Budżet obywatelski 2023 – głosujmy na Warszawski Transport Publiczny – ZTM Warszawa

Budżet obywatelski 2023 – głosujmy na Warszawski Transport Publiczny

bulwary nad Wisłą, w tle pomnik Syreny

„Zielone” wiaty przystankowe, bajkowe przystanki w drodze do Centrum Zdrowia Dziecka, a może bezpłatne roczne bilety na komunikację miejską? W środę, 15 czerwca rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego 2023. Trzynaście z nich dotyczy transportu publicznego. Zachęcamy do głosowania!

Można już głosować na projekty budżetu obywatelskiego 2023. Do wyboru jest m.in. 13 inicjatyw komunikacyjnych – cztery ogólnomiejskie i dziewięć dzielnicowych. Za realizację zwycięskich będzie odpowiedzialny Zarząd Transportu Miejskiego.

Dla całej Warszawy 

Wśród projektów ogólnomiejskich można wybierać spośród:

Bilet całoroczny niewidoczny

Stacje menstruacyjne – „Różowe skrzynki” w miejskich toaletach publicznych

Umilmy dzieciom podróż do Centrum Zdrowia Dziecka – BO warto!

Zielone i bezpieczne dla ptaków wiaty przystankowe w Warszawie

Dla dzielnic

Mieszkańcy Bemowa, Białołęki, Rembertowa, Targówka, Ursynowa i Wawra przygotowali projekty lokalne:

Bemowo

By nie moknąć na przystankach – wiaty autobusowe

Zadaszona wiata przystankowa Fort Blizne 04 oraz zielony dach na przystanku Fort Blizne 03

Białołęka

Modernizacja oświetlenia i montaż wiat autobusowych przy placówkach oświatowych na Białołęce

Pętle autobusowe na Białołęce w kwiatach

Targówek

Zielone przystanki autobusowe na Targówku

Rembertów

Zielone przystanki autobusowe w Rembertowie

Ursynów

Fit schody do metra

Łąki na przystankach

Wawer

Wiaty przystankowe na ul. Kościuszkowców na Marysinie Wawerskim

Jak głosować

Aby wziąć udział w głosowaniu, nie trzeba być zameldowanym ani pełnoletnim, wystarczy mieszkać w Warszawie. Głosować mogą także obcokrajowcy, konieczne jest jednak posiadanie nr PESEL.

Poza projektami lokalnymi w dzielnicach, można głosować na projekty ogólnomiejskie, które swoim zakresem obejmują kilka dzielnic lub całą Warszawę. Każdy mieszkaniec może zagłosować na 15 projektów dzielnicowych w wybranej dzielnicy oraz 10 projektów ogólnomiejskich.

Głosować można za pośrednictwem strony internetowej bo.um.warszawa.pl lub osobiście w urzędzie dzielnicy.

Głosowanie na projekty zgłoszone w ramach 9. edycji budżetu obywatelskiego potrwa do 30 czerwca. Wyniki głosowania i lista zwycięskich pomysłów zostaną ogłoszone 13 lipca.

Warszawa przeznaczy na ich realizację w 2023 r. ponad 100 mln zł.

O budżecie obywatelskim

W zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego głosowało niemal 100 tys. mieszkanek i mieszkańców Warszawy. Głosowanie ruszyło w środę o północy, a przez pierwsze 14 godzin głosy oddało już ponad 4 tys. osób.

Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy decydują, na co idą pieniądze z budżetu stolicy. Do wydania jest duża kwota, bo ponad 100 mln zł. Za te pieniądze możemy zrealizować naprawdę wiele ciekawych i potrzebnych rzeczy. Dlatego zwracam się do każdego warszawiaka i każdej warszawianki: zagłosujcie, bo macie realny wpływ na to, jak zmieni się Wasza okolica – apelowała Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego. – Warto się zaangażować i zdecydować, bo razem możemy zmienić Warszawę.

Mieszkańcy zgłaszają propozycje i je wybierają, a później my jako miasto je realizujemy. Projekty są naprawdę różnorodne: od małej architektury tj. ławek, koszy, stojaków rowerowych, przez większe inwestycje np. remonty chodników, skwerów, boisk czy budowy dróg rowerowych, aż po tzw. projekty miękkie – warsztaty artystyczne, zajęcia sportowe czy wydarzenia kulturalne – wyliczała dyr. Zdrodowska. – Tegoroczną nowością jest dużo większa liczba projektów ułatwiających życie osobom z niepełnosprawnościami.

Przez dziewięć lat działania budżetu obywatelskiego w Warszawie wydaliśmy na pomysły mieszkańców już pół miliarda złotych. Miasto zrealizowało za te pieniądze 4 tys. pomysłów – dodał radny m.st. Warszawy Mariusz Budziszewski.

W obecnej edycji budżetu obywatelskiego warszawiacy zgłosili 1943 propozycje. Wszystkie projekty podlegały ocenie zgodnie z kryteriami określonymi w dokumencie opisującym zasady budżetu obywatelskiego w Warszawie. Pomysły, które spełniły kryteria formalne, trafiły do oceny merytorycznej – pracownicy urzędu oceniali m.in., czy projekt można zrealizować we wskazanej lokalizacji i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a także szacowali koszt realizacji danego przedsięwzięcia i czas potrzebny na jego wykonanie.

Do głosowania urzędnicy dopuścili 1327 pomysłów: 1189 dzielnicowych i 138 ogólnomiejskich. Opisy wszystkich projektów poddanych pod głosowanie w obecnej edycji budżetu obywatelskiego można znaleźć na stronie bo.um.warszawa.pl.

Zachęcamy do głosowania!

Ostatnia aktualizacja 17 czerwca 2022

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.