Na wycieczkę z WTP – ZTM Warszawa

Na wycieczkę z WTP

Autobus linii 702

fot. Leszek Peczyński

Warszawski Transport Publiczny nie tylko wozi do pracy czy szkoły. Autobusami z „tetką” na boku można się wybrać także na wycieczkę poza miasto. I to dalej, niż może się to wydawać.

Pojazdy WTP zapewniają codzienny transport mieszkańcom aglomeracji warszawskiej. Niektóre autobusy linii strefowych i lokalnych dojeżdżają do przystanków oddalonych nawet o 40 kilometrów od centrum Warszawy. I to wszystko z jednym biletem zakodowanym na Warszawskiej Karcie Miejskiej lub kartonikowym – dobowym lub dłuższym – ważnym w odpowiedniej strefie biletowej. Zobaczmy, w jakie atrakcyjne miejsca można dojechać.

Wschód i zachód

Najdalej na zachód, ok. 40 kilometrów od centrum Warszawy dojeżdżają autobusy linii L29. Ich trasa kończy się w miejscowości Kampinos. To tu, na skraju puszczy, jest muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego. Idąc przez las można wrócić choćby do Leszna, gdzie dojeżdżają autobusy linii 719.

40 kilometrów na wschód od centrum Warszawy, do Rzakty, dojeżdżają autobusy linii 702 i 720. W lesie przylegającym do Malcanowa, przez który przejeżdża autobus, jest dawne zrzutowisko Armii Krajowej o nazwie Pierzyna. Miejsce to miało duże znaczenia dla działalności konspiracyjnej. Autobusy 702 i 720 przejeżdżają też blisko rzeki Świder. Jest to wodny rezerwat przyrody. Spotkać tu można  wiele gatunków ptaków i ryb, a rzeka płynie malowniczymi zakolami.

Północ i południe

Z kolei najbardziej oddalone na północ od Warszawy przystanki znajdują się w Nowym Dworze Mazowieckim (38 km), Komornicy (36 km) i Nowych Załubicach (38 km). Przy urzędzie miasta w Nowym Dworze Mazowieckim zatrzymują się autobusy linii L11 i L41. Największą atrakcją turystyczną jest tu Twierdza Modlin, oddalona od przystanku o ok. 2 km.  Trzeba jednak pamiętać, że to największa i najlepiej zachowana fortyfikacja w Polsce, więc zwiedzanie może potrwać kilka godzin.

Do przystanku Komornica-Szkoła dojeżdżają autobusy linii L-9 i L10. Jest on oddalony o 400 metrów od stopnia wodnego Dębe i elektrowni wodnej o mocy ok. 20 MW. Ta ciekawa budowla powstała w latach 1957-63. Zapora pełni również funkcję mostu, więc można przejść tu na drugi brzeg Narwi. Dzięki spiętrzeniu wody powstało sztuczne Jezioro Zegrzyńskie, nad które również można dojechać komunikacją miejską. Nad popularne plaże dowiozą autobusy linii 735, ale dalej na północny wschód, do Nowych Załubic autobusy linii 705. To świetne miejsce na dłuższy spacer. Wzdłuż starorzeczy Bugu, podziwiając stare dęby, można dojść do głównego nurtu rzeki i dalej do ujścia Bugu do Narwi. Wracając zobaczymy tu wyspę Euzebię, w miejscu gdzie do Narwi wpada rzeka Rządza, a na przystanku Wolica można wsiąść do autobusu 705 i wrócić do Warszawy.

Na południe od Warszawy leży Góra Kalwaria, która była bardzo ważnym miejscem pielgrzymek katolików by po dwóch wiekach stać się jednym z głównych ośrodków kultury żydowskiej. Stąd w dni robocze ruszają na trasę autobusy linii L30. Dojechać nimi można m.in. do ruin zamku w Czersku. Pierwsze wzmianki o Czersku pojawiają się już w XI wieku, a sam gotycki zamek książąt mazowieckich został zbudowany na przełomie XIV i XV wieku. Autobusy L30 jadą dalej przez Linin (znajdziemy tu największy w Polsce wiatrak typu koźlak) i jest to najbardziej na południe oddalone miejsce, do którego dojeżdżają autobusy WTP.

Ostatnia aktualizacja 11 września 2020