Zazielenimy przystanki na Białołęce i Mokotowie – ZTM Warszawa

Zazielenimy przystanki na Białołęce i Mokotowie

Kwiaty i tramwaj w tle. Tabliczka o budżecie obywatelskim

Poznaliśmy wyniki głosowania na projekty z budżetu obywatelskiego 2022. Zarząd Transportu Miejskiego będzie odpowiedzialny za realizację dwóch przedsięwzięć – przebudowę przystanków autobusowych na Białołęce i zazielenienie wiat na pętli Metro Wilanowska.

Warszawianki i warszawiacy, od 15 do 30 czerwca, głosowali na pomysły zgłoszone w ramach 8. edycji budżetu obywatelskiego na rok 2022 r. Zdecydowali w ten sposób, na co przeznaczyć pieniądze z budżetu Warszawy. Pod głosowanie mieszkańców zostało poddanych łącznie 1 429 projektów, z czego 129 propozycji ogólnomiejskich i 1 300 dzielnicowych. W czwartek, 15 lipca ogłoszono wyniki.

Co zrobi ZTM?

Zarząd Transportu Miejskiego zrealizuje dwa projekty: „Stop smog! Posadzimy drzewa i krzewy wzdłuż najważniejszych dróg na Białołęce, stworzymy zielone aorty dzielnicy” (we współpracy z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy) oraz „Zielone przystanki Metro Wilanowska”.

Pierwszy projekt to przede wszystkim zasadzenie 101 drzew wzdłuż ulic: Modlińskiej, Aluzyjnej, Głębockiej, Sprawnej i Strumykowej. Dodatkowo przebudowane będą trzy przystanki: Poetów 02, Dąbrówka Szlachecka 02 i Klasyków 02. Przystanki zostaną dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a w pobliżu posadzone będą krzewy i inne rośliny z gatunków, które dobrze radzą sobie w trudnych miejskich warunkach. Dodatkowo przy przystanku Dąbrówka Szlachecka – w sąsiedztwie przejścia dla pieszych – wyeksploatowany pas płytek z wypustkami dla osób niewidomych wymienimy na nowy.

Na projekt oddano 2 573 głosy, a budżet zaplanowano na 662 744 zł.

Drugi projekt – „Zielone przystanki Metro Wilanowska” to wyłożenie dachów sześciu przystanków na pętli Metro Wilanowska rozchodnikami, czyli roślinami z rodziny gruboszowatych, które przez większą część roku pozostają zielone oraz dobrze znoszą suszę, nasłonecznienie i zmiany temperatury (takie rośliny sadzą też Tramwaje Warszawskie na swoich zielonych torowiskach). Dzięki temu poprawi się estetyka pętli, uda się zatrzymać więcej wody z opadów, a latem pasażerowie będą mogli liczyć na lepszą ochronę przed słońcem i wysokimi temperaturami.

Projekt zebrał 1 816 głosów, a jego realizacja będzie kosztowała 45 tys. zł.

W ubiegłym roku firma AMS (właściciel 1 580 warszawskich wiat ustawionych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego) wyłożyła rozchodnik na dachu wiaty na żoliborskim przystanku Ks. Popiełuszki. Roczne doświadczenie potwierdziło, że rozchodnik jest rośliną niemal bezobsługową, bo nie wymaga częstego podlewania ani nawożenia. Ponadto pomimo długotrwałej obecności w trudnej przestrzeni miejskiej nadal wygląda dobrze.

W tym roku AMS planuje zazielenienie kolejnych 25 wiat. Jednocześnie zostaną na nich wyklejone okrągłe oznaczenia ostrzegające ptaki przed kolizjami z elementami infrastruktury miejskiej.

Ósma edycja budżetu obywatelskiego

Projekty, które zostaną zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego 2022 dotyczą różnych obszarów miejskiego życia, jednak w tym roku zdecydowana większość warszawiaków zgłaszała pomysły związane z miejską zielenią np.: nasadzenia drzew, krzewów, żywopłotów, drzew owocowych, zrywanie starego betonu i zmian na biologicznie czynne powierzchnie.

Najdroższy tegoroczny przegłosowany projekt ogólnomiejski to „Nowe drogi dla rowerów” i zostanie na niego przeznaczone aż 5 609 539 zł, z kolei dzielnicowy to „Oddychające chodniki na ul. Puławskiej”, który będzie kosztować 1,5 mln zł. Największym poparciem mieszkańców cieszył się inny ogólnomiejski projekt – „Duże drzewa w Warszawie – zieleń, cień i czyste powietrze” – zagłosowało na niego aż 33 795 osób.

Łącznie warszawianki i warszawiacy oddali 93 539 głosów, z czego aż 99,4 proc. zostało przekazanych drogą elektroniczną. Najchętniej głosowały osoby w przedziałach wiekowych 25-34 i 35-44.

Najwięcej pomysłów zrealizowanych w ramach z budżetu obywatelskiego zostanie w dzielnicy Bemowo, bo aż 34, na Żoliborzu 24, w Ursusie 23, na Targówku 22, a na Pradze-Południe 18.

Do tej pory w Warszawie odbyło się siedem edycji budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy zdecydowali o przeznaczeniu ponad 400 milionów zł.

Pełne wyniki głosowania dostępne są na stronie https://bo.um.warszawa.pl/.

Ostatnia aktualizacja 20 października 2021

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.