Raport roczny 2019 – ZTM Warszawa

Raport roczny 2019

okładka raportu rocznego ZTM za rok 2019

Miliard dwieście dwa miliony – tyle osób skorzystało z Warszawskiego Transportu Publicznego w 2019 roku. Pozostałe komunikacyjne liczby oraz zestawieni najważniejszych wydarzeń znajdą Państwo w naszej najnowszej publikacji – raporcie podsumowującym Warszawski Transport Publiczny w 2019 roku.

Przygotowaliśmy raport podsumowujący funkcjonowanie stołecznej komunikacji miejskiej w 2019 roku. Są w nim najważniejsze informacje pogrupowane w cztery bloki tematyczne. Pierwszy z nich poświęciliśmy naszej podstawowej działalności – zapewnieniu możliwości sprawnego przemieszczania się po Warszawie i znacznej części aglomeracji. Tutaj są statystyczne dotyczące ubiegłorocznej działalności przewozowej, handlowej i inwestycyjnej.

Byliśmy do Państwa dyspozycji każdego dnia i nocy, siedem dni w tygodniu, Pojazdy WTP przejechały prawie 268,5 mln wozokilometrów, o prawie sześć mln więcej niż rok wcześniej. Każdego dnia na ulice wyjeżdżało ponad 1,5 tys. autobusów, 423 tramwaje oraz 51 pociągów metra i 18 Szybkiej Kolei Miejskiej.

Dwie najważniejsze liczby ubiegłego roku dotyczą jednak nie przejechanych kilometrów i uruchamianych wozów, ale liczby pasażerów i sprzedanych biletów. W 2019 roku z Warszawskiego Transportu Publicznego skorzystało 1 mld 202 mln osób, czyli o 18 mln więcej niż rok wcześniej. Sprzedaliśmy ponad 85 mln biletów, czyli o 1,2 mln więcej niż rok wcześniej za prawie 994,6 mln zł, czyli o prawie34 mln więcej niż w 2018 roku. Oznacza to, że z roku na rok rośnie świadomość, że każdy z nas kupując bilety przyczynia się do rozwoju komunikacji zborowej. Dziękujemy!

Często, gdy złościmy się na spóźniony autobus lub tramwaj zapominamy, że komunikacja miejska funkcjonuje w mieście, które stale się zmienia i każdego dnia jest trochę inne. W 2019 roku tylko oficjalnie zgłoszone imprezy, inwestycje i remonty wymagały wdrożenia ponad 600 zmian w funkcjonowaniu Warszawskiego Transport Publicznego.

W ubiegłym roku nie zabrakło dobrych informacji o nowoczesnych, ekologicznych pojazdach jeżdżących w ramach WTP. Operatorzy autobusowi wprowadzili na stołeczne ulice ponad 150 wozów zasilanych gazem. W ciągu roku liczba takich autobusów wzrosła z 64 do 218. W 2019 roku podpisano także dwie umowy na dostawę nowoczesnych pojazdów. Miejskie Zakłady Autobusowe zamówiły 130 długich autobusów elektrycznych, a Tramwaje Warszawskie 213 tramwajów.

W kolejnej części raportu przypominamy największe zeszłoroczne transportowe inwestycje. W połowie września uruchomiono trzy nowe stacje linii metra M2 na Pradze-Północ i Targówku – Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka. Zakończyła się także budowa odcinka trzech nowych stacji na Woli – Płocka, Młynów i Księcia Janusza. Mogą z nich Państwo korzystać od kwietnia 2020 r. Dziś linia metra M2 to ponad 13 km długości i 13 stacji. Dojazd podziemną koleją z Targówka do centrum miasta zajmuje 13 minut, a z Woli – 9 minut.

W 2019 roku rozpoczęła się także długo oczekiwana inwestycja na Białołęce – rozpoczęliśmy budowę parkingu „Parkuj i jedź” w sąsiedztwie stacji kolejowej PKP Warszawa Żerań. Po zakończeniu inwestycji, w 2021 roku kierowcy zyskają co najmniej 220 miejsc postojowych i będą mogli wygodnie przesiąść się do pojazdów WTP.

Dobre wiadomości nadeszły także z obszaru infrastruktury komunikacyjnej. Wyremontowaliśmy 30 przystanków i cztery pętle autobusowe, wybudowaliśmy cztery nowe przystanki i ustawiliśmy 23 nowe wiaty.

W zeszłym roku zajmowaliśmy się także komunikacją ale w innym tego słowa znaczeniu – wymianą poglądów, myśli, wiedzy, informacji pomiędzy nami a pasażerami. Największym wyzwaniem ubiegłego roku było przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie komunikacji autobusowej po uruchomieniu stacji metra na Pradze-Północ i Targówku. Dziękujemy wszystkim osobom, które znalazły czas i przyszły na spotkania konsultacyjne lub podzieliły się z nami uwagami drogą mailową.

W 2019 roku aktywnie pracowaliśmy także w ramach dwóch inicjatyw – Rady Warszawskiego Transportu Publicznego i Forum Pasażerów. Nie zapomnieliśmy także o naszych najmłodszych pasażerach, z którymi regularnie spotykaliśmy się w ramach zajęć „Wychowania komunikacyjnego”.

Ostatnia aktualizacja 15 lipca 2020