Kolejne parkingi P+R będą zautomatyzowane – ZTM Warszawa

Kolejne parkingi P+R będą zautomatyzowane

Wjazd na parking P+R Stokłosy, kierowca podaje bilet do automatycznego systemu pobierania opłat

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z wykonawcą, który do końca 2022 r. zaprojektuje, dostarczy i uruchomi systemy pobierania opłat na Parkingach P+R Ursus Niedźwiadek i Metro Marymont. To kolejne obiekty włączone do Systemu Zarządzania Parkingami.

Dążymy do tego, by korzystanie z parkingów Parkuj i Jedź odbywało się jak najsprawniej, dlatego na kolejnych obiektach zamontujemy automatyczne systemy pobierania opłat. Kamery będą odczytywały tablice rejestracyjne wjeżdżających pojazdów, a szlaban otworzy się automatycznie.

Przy wyjeździe z parkingu kierowcy posiadający bilety uprawniające do zwolnienia z opłaty (od dobowego wzwyż), dostaną możliwość samodzielnego rozliczenia się. Jeśli kierowca korzysta z  ulgi, uprawniającej do bezpłatnego korzystania z parkingu, musi skontaktować z dyspozytorem Centrum Zarządzania Parkingami, który może  zdalnie anulować naliczoną opłatę. Dlatego kasy będą wyposażone w interkomy i kamery, umożliwiające rozmowę. Po prawidłowym rozliczeniu postoju kamery zamontowane w strefie wyjazdu ponownie rozpoznają tablice rejestracyjne pojazdu i automatycznie zapewnią otwarcie szlabanu.

Obiekty zostaną wyposażone również w tablice informujące o wolnych miejscach w podziale na miejsca ogólnodostępne, miejsca dla osób z niepełnosprawnościami oraz przeznaczone dla ładowania pojazdów elektrycznych.

Inwestycja na Parkingach w Ursusie i przy Metrze Marymont to ciąg dalszy prac nad wdrożeniem pełnej automatyzacji i zdalnego zarządzania parkingami przez ZTM. Do uruchomionego na Węźle Komunikacyjnym Młociny Centrum Zarządzania Parkingami (obejmującego trzynaście parkingów: P+R Metro Młociny I, II i III, Metro Marymont, Połczyńska, Metro Wilanowska, Metro Ursynów, Metro Stokłosy, Al. Krakowska, Ursus Niedźwiadek, Wawer SKM, Anin SKM oraz P+R Żerań PKP), które zapewnia zdalny nadzór na poszczególnymi obiektami P+R w Warszawie, stopniowo dołączane są również kolejne systemy pobierania opłat parkingowych. Rozwiązania ułatwiające rozliczanie się za postój na parkingu są wdrożone na obiektach: Metro Młociny III i Żerań PKP oraz Metro Stokłosy, Metro Ursynów i Anin SKM. Aktualnie następujące parkingi są wyposażone w tego typu systemy poboru opłat: Metro Młociny III i Żerań PKP oraz starszego typu rozwiązania na parkingach: Metro Stokłosy, Metro Ursynów i Anin SKM.

Dyspozytorzy Centrum, z którymi mieszkańcy mogą kontaktować się przy pomocy interkomów znajdujących się na poszczególnych parkingach, mają zapewniony stały podgląd na stan pracy systemów i rozliczeń. W bieżącym roku uruchomiono już analogiczny system na parkingu P+R Żerań PKP. Do końca roku, poza parkingami P+R Metro Marymont i P+R Ursus Niedźwiadek, zostanie uruchomiony również system rozliczeniowy na budowanym parkingu P+R Jeziorki PKP.

Ostatnia aktualizacja 1 lutego 2023

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.