Wiosenne porządki na przystankach – ZTM Warszawa

Wiosenne porządki na przystankach

zdjęcie - Pracownik służb oczyszczania miasta myje szybę w wiacie przystankowej

Zarząd Oczyszczania Miasta porządkuje przystanki autobusowe i tramwajowe. Do umycia jest 1115 wiat Warszawskiego Transportu Publicznego. Rozpoczęło się także dezynfekowanie miasta z wykorzystaniem ozonowanej wody.

Zarząd Oczyszczania Miasta rozpoczął mycie wiat, gdy temperatura przez całą dobę utrzymywała się na plusie. Od początku marca oczyszczono już około połowę z ponad tysiąca wiat m.in.. na Pradze-Północ, Białołęce, Targówku, Woli, Bemowie i w Śródmieściu. Do jesieni prace te będą powtarzane cztery razy, a w miejscach, gdzie z przystanków korzysta najwięcej pasażerów, nawet osiem razy.

Kompleksowe mycie 

Ekipy porządkowe czyszczą cały przystanek. Wodą pod ciśnieniem zmywają brud z dachów, ścian i gablot wiaty. Usuwają nielegalne ogłoszenia i pseudograffiti. Prysznic nie omija też ławek i chodnika.  Wymagającym zadaniem jest uporządkowanie pętli przy Dworcu Centralnym. Szklane zadaszenia nad przystankami myte są przez pracowników doświadczonych w prowadzeniu prac na wysokości. Czyszczenie konstrukcji z użyciem drabin oraz rusztowań trwa kilka godzin. Te porządki są oczywiście kompleksowe i obejmują całe wyposażenie pętli, czyli także ławki, chodniki i kosze na śmieci. Pierwszą w tym roku „kąpiel” pętla przy centralnym ma już za sobą.

Dezynfekcja ozonem

W najbliższy weekend startuje także dezynfekowanie przestrzeni miejskiej z wykorzystaniem ozonowanej wody. Ozon jest bardzo efektywnym środkiem dezynfekującym, stosowaną metodę można wykorzystać zarówno do mycia powierzchni jak i rozpylania. Wyraźnie góruje nad innymi środkami chemicznymi, nie ma bowiem niszczącego wpływu na środowisko. Dezynfekowane będą m.in. główne węzły przesiadkowe, przystanki, otoczenie dworców kolejowych, przestrzenie w metrze warszawskim, od wejścia do bramek biletowych.

Zdezynfekowane będą stacje i korytarze metra o łącznej powierzchni ponad 15 tys. m kw – Centrum Nauki Kopernik, Nowy Świat Uniwersytet, Świętokrzyska (M1 i M2), Rondo ONZ, Ratusz Arsenał, Centrum, Politechnika, Dworzec Gdański. Prace będą prowadzone także na 223 przystankach o łącznej powierzchni ponad 14,5 tys. m kw. Będzie to 158 przystanków autobusowych, 63 tramwajowe i 2 autobusowo-tramwajowe.

Ekipy dezynfekujące pojawią się na przystankach w Śródmieściu oraz na Woli i Ochocie; m.in.: na rondzie ONZ, ul. Świętokrzyskiej i Tamka, w al. „Solidarności” od skrzyżowania z al. Jana Pawła II do Wybrzeża Gdańskiego, w al. Jana Pawła od ronda Czterdziestolatka do ronda Zgrupowania AK „Radosław”, w Al. Jerozolimskich na odcinku rondo Czterdziestolatka – rondo Ch. de Gaulle’a, na ul. Marszałkowskiej od pl. Unii Lubelskiej do pl. Bankowego oraz na Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie. Dodatkowo ozonowanie zostanie przeprowadzone na pętlach WTP: Dworzec Centralny, Metro Młociny, Metro Marymont, Metro Trocka, Zacisze-Wilno, Chomiczówka, Stalowa, Pl. Piłsudskiego i Pl. Hallera.

Regularne sprzątanie przystanków

Zarząd Oczyszczania Miasta ma pod swoją opieką 4000 przystanków, które sprzątane są od 1 do 7 razy na tydzień a także interwencyjnie w razie nagłego zanieczyszczenia. Codziennie z każdego kosza wybierane są śmieci. Stan czystości sprawdzają służby kontrolne ZOM. Cenne są także zgłoszenia od pasażerów – przystanek, który wymaga prac porządkowych można zgłaszać za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Ostatnia aktualizacja 10 czerwca 2021

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.