Tramwaj na Gocław – pierwsza umowa podpisana – ZTM Warszawa

Tramwaj na Gocław – pierwsza umowa podpisana

Zdjęcie

Tylko w około 20 minut z Gocławia do centrum. Tramwaje Warszawskie podpisały pierwszą umowę związaną z projektem tramwaju do stołecznego osiedla, na którym mieszka ponad 50 tysięcy mieszkańców.

Dziś podpisaliśmy pierwszą umowę związaną z projektem tramwaju na Gocław. Trasę tramwajową zaprojektuje krakowska firma Progreg. Koszt przygotowania wszystkich dokumentów potrzebnych do budowy, w tym pozwolenia na budowę, wyniesie ponad 5 mln 854 tysiące złotych.

W 20 minut do centrum z Gocławia

Przejazd tramwajem całej trasy do stacji metra Centrum, zajmie około 20 minut. Tramwaje po nowo zbudowanych torach w godzinach szczytu będą mogły kursować co 4 minuty. Tory pobiegną przez Saską Kępę, dalej – nad aleją Stanów Zjednoczonych, gdzie powstanie wygodny węzeł przesiadkowy, pozwalający przesiąść się z autobusów do tramwajów. Ostatnie półtora kilometra nowej trasy przebiegnie w ciągu ul. generała Bora-Komorowskiego do pętli autobusowej, która znajduje się w pobliżu trasy Siekierkowskiej. Na pętli pasażerowie będą mogli przesiadać się z tramwajów do autobusów.

Jak długa będzie nowa trasa?

Łączna długość nowej trasy wyniesie 3,6 km, będzie przy niej 7 przystanków. Dodatkowo zajmiemy się także trasą tramwajową na al. Waszyngtona, gdzie zmodernizujemy tory o długości 2,5 km i przebudujemy 9 peronów. Długość zielonych torowisk wyniesie ok. 2,6 km.

Konsultacje społeczne

Otwarte spotkania z mieszkańcami w formie warsztatów Tramwaje Warszawskie prowadziły od maja 2016 do grudnia 2017 roku. Przed ostatnią turą konsultacji zorganizowano łącznie 20 spotkań z mieszkańcami. A po ich zakończeniu powstał szczegółowy raport, który został zamieszczony na stronie tramwajnagoclaw.pl, gdzie można znaleźć wszystkie dokumenty, schematy i wizualizacje związane z inwestycją. Ostateczny kształt przebiegu nowej trasy tramwajowej przez Saską Kępę został wybrany podczas konsultacji, podczas których Tramwaje Warszawskie przeanalizowały wraz z mieszkańcami warianty tras. Konsultacje sprawiły, że do koncepcji trasy wprowadzono wiele zmian m.in. przesunięcie przystanków, zmniejszenie ingerencji w teren ogródków działkowych, zwiększenie ilości zieleni oraz podwyższenie bezpieczeństwa na wybranych przejściach i przejazdach przez torowisko poprzez wprowadzenie sygnalizacji świetlnej. Szczegółowy spis wszystkich zmian znajduje się w raporcie.

Terminy

Wykonawca będzie miał 9 miesięcy na opracowanie projektów budowlanych, co jest niezbędne do przeprowadzenia budowy nowej linii tramwajowej na Gocław.

Ostatnia aktualizacja 20 stycznia 2020

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.