Drzewa na 30-lecie ZTM – ZTM Warszawa

Drzewa na 30-lecie ZTM

Dyrektor ZTM Katarzyna Strzegowska z zasadzonym drzewem. W tle autobus przegubowy WTP

Przy okazji jubileuszu Zarządu Transportu Miejskiego chcieliśmy przypomnieć o ekologii i zrobić coś dla mieszkańców Warszawy.

Pierwsze drzewa zostały posadzone w pobliżu parkingu P+R Metro Stokłosy, a jedno z nich wkopała w ziemię osobiście dyrektor ZTM Katarzyna Strzegowska. Będą tam rosły lipy brabant i lipy warszawskie. Gatunki nie są przypadkowe. Lipy dobrze znoszą życie w mieście i są zalecane przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Pozostałe sadzonki pojawią się na naszych obiektach na: Wawrze, Młocinach i Ursusie. Pasażerowie, zostawiający auta na naszych parkingach Parkuj i Jedź i przesiadający się do komunikacji miejskiej, będą mogli w ich cieniu schronić się przed słońcem.

Liczba drzew nie jest przypadkowa – posadziliśmy po jednym drzewie na każdy rok działalności ZTM. Może w skali Warszawy nie jest to liczba wywołująca wrażenie, ale warto pamiętać, że młode drzewka dołączyły do roślin, które już zazieleniają nasze obiekty. Dużo drzew i krzewów rośnie na parkingach P+R, wiele kilometrów torowisk jest wyłożonych trawą lub rozchodnikiem, a ta ostatnia roślina rośnie też na dachach 26 warszawskich przystanków, dając ochłodę ludziom i pomagając owadom.

Zarząd Transportu Miejskiego przykłada wielką wagę do kreowania postaw proekologicznych i dbania o środowisko. Od wielu lat stawiamy na autobusy nisko i zeroemisyjne. Zachęcamy kierowców autobusów do stosowania eco-drivingu, który zmniejsza zużycie paliwa. Tramwaje i pociągi, które są kupowane, mają systemy odzyskiwania energii. Na naszych obiektach budujemy panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Baterie słoneczne pojawiają się też na wiatach przystankowych.

Energię elektryczną staramy się oszczędzać wszędzie. Najlepszym i najczystszym jej źródłem jest słońce, więc czemu by z tego nie korzystać? Słońce przyda się też drzewom. Kształtów nabiera projekt parkingu EKO P+R Połczyńska, który zamieni się w „zielone”, przyjazne środowisku miejsce, wykorzystujące zasoby odnawialne i dodatkowo atrakcyjne dla mieszkańców nie tylko jako punkt przesiadkowy.

Modernizacja da także możliwość udostępnienia części parkingu mieszkańcom okolicznych osiedli. Będą oni mieli do dyspozycji park z łąkami kwietnymi, alejami spacerowymi i ogrodem permakulturowym. Planowana jest także ścieżka edukacyjna z poidłami dla ptaków, tablicami informacyjnymi, hotelami dla owadów i nieckami bioretencyjnymi. Zmiany były omawiane m.in. na spotkaniu z przedstawicielami bloków mieszkalnych sąsiadujących z parkingiem i zostały pozytywnie odebrany przez jego mieszkańców.

W dni powszednie w budynku będziemy m.in. prowadzili zajęcia z edukacji ekologicznej dla najmłodszych z zakresu transportu miejskiego. Postawy proekologiczne chcemy kształtować od najmłodszych lat po to, by dorośli sami dostrzegali korzyści z komunikacji miejskiej i świadomie ją wybierali. Im więcej pasażerów będą przewoziły autobusy, pociągi, tramwaje, tym bardziej ekonomiczne i ekologiczne będą nasze podróże.

Ostatnia aktualizacja 1 grudnia 2022

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.