Ruszyło głosowanie na projekty zgłoszone w budżecie obywatelskim – ZTM Warszawa

Ruszyło głosowanie na projekty zgłoszone w budżecie obywatelskim

Kwiaty i tramwaj w tle. Tabliczka o budżecie obywatelskim

Wystartowała 8. edycja budżetu obywatelskiego. Na głosy mieszkańców stolicy czeka 1 429 projektów. Głosowanie potrwa od 15 do 30 czerwca. Listę zwycięskich propozycji poznamy 15 lipca. Ich realizacja rozpocznie się w przyszłym roku.

Od początku budżetu partycypacyjnego w Warszawie zrealizowano już ponad 3,5 tys. pomysłów. – W zeszłorocznym głosowaniu wzięło udział 110 tys. mieszkańców. Chciałabym, żeby informacja o rozpoczynającym się właśnie głosowaniu dotarła do jak największej liczby warszawiaków i żeby skłoniła ich do oddania swojego głosu na wybrane projekty. Głosowanie trwa do 30 czerwca. Wspólnie decydujmy o Warszawie – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego .

Jak głosować na projekty w budżecie obywatelskim?

Aby wziąć udział w głosowaniu nie trzeba być zameldowanym ani pełnoletnim, wystarczy mieszkać w Warszawie. – Podobnie jak w poprzednich edycjach, poza projektami lokalnymi w dzielnicach, można głosować także na projekty ogólnomiejskie, które swoim zakresem obejmują kilka dzielnic lub całą Warszawę. Każdy mieszkaniec może zagłosować na 15 projektów dzielnicowych w wybranej dzielnicy oraz 10 projektów ogólnomiejskich – dodaje Karolina Zdrodowska.

Głosować można w urzędzie dzielnicy, którego dotyczy projekt przy wykorzystaniu formularza dostępny w placówce lub za pośrednictwem strony internetowej bo.um.warszawa.pl 

Jak zgłaszano projekty do 8. Edycji budżetu obywatelskiego?

W obecnej edycji budżetu obywatelskiego warszawiacy zgłosili 2 199 propozycji, z których dopuszczono do głosowania 1 300 pomysłów dzielnicowych i 129 ogólnomiejskich (łącznie 1 429 projektów), w tym m.in. na:

Wszystkie projekty zgłoszone do tej edycji podlegały ocenie zgodnie z kryteriami określonymi w dokumencie opisującym zasady budżetu obywatelskiego w Warszawie. Pomysły, które spełniły kryteria formalne, trafiły do oceny merytorycznej – pracownicy urzędu oceniali m.in., czy projekt można zrealizować we wskazanej lokalizacji i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a także szacowali koszt realizacji danego przedsięwzięcia i czas potrzebny na jego wykonanie. Autorzy projektów, którzy mieli zastrzeżenia do przeprowadzonej weryfikacji, złożyli odwołania o ponowną ocenę – pracownicy urzędu uwzględnili 30 proc. z nich (łącznie 67 projektów).

Wyniki głosowania już w lipcu

Głosowanie na projekty zgłoszone w ramach 8. edycji budżetu obywatelskiego potrwa od 15 do 30 czerwca. Wyniki głosowania i lista zwycięskich pomysłów zostaną ogłoszone 15 lipca. Warszawa przeznaczy na ich realizację w 2022 r. 93 mln zł. Opisy wszystkich projektów poddanych pod głosowanie w obecnej edycji budżetu obywatelskiego można znaleźć na stronie bo.um.warszawa.pl

Ostatnia aktualizacja 21 września 2021

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.