami – kontynuacją budowy drugiej linii metra na Bemowie i budową linii tramwajowej do Wilanowa oraz planowanymi zakupami taboru nisko- i zeroemisyjnego.

Pytali o zmiany w Warszawskim Transporcie Publicznym po tym, jak metro dojedzie do stacji Karolin, a tramwaje do Wilanowa. W obu przypadkach jesteśmy obecnie na etapie analiz, a o szczegółach nowej organizacji komunikacji – poprzedzonych konsultacjami społecznymi – poinformujemy przed zakończeniem inwestycji. Pewne jest to, że dojazd z Chrzanowa oraz Mokotowa i Wilanowa do centrum będzie bazował na komunikacji szynowej – podziemnej kolei i tramwajach. Autobusy będą pełniły funkcję uzupełniającą, czyli będą dowoziły do metra i tramwajów.

Planowanie komunikacji z dbałością o środowisko

Młodzi warszawiacy byli także zainteresowani ostatnią nowością testowaną przez Miejskie Zakłady Autobusowe – pojazdem o napędzie wodorowym. Stolica od kilku lat inwestuje w tabor nisko- i zeroemisyjny, co wynika z troski o środowisko naturalne oraz z obowiązującego prawa. Główne bariery w zakupie autobusów wodorowych to wysokie ceny oraz brak odpowiedniej infrastruktury. Takie zakupy są rozważane pod warunkiem możliwości uzyskania wsparcia finansowego ze strony Unii Europejskiej.

Dla gości przygotowaliśmy także prezentację szczegółowo przedstawiającą zadania i działalność ZTM. Aby ułatwić im zrozumienie, jak złożonym procesem jest organizowanie transportu zbiorowego w dużej aglomeracji, poprosiliśmy ich o zaznaczenie na plamie swoich codziennych podróży. Chcieliśmy, aby dostrzegli, że każdy ma inne priorytety, a naszym zadaniem jest pogodzenie interesów wszystkich pasażerów i przygotowanie takiej oferty, aby każdy mógł swobodnie dotrzeć do celu komunikacją miejską.

Przybliżyliśmy młodym warszawiakom, jak na przestrzeni ostatnich 30 lat rozwijała się oferta przewozowa z naciskiem na rozwój komunikacji szynowej – metra, tramwajów i kolei. Nie mogło także zabraknąć informacji o zrealizowanych i planowanych inwestycjach komunikacyjnych, m.in.: pierwszej i drugiej linii metra, tramwaju na Bemowie wzdłuż ulicy Powstańców Śląskich i na Tarchomin przez most M. Skłodowskiej-Curie oraz sieci parkingów „Parkuj i Jedź”. Prezentację zamknęło podsumowanie działalności handlowej – omówiliśmy taryfę biletową, rozbudowę sieci sprzedaży biletów itd.

Z wizytą na Centrali Ruchu i w zajezdni autobusowej

Po części teoretycznej zaprosiliśmy gości do odwiedzenia centrali ruchu – miejsca, które jest „czynne” całą dobę. To tu inspektorzy nadzoru ruchu czuwają na tym, aby pojazdy WTP sprawnie kursowały – bez względu na miejskie remonty, utrudnienia w ruchu drogowym czy załamania pogody.

Ostatnim akcentem spotkania była wizyta w zajezdni Miejskich Zakładów Autobusowych przy ulicy Ostrobramskiej. Przedstawiciele rady mieli tam okazję zobaczyć zaplecze techniczne miejskiego operatora autobusowego, który w godzinach szczytów komunikacyjnych wysyła na ulice ponad tysiąc pojazdów.

  Młodzieżowa Rada m.st. Warszawy – powołana w 2009 r. – jest grupą młodzieży pełniącą rolę organu konsultacyjno-doradczego w stołecznym samorządzie. Składa się z przedstawicieli 18 dzielnic Warszawy, wydelegowanych przez młodzieżowe rady dzielnic oraz z reprezentantów środowiska szkół specjalnych. Jej zadania to promowanie inicjatyw młodzieżowych, konsultowanie decyzji władz miasta, kreowanie działań sprzyjających młodzieży i wyrażenie opinii w najważniejszych sprawach dla młodych warszawiaków.  

Ostatnia aktualizacja 7 grudnia 2022

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.