Punkt informacyjny budowy metra na Zaciszu – ZTM Warszawa

Punkt informacyjny budowy metra na Zaciszu

W poniedziałek, 20 lipca przy skrzyżowaniu ul. Blokowej i Kanałowej został otwarty punkt informacyjny o budowie drugiej linii metra dla mieszkańców Zacisza.  

Trwa rozbudowa północno-wschodniego odcinka linii metra M2. Przy budowanej stacji Zacisze i tunelu łączącym tę stację ze stacją Kondratowicza został uruchomiony drugi punkt informacyjny na Targówku. Znajduje się on przy skrzyżowaniu ulic Blokowej i Kanałowej. Do 18 sierpnia punkt jest czynny przez całą dobę.

Czynny jest także punkt informacyjny przy budowanej stacji M2 Bródno, przy ul. Bazyliańskiej 7. Jest to boisko obok Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 275 im. Artura Oppmana. Punkt jest czynny w godz. 9.00-17.00. Obecnie mieszkańcy Warszawy mogą uzyskać informację o budowie wschodniego odcinka M2 pod całodobowym nr tel. 783 650 050 lub pisząc na adres e-mailowy: [email protected].

Punkty Informacyjne to miejsca, gdzie odwiedzający mogą uzyskać wiadomości dotyczące budowy II linii metra. Dowiedzieć się tu można o technologii budowy, postępie prac i ich harmonogramie, organizacji ruchu, monitoringu budynków i środowiska. Na miejscu dostępne są broszury oraz informacje o dofinansowaniu inwestycji w ramach funduszy europejskich. Można też zobaczyć projekty przyszłych stacji metra oraz obejrzeć aktualne zdjęcia z placu budowy i schematy tymczasowej organizacji ruchu. Na miejscu znajdą się również mapy prac tarcz TBM oraz codziennie aktualizowane informacje odnośnie lokalizacji maszyny drążącej. 

23 lipca rusza tarcza na Zacisze

Tarcza TBM Anna zakończyła drążenie tunelu łączącego stacje Bródno i Kondratowicza. 23 lipca ze stacji Kondratowicza ruszyła tarcza TBM Maria, by zacząć drążenie tunelu łączącego stacje Kondratowicza i Zacisze.

Kilka dni po niej – 27 lipca – na odcinku zachodnim rozpoczął się rozruch pierwszej z tarcz na stacji Powstańców Śląskich. Do wydrążenia jest tam najkrótszy (ok. 137 m) odcinek tunelowy, łączący komorę torów odstawczych z korpusem stacji pod skrzyżowaniem ulic Górczewskiej i Powstańców Śląskich.

Na północno-wschodnim odcinku metra powstają trzy stacje: C19 roboczo nazywana „Zacisze” pod ul. Figara w pobliżu skrzyżowania z ul. Codzienną, C20 „Kondratowicza” przy skrzyżowaniu ulicy Malborskiej i Kondratowicza oraz C21 „Bródno” przy skrzyżowaniu ulicy Kondratowicza i Rembielińskiej. Połączą je ponad cztery kilometry torowiska. Za ostatnią stacją powstaje również komora torów odstawczych, która będzie służyła do zawracania i postoju pociągów. Wybudowane będą też trzy wentylatornie.

Wykonawca, konsorcjum firm Astaldi i Gulermak, na zrealizowanie inwestycji wartej 1 397 895 000 zł, ma czas do września 2021 roku. Dokończenie odcinka wschodniego-północnego jest częścią projektu „Budowa II linii metra wraz z zakupem taboru – etap III”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dla projektu o wartości 3 564 536 216,00 zł przyznano dofinansowanie unijne w wysokości 1 952 151 513,23 zł.

Ostatnia aktualizacja 12 sierpnia 2020