Drzewa, które widziały Enigmę – ZTM Warszawa

Drzewa, które widziały Enigmę

Autobus linii 710 przejeżdża na tle drzew przez ulice Konstancina

Teraz proponujemy wyprawę na południe. Tutaj „zielonymi płucami” jest Las Kabacki, gdzie można podziwiać nie tylko wspaniałą przyrodę, ale również odkrywać historię. Kawałek dalej leży Konstancin-Jeziorna. Tam odetchniemy rześkim, solankowym powietrzem.

Las Kabacki im. Stefa Starzyńskiego

Północna część Warszawy ma swoje „zielone płuca” w postaci Lasu Bielańskiego, a południowa – Lasu Kabackiego.

To ponad 900-ha teren o bogatej roślinności. Porasta go 60 gatunków drzew – m.in. sosny, dęby, brzozy, graby, świerki i osiki, 143 gatunki roślin zielonych i 17 gatunków mchów. Nie brakuje także pomników przyrody o imponujących rozmiarach. Dociekliwi mają szansę znaleźć świerka pospolitego o obwodzie pnia 160 cm i wysokości 32 m oraz dęba czerwonego o obwodzie 145 cm. W lesie można natrafić także na bardzo rzadkie drzewo, jakim jest jarząb brekinia. Ma on ciemnobrązowe i twarde owoce, które są jadalne. Można je rozpoznać po tym, że na wietrze „pobrzękują” w bardzo charakterystyczny sposób, dlatego czasem drzewo bywa nazywane „brzękiem”.

Las Kabacki często wybierają na swój dom zwierzęta. Zamieszkują go sarny, lisy, łasice, jeże, borsuki, rzekotki drzewne, padalce i zaskrońce oraz liczne ptaki – myszołowy, kobuzy, pustułki, grubodzioby, gile, dzięcioły czarne i zielone.

Wizytę w lesie na południu Warszawy można potraktować także jako lekcję historii. Liczne mogiły i pomniki upamiętniają m.in. miejsca zbrodni hitlerowskich, ale także tajną jednostkę „Wicher”, która rozszyfrowała niemieckie kody wojskowe Enigmy. Las Kabacki był również świadkiem jednej z najtragiczniejszych katastrof lotniczych – w 1987 r. rozbił się w nim samolot pasażerski „Tadeusz Kościuszko”. Maszyna leciała z Warszawy do Nowego Jorku, a do wypadku doszło podczas awaryjnego lądowania. Zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie – 183 osoby. Obszar lasu o wymiarach 370 na 50 m został całkowicie zniszczony. W tym miejscu ustawiono pamiątkowy krzyż, głaz i tablicę z nazwiskami wszystkich ofiar. Teren ponownie zalesiono. Jednej z alej przecinającej las nadano nazwę al. Załogi Samolotu Kościuszko. Druga ulica na Ursynowie upamiętniająca katastrofę nosi imię Zygmunta Pawlaczyka – dowódcy załogi.

Po Lesie Kabackim należy poruszać się tylko wyznaczonymi alejami. Można także skorzystać z jednego z trzech szlaków turystycznych przebiegających przez las – 9-km czerwonego z Pyr do drogi rowerowej łączącej Wilanów z Powsinem, 10-km zielonego od przystanku kolejowego PKP Dawidy do Ciszycy i 5-km niebieskiego z Kabat do Zalesia Górnego.

Jak dojechać

Konstancin-Jeziorna

Na południe, po sąsiedzku z Lasem Kabackim, leży urokliwe miasto – Konstancin-Jeziorna. Pod obecną nazwą funkcjonuje od 1952 roku, kiedy to połączono dwie miejscowości – Konstancin i Skolimów. Jego początku należy jednak szukać już w średniowieczu. Z kolei do intensywnego rozwoju okolicy przyczyniło się uruchomienie w XVIII w. na rzece Jeziorce zakładu papierniczego, a w XIX w. podwarszawskiego letniska.

Centralną część uzdrowiskowego obszaru miasta stanowi Park Zdrojowy im. hr. Witolda Skórzewskiego. Można w nim spędzić czas leniuchując, lub aktywnie – na ścieżkach spacerowych i rowerowych albo na boisku do siatkówki. W parku jest tężnia solankowa. Solanka jest wytłaczana na wysokość sześciu metrów, przepuszczana przez tarninowe podłoże i rozpylana. Zainstalowano także grzybki, dzięki którym woda tworzy mgiełkę ułatwiającą inhalację. Solanka wpływa leczniczo na układ nerwowy, gruczołów dokrewnych i odporność organizmu.

Po odpoczynku w parku warto wybrać się na spacer po mieście i odwiedzić kilka wyjątkowych willi wybudowanych na przełomie XIX i XX w. Przy skrzyżowaniu ulicy S. Żeromskiego i H. Sienkiewicza stoi willa „Świt”, w której ostatnich pięć lat życia spędził Stefan Żeromski. Powstały w niej fragmenty m.in.: „Przedwiośnia”, „Snobizmu i postępu” oraz „Wiatru i morza”.

Dziś w budynku jest Muzeum Stefana Żeromskiego.

Architekturą zachwycą także wille „Natemi” i „La Fleur”.

Jak dojechać

Ostatnia aktualizacja 12 września 2022

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.